Essentials for everyday life with babies & kids

Discover everything your baby needs every day, from baby clothing and sleep and changing essentials to slings, dummies and practical items for outings.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Material Product features Certificates & seals of approval Language Highlights
Filter

Equipment: 1 - 30 of 313 items

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Ideal for baby clothing
  • For white & colour-fast textiles
  • 20°C - 95°C
€ 7,99 (€ 5,33 / l)

Delivery by October 06

Frosch Baby Fabric Softener

Frosch Baby Fabric Softener , 750 ml

  • For 30 loads of laundry
  • Zero dyes
  • Mild fragrances
€ 2,99 (€ 3,99 / l)

Delivery by October 06

Frosch Baby Pre-wash Spray

Frosch Baby Pre-​wash Spray, 300 ml

  • Powerful cleaning
  • Skin- friendly
  • High biodegradability
€ 3,79 (€ 12,63 / l)

Delivery by October 06

Frosch Baby Laundry Detergent

Frosch Baby Laundry Detergent , 1,45 kg

  • For whites & hot wash
  • Without fragrances & dyes
  • 30 °C - 95 °C
€ 7,99 (€ 5,51 / kg)

Delivery by October 06

Nattou Care SOFTY Changing Mat 70x50 taupe

Nattou Care SOFTY Changing Mat 70x50 taupe

  • Standard size: 70 x 50 cm
  • Raised edge
  • Water-repellent
€ 69,99

Free delivery by October 06

bieco Zebra Potty with Music

bieco Zebra Potty with Music

  • Entertaining melody when successful
  • Stable base thanks to wide rim
  • Integrated splash guard at the front
€ 13,49

Delivery by October 06

Frosch Baby Dish Soap

Frosch Baby Dish Soap, 500 ml

  • pH-neutral
  • Without perfume
  • Without dyes
€ 4,09 (€ 8,18 / l)

Delivery by October 06

Huggies® DryNites Bed Mats

Huggies® DryNites Bed Mats, 7 pieces

  • Non-slip
  • Soft & quiet
  • Size: 88 x 78 cm
€ 8,79 (€ 1,26 / pc)

Delivery by October 06

ATTITUDE Dishwasher Tablets

ATTITUDE Dishwasher Tablets, 26 pieces

  • No synthetic dyes or fragrances
  • Phosphate-free
  • Biodegradable
€ 10,49 (€ 0,40 / pc)

Delivery by October 06

ecolunes Fragrance-Free Baby Laundry Detergent

ecolunes Fragrance-​Free Baby Laundry Detergent, 2 l

  • For baby clothes, whites & colours
  • Vegan formula
  • For 15 °C - 60 °C
€ 10,89 (€ 5,45 / l)

Delivery by October 06

Frosch Baby Hygiene Cleaner

Frosch Baby Hygiene Cleaner , 500 ml

  • Ideal for surfaces
  • pH-neutral formulation
  • Without dyes & fragrances
€ 3,99 (€ 7,98 / l)

Delivery by October 06

ATTITUDE Fragrance Free Baby Liquid Detergent

ATTITUDE Fragrance Free Baby Liquid Detergent, 1,05 l

  • Plant-based
  • Hypoallergenic
  • Fragrance free
€ 13,19 (€ 12,56 / l)

Delivery by October 06

Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner

ATTITUDE Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner, 800 ml

  • Free from fragrances
  • Free from harmful chemicals
  • Hypoallergenic
€ 7,99 (€ 9,99 / l)

Delivery by October 06

Nattou Care SOFTY Changing Mat 70x50 beige

Nattou Care SOFTY Changing Mat 70x50 beige

  • Standard size 70 × 50 cm
  • Raised edge
  • Water-repellent
€ 69,99

Free delivery by October 06

Lavender & Eucalyptus Natural Air Purifier

ATTITUDE Lavender & Eucalyptus Natural Air Purifier, 227 g

  • For 3-6 weeks
  • Plant-based
  • For rooms, cars, & refrigerators
€ 7,29 (€ 32,11 / kg)

Delivery by October 06

David Fussenegger JUWEL Baby Blanket - Diagonal Stripes

David Fussenegger JUWEL Baby Blanket -​ Diagonal Stripes, Yellow

  • Very soft fabric
  • 95% cotton content
  • Dimensions: 70 x 90 cm
€ 14,96 € 19,99

Delivery by October 06

Nattou Flo, Ernest & Oli Mobile with Wood

Nattou Flo, Ernest & Oli Mobile with Wood

  • Dimensions: approx. 50 × 40 × 74 cm
  • Machine washable at 30 °C
  • Includes 5 cute figures
€ 71,99

Free delivery by October 06

Nattou Care DROPY Diaper Bin, beige

Nattou Care DROPY Diaper Bin, beige

  • Dimensions: 27 × 27 × 48.5 cm
  • Odour-proof closure system
  • Handy opening mechanism
€ 49,99

Delivery by October 06

Nattou Teddy Baby Giraffe Music Box

Nattou Teddy Baby Giraffe Music Box

  • Dimensions: 32 × 22 × 9 cm
  • Lovingly crafted details
  • Extra cosy teddy fabric
€ 26,99

Delivery by October 06

ecolunes Baby Fabric Softener

ecolunes Baby Fabric Softener, Fragrance-​free (1 l)

  • For baby clothes
  • Paraben-free
  • For 15 °C - 60 °C
€ 5,69 (€ 5,69 / l)

Delivery by October 06

tonies Rucksack

tonies Rucksack, Sea green

  • Suitable for children aged 3 years and up
  • Size: 23.5 x 27 x 13 cm
  • Includes Mini Creative-Tonie
€ 48,99

Delivery by October 06

Nattou Fanfan Music Box Female Deer

Nattou Fanfan Music Box Female Deer

  • Dimensions: 18 × 17 × 28 cm
  • With soothing music
  • Handy ties
€ 31,99

Delivery by October 06

Cheeky Panda Toilet Paper - Large Pack

Cheeky Panda Toilet Paper -​ Large Pack, 24 Rolls x 200 Sheets

  • Also for sensitive skin
  • 3-layer & unscented
  • Recyclable packaging
€ 36,99

Delivery by October 06

ATTITUDE Wildflower Fabric Softener

ATTITUDE Wildflower Fabric Softener, 1 l

  • Economical
  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
€ 8,29 (€ 8,29 / l)

Delivery by October 06

ATTITUDE Bathroom Surface Cleaner

ATTITUDE Bathroom Surface Cleaner, 2 l

  • Multipurpose
  • Free from chlorine
  • Biodegradable
€ 11,39 (€ 5,70 / l)

Delivery by October 06

ATTITUDE Fragrance Free Baby Stain Remover

ATTITUDE Fragrance Free Baby Stain Remover, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Fragrance-free
  • For coloured & white laundry
€ 7,49 (€ 9,36 / l)

Delivery by October 06

ATTITUDE Kitchen Surface Cleaner

ATTITUDE Kitchen Surface Cleaner, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Eco-friendly production
  • Cruelty-free & 100% vegan
€ 5,29 (€ 6,61 / l)

Delivery by October 06

ATTITUDE Sweet Lullaby Baby Fabric Softener

ATTITUDE Sweet Lullaby Baby Fabric Softener, 1 l

  • Hypoallergenic
  • Plant-based
  • Effective from 15°C
€ 8,29 (€ 8,29 / l)

Delivery by October 06

ATTITUDE Baby Unscented Washing Up Liquid

ATTITUDE Baby Unscented Washing Up Liquid, 700 ml

  • Hypoallergenic
  • For bottles and pacifiers
  • Unscented
€ 4,89 (€ 6,99 / l)

Delivery by October 06

ecolunes Baby Toy & Surface Cleaner

ecolunes Baby Toy & Surface Cleaner, 300 ml

  • For all surfaces
  • Free from ethyl alcohol
  • Easy to use
€ 4,59 (€ 15,30 / l)

Delivery by October 06