Products for the home with a baby or child

Keep clothing, toys and baby essentials clean, gentle and reliable.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Product features Skin type Certificates & seals of approval Area of application: Household cleaning Textiles Highlights
Filter

Washing & cleaning products: 1 - 30 of 52 items

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Ideal for baby clothing
  • For white & colour-fast textiles
  • 20°C - 95°C
€ 7,99 (€ 5,33 / l)

Delivery by October 02

Frosch Baby Fabric Softener

Frosch Baby Fabric Softener , 750 ml

  • For 30 loads of laundry
  • Zero dyes
  • Mild fragrances
€ 2,99 (€ 3,99 / l)

Delivery by October 02

Frosch Baby Pre-wash Spray

Frosch Baby Pre-​wash Spray, 300 ml

  • Powerful cleaning
  • Skin- friendly
  • High biodegradability
€ 3,79 (€ 12,63 / l)

Delivery by October 02

Frosch Baby Laundry Detergent

Frosch Baby Laundry Detergent , 1,45 kg

  • For whites & hot wash
  • Without fragrances & dyes
  • 30 °C - 95 °C
€ 7,99 (€ 5,51 / kg)

Delivery by October 02

Frosch Baby Dish Soap

Frosch Baby Dish Soap, 500 ml

  • pH-neutral
  • Without perfume
  • Without dyes
€ 4,09 (€ 8,18 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Fragrance Free Baby Liquid Detergent

ATTITUDE Fragrance Free Baby Liquid Detergent, 1,05 l

  • Plant-based
  • Hypoallergenic
  • Fragrance free
€ 13,19 (€ 12,56 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Dishwasher Tablets

ATTITUDE Dishwasher Tablets, 26 pieces

  • No synthetic dyes or fragrances
  • Phosphate-free
  • Biodegradable
€ 10,49 (€ 0,40 / pc)

Delivery by October 02

ecolunes Fragrance-Free Baby Laundry Detergent

ecolunes Fragrance-​Free Baby Laundry Detergent, 2 l

  • For baby clothes, whites & colours
  • Vegan formula
  • For 15 °C - 60 °C
€ 10,89 (€ 5,45 / l)

Delivery by October 02

Frosch Baby Hygiene Cleaner

Frosch Baby Hygiene Cleaner , 500 ml

  • Ideal for surfaces
  • pH-neutral formulation
  • Without dyes & fragrances
€ 3,99 (€ 7,98 / l)

Delivery by October 02

Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner

ATTITUDE Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner, 800 ml

  • Free from fragrances
  • Free from harmful chemicals
  • Hypoallergenic
€ 7,99 (€ 9,99 / l)

Delivery by October 02

Lavender & Eucalyptus Natural Air Purifier

ATTITUDE Lavender & Eucalyptus Natural Air Purifier, 227 g

  • For 3-6 weeks
  • Plant-based
  • For rooms, cars, & refrigerators
€ 7,29 (€ 32,11 / kg)

Delivery by October 02

ecolunes Baby Fabric Softener

ecolunes Baby Fabric Softener, Fragrance-​free (1 l)

  • For baby clothes
  • Paraben-free
  • For 15 °C - 60 °C
€ 5,69 (€ 5,69 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Wildflower Fabric Softener

ATTITUDE Wildflower Fabric Softener, 1 l

  • Economical
  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
€ 8,29 (€ 8,29 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Bathroom Surface Cleaner

ATTITUDE Bathroom Surface Cleaner, 2 l

  • Multipurpose
  • Free from chlorine
  • Biodegradable
€ 11,39 (€ 5,70 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Fragrance Free Baby Stain Remover

ATTITUDE Fragrance Free Baby Stain Remover, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Fragrance-free
  • For coloured & white laundry
€ 7,49 (€ 9,36 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Sweet Lullaby Baby Fabric Softener

ATTITUDE Sweet Lullaby Baby Fabric Softener, 1 l

  • Hypoallergenic
  • Plant-based
  • Effective from 15°C
€ 8,29 (€ 8,29 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Baby Unscented Washing Up Liquid

ATTITUDE Baby Unscented Washing Up Liquid, 700 ml

  • Hypoallergenic
  • For bottles and pacifiers
  • Unscented
€ 4,89 (€ 6,99 / l)

Delivery by October 02

ecolunes Baby Toy & Surface Cleaner

ecolunes Baby Toy & Surface Cleaner, 300 ml

  • For all surfaces
  • Free from ethyl alcohol
  • Easy to use
€ 4,59 (€ 15,30 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Tile & Hardwood Floor Cleaner

ATTITUDE Tile & Hardwood Floor Cleaner, 1,04 l

  • Hypoallergenic
  • Plant-based
  • CO2 neutral
€ 5,29 (€ 5,09 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Apple & Basil Natural Air Purifier

ATTITUDE Apple & Basil Natural Air Purifier, 227 g

  • Contains plant extracts
  • Lasts for up to 6 weeks
  • Fragrance intensity can be adjusted
€ 7,29 (€ 32,11 / kg)

Delivery by October 02

ATTITUDE Kitchen Surface Cleaner

ATTITUDE Kitchen Surface Cleaner, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Eco-friendly production
  • Cruelty-free & 100% vegan
€ 5,29 (€ 6,61 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Green Apple & Basil Washing Up Liquid

ATTITUDE Green Apple & Basil Washing Up Liquid, 700 ml

  • Vegan
  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
€ 4,79 (€ 6,84 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Universal Surface Cleaner

ATTITUDE Universal Surface Cleaner, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
  • With essential oils
€ 5,29 (€ 6,61 / l)

Delivery by October 02

pandoo Roll of Paper Towels

pandoo Roll of Paper Towels

  • 20 paper towels
  • Washable
  • Reusable
€ 6,99

Delivery by October 02

Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent

ATTITUDE Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Ideal for all temperatures
  • For white & colour-fast laundry
  • Ideal for baby's sensitive skin
€ 16,29 (€ 16,29 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Shower and Surface Cleaner

ATTITUDE Shower and Surface Cleaner, 800 ml

  • CO2 neutral
  • Biodegradable
  • Easy to use
€ 5,29 (€ 6,61 / l)

Delivery by October 02

Tableware & Baby's Bottle Detergent

Baby Anthyllis Tableware & Baby's Bottle Detergent, 500 ml

  • For bottles, pacifiers, crockery & more
  • With natural surfactants
  • Efficient & vegan
€ 4,99 (€ 9,98 / l)

Delivery by October 02

ecolunes Baby Laundry Detergent

ecolunes Baby Laundry Detergent, Lavender (1 l)

  • For baby clothes, whites & colours
  • Free from colourants & parabens
  • For 15 °C - 60 °C
€ 7,99 (€ 7,99 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Pear Nectar Baby Fabric Softener

ATTITUDE Pear Nectar Baby Fabric Softener, 1 l

  • Soothing scent
  • Hypoallergenic
  • Plant-based
€ 8,29 (€ 8,29 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent

ATTITUDE Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent, 1,04 l

  • Natural ingredients
  • Pleasant scent
  • Biodegradable
€ 13,19 (€ 12,68 / l)

Delivery by October 02