Everything related to nutrition & baby food

Here you will find everything for your baby’s food and drink, from first milk and tasty complementary foods to snacks for toddlers and practical accessories for relaxed mealtimes.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Age recommendation For whom? Material Product features Certificates & seals of approval Consistency/form Characters and licences Highlights
Filter

Nutrition: 1 - 30 of 639 items

Himmeltau Fine Wheat Semonina - Classic

Himmeltau Fine Wheat Semonina -​ Classic, 600 g

  • For 6 months & up
  • No added sugar
  • With vitamin B1
€ 2,69 (€ 4,48 / kg)

Delivery by October 06

Baby Cereal - Biscuits & Banana, No Added Sugar

Bebivita Baby Cereal -​ Biscuits & Banana, No Added Sugar, 500 g

  • For 5 months & up
  • With minerals & vitamins
  • With biscuits made in Germany
€ 6,29 (€ 12,58 / kg)

Delivery by October 06

Holle Organic Demeter Whole Grain Baby Muesli

Holle Organic Demeter Whole Grain Baby Muesli, 250 g

  • From the 6th month onwards
  • Carefully selected grains
  • Very fine organic whole grain flakes
€ 3,59 (€ 14,36 / kg)

Delivery by October 06

Holle Organic Demeter Whole Grain Oat Porridge

Holle Organic Demeter Whole Grain Oat Porridge, 250 g

  • From the 5th month onwards
  • No added sugar
  • With very fine organic whole grain oats
€ 3,09 (€ 12,36 / kg)

Delivery by October 06

Bebivita Baby Milk Cereal with Biscuits

Bebivita Baby Milk Cereal with Biscuits, 500 g

  • For 6 months & up
  • No added sugar
  • With minerals & vitamins
€ 6,29 (€ 12,58 / kg)

Delivery by October 06

Baby Cereal with Milk, Straciatella - Little Gourmet

Milupa Baby Cereal with Milk, Straciatella -​ Little Gourmet, 400 g

  • Age: 8 months & up
  • With chocolate chips
  • Practical resealable bag
€ 5,69 (€ 14,23 / kg)

Delivery by October 06

Organic Demeter Junior Müsli with Cornflakes

Holle Organic Demeter Junior Müsli with Cornflakes, 250 g

  • 10th month onwards
  • Vegan recipe
  • No added sugar
€ 3,49 (€ 13,96 / kg)

Delivery by October 06

"Red Bee - Pouch with Apples & Strawberries" Fruit Purée

Holle "Red Bee -​ Pouch with Apples & Strawberries" Fruit Purée, 100 g

  • For children 8th months +
  • Main ingredients from Italy
  • Fruity taste
€ 0,99 (€ 9,90 / kg)

Delivery by October 06

Infant Formula for Cow's Milk Protein Allergy - Allernova AR

Novalac Infant Formula for Cow's Milk Protein Allergy -​ Allernova AR, 400 g

  • 0 - 36 months
  • With many vitamins
  • Lactose-free formulation
€ 23,99 (€ 59,98 / kg)

Delivery by October 06

"Kiwi Koala - Pouch with Pears, Bananas & Kiwis"

Holle "Kiwi Koala -​ Pouch with Pears, Bananas & Kiwis", 100 g

  • 100% fruit
  • For children 8 months and older
  • Naturally contains sugar
€ 0,99 (€ 9,90 / kg)

Delivery by October 06

eufy Bottle Washer S1 Pro

eufy Bottle Washer S1 Pro

  • 3D HydroBlast All-Round Cleaning
  • 100°C steam sterilisation
  • 360° air circulation for quick drying
€ 319,99 € 399,99

Free delivery by October 06

"Fennel Frog - Pouch with Pears, Apples & Fennel" Organic Fruit Purée

Holle "Fennel Frog -​ Pouch with Pears, Apples & Fennel" Organic Fruit Purée, 100 g

  • 6 months & up
  • 100% fruit & vegetables
  • Unsweetened & no added salt
€ 0,99 (€ 9,90 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Strawberry Hearts

MOGLi Organic Strawberry Hearts, 30 g

  • Vegan, with alternative sweetener
  • Light and airy, heart-shaped puffs
  • Without added flavourings
€ 1,03 € 1,29 (€ 34,33 / kg)

Delivery by October 06

Follow-on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2

Humana Follow-​on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2, 750 g

  • 7th month onwards
  • With GOS, ARA & DHA
  • Vitamin C
€ 11,56 € 14,49 (€ 15,41 / kg)

Delivery by October 06

HiPP Organic Baby Rice Cereal

HiPP Organic Baby Rice Cereal, 200 g

  • 5 months & up
  • Gluten-free
  • Also for milk porridge
€ 3,09 (€ 15,45 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Organic Mini Cocoa Wafers

MOGLi Organic Mini Cocoa Wafers, 75 g

  • Sweetened with agave & no artificial flavours
  • Fine hazelnut-cocoa cream
  • Organic & perfect for sharing
€ 2,59 (€ 34,53 / kg)

Delivery by October 06

PURE&FUN PAW Patrol Organic Heroes Tea

PURE&FUN PAW Patrol Organic Heroes Tea, 45 g

  • With orange oil
  • 100% organic
  • Enjoy warm or cold
€ 3,19 € 3,99 (€ 70,89 / kg)

Delivery by October 06

Organic Demeter Baby Food Jar - Vegetable Risotto

Holle Organic Demeter Baby Food Jar -​ Vegetable Risotto, 220 g

  • 8 months & up
  • Stimulates the chewing reflex
  • Free from gluten, lactose & added salt
€ 1,11 € 1,39 (€ 5,05 / kg)

Delivery by October 06

Holle Baby Water

Holle Baby Water, 500 ml

  • Suitable from birth onwards
  • Ready to use, no boiling required
  • Balanced mineral content & low in sodium
€ 1,09 (€ 2,18 / l)

Delivery by October 06

Mamuko Organic Raw Buckwheat Porridge

Mamuko Organic Raw Buckwheat Porridge, 200 g

  • 4 months onwards
  • Natural mildly sweet taste
  • Contains no milk or salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 06

Organic Cream Filled Sandwich Biscuits - Hazelnut & Cocoa

MOGLi Organic Cream Filled Sandwich Biscuits -​ Hazelnut & Cocoa, 125 g

  • 100% natural & organic ingredients
  • Crunchy on the outside, deliciously creamy in the middle
  • With an alternative sweetener, no artificial flavours
€ 2,59 (€ 20,72 / kg)

Delivery by October 06

MOGLi Muesli Biscuits with Cocoa

MOGLi Muesli Biscuits with Cocoa, 125 g

  • Sweetened with agave & dates
  • Mild sweet taste
  • Without added flavours
€ 2,49 (€ 19,92 / kg)

Delivery by October 06

Holle Organic 1-2-3 Pretzel Snack

Holle Organic 1-​2-​3 Pretzel Snack, 80 g

  • For 3 years & up
  • Not topped with salt grains
  • Made from spelt
€ 1,79 (€ 22,38 / kg)

Delivery by October 06

Infant Formula Based on Cow's Milk - COMFORT Special Formula

HiPP Infant Formula Based on Cow's Milk -​ COMFORT Special Formula, 600 g

  • Suitable from birth
  • Reduced lactose content
  • Low in allergens and rich in nutrients
€ 17,19 (€ 28,65 / kg)

Delivery by October 06

tetesept® Kids Cough Syrup

tetesept® Kids Cough Syrup, 168 g

  • From 1 year
  • Without alcohol
  • With honey & Icelandic moss
€ 4,79 € 5,99 (€ 28,51 / kg)

Delivery by October 06

Holle Organic Mango Morning Crunchy Muesli

Holle Organic Mango Morning Crunchy Muesli, 200 g

  • From 12 months
  • Sweetness from fruit only
  • With wholegrain oat & spelt flakes
€ 3,69 (€ 18,45 / kg)

Delivery by October 06

"Veggie Bunny - Pouch with Carrots, Sweet Potatoes & Peas" Organic Fruit Purée

Holle "Veggie Bunny -​ Pouch with Carrots, Sweet Potatoes & Peas" Organic Fruit Purée, 100 g

  • 6 months & up
  • No added salt
  • Vegan and gluten-free
€ 0,99 (€ 9,90 / kg)

Delivery by October 06

Organic Snack Bar - Raspberry, Banana & Spelt

FruchtBar Organic Snack Bar -​ Raspberry, Banana & Spelt, 4 x 23 g (92 g)

  • Age: 12 months & up
  • Natural sweet taste from fruit
  • Recyclable packaging
€ 2,36 € 2,99 (€ 25,65 / kg)

Delivery by October 06

Freche Freunde Organic Fruit Chips - 100% Strawberry

Freche Freunde Organic Fruit Chips -​ 100% Strawberry, 12 g

  • 12 months & up
  • Pure fruit, np additives
  • A delicious topping on muesli & porridge
€ 2,23 € 2,79 (€ 185,83 / kg)

Delivery by October 06

Holle Organic Chicken

Holle Organic Chicken, 125 g

  • For babies 5 months & older
  • Country of origin: Germany
  • Without added salt, spices or flavours
€ 1,69 (€ 13,52 / kg)

Delivery by October 06