FruchtBar Organic Crispy Balls - Whole Grain Oat with Cocoa, Grape & Apple, 125 g

For a dynamic start to the day

€ 2,79

(€ 22,32 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 125 g

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 13 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 12 months & up
  • Vegan muesli
  • No additives

Frequently bought together with Alnatura Organic Oat-Banana Porridge for Toddlers, 250 g

FruchtBar Organic Crispy Balls - Whole Grain Oat with Cocoa, Grape & Apple, 125 g € 2,79 (€ 22,32 / kg)
Alnatura Organic Oat-Banana Porridge for Toddlers, 250 g € 2,89 (€ 11,56 / kg)
Total price: € 5,68
Description

Crispy Balls - Whole grain oat with cocoa, grape and apple

Life can get hectic, leaving you little time to make a balanced breakfast for your little ones. The Organic Crispy Balls by FRUCHTBAR served with yoghurt, milk or milk alternatives is a tasty option for a satisfying breakfast meal and ensures a power-packed start to the day. Also delicious as a snack between meals as an energy boost.

  • Muesli with cocoa and fruits
  • Specially suitable for babies & toddlers
  • Made with selected organic ingredients
  • Free from preservatives & added flavours
Item no.: XPI-MM-5740
Content: 125 g
EAN: 4260133231184
Manufacturer No.: 5740
Brand: FruchtBar
Recommended age from (baby food): from 12 months
For whom?: Small children
Product features: Free from flavourings, Preservative free, Free from added sugar, Vegan
Certificates & seals of approval: Certified organic in accordance with the EU Organic Regulation, EU / Non-EU organic labels
Storage instructions: Close the packaging again after use, Store in a dry place
Ingredients

45 % Corn grits[1], 28 % Whole-grain oatmeal[1], Rice flour[1], 8 % Grape Juice Concentrate[1], 6 % Cocoa powder[1], 4 % Apple juice concentrate[1], Vitamin B1 (Thiamine)

  1. From Organic Agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1377 / 329 kJ / kcal
Fat 3,7 g
  from Saturated fatty acids 0,8 g
Carbohydrates 61 g
  from Sugar 4,2 g
Fibre 7,2 g
Protein 9,4 g
Salt 0,41 g
Sodium 0,16 g
Vitamin B1 (Thiamine) 0,61 mg
Important information on the use of snacks for babies and children
Legal information
Responsible food business operator: jufico GmbH, Justus-von-Liebig-Ring 4–6, 82152 , Krailling, Germany, www.fruchtbarewelt.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for FruchtBar Organic Crispy Balls - Whole Grain Oat with Cocoa, Grape & Apple

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder