Child friendly vitamins & supplements

A wide range of supplementary products that can be easily integrated into everyday family life. Ideal for families looking for practical, child-friendly micronutrient supplements.

Filter & sort

Price Brand For whom? Product features Certificates & seals of approval Part of the body Highlights
Filter

Children’s vitamins & supplements: 1 - 30 of 66 items

tetesept® Kids Cough Syrup

tetesept® Kids Cough Syrup, 168 g

  • From 1 year
  • Without alcohol
  • With honey & Icelandic moss
€ 4,79 € 5,99 (€ 28,51 / kg)

Delivery by October 02

Phytopharma Thyme Syrup

Phytopharma Thyme Syrup, 200 ml

  • For children from 1 year
  • Free from lactose and gluten
  • With vitamin C and zinc
€ 15,19 € 18,99 (€ 75,95 / l)

Delivery by October 02

FutuNatura Kids Sweet Dreams

FutuNatura Kids Sweet Dreams, 150 ml

  • From the age of 3
  • With lemon balm & small-leaved lime
  • Free from genetic engineering
€ 10,99 (€ 73,27 / l)

Delivery by October 02

FutuNatura Kids Relax Liquid

FutuNatura Kids Relax Liquid, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Blackcurrant
  • Vitamin B6 & magnesium
€ 10,99 (€ 73,27 / l)

Delivery by October 02

tetesept® Baby Tummy Relax Drops

tetesept® Baby Tummy Relax Drops, 20 ml

  • From day 1 after birth
  • Natural oil base
  • Vegan & without added sugar
€ 7,19 (€ 359,50 / l)

Delivery by October 02

FutuNatura Kids Appetite Liquid

FutuNatura Kids Appetite Liquid, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Based on agave syrup
  • Simple dosage
€ 10,99 (€ 73,27 / l)

Delivery by October 02

FutuNatura Kids Growth Liquid

FutuNatura Kids Growth Liquid, 150 ml

  • 11 vitamins & 9 minerals
  • With agave syrup & orange flavour
  • Contains 4 natural plant extracts
€ 10,99 (€ 73,27 / l)

Delivery by October 02

3 Chênes Laboratoires Petit Chêne - Nervosité

3 Chênes Laboratoires Petit Chêne -​ Nervosité, 125 ml

  • For children and adults
  • Fruity cherry and raspberry flavour
  • Provides many nutrients
€ 8,29 (€ 66,32 / l)

Delivery by October 02

3 Chênes Laboratoires Petit Chêne Appétit

3 Chênes Laboratoires Petit Chêne Appétit, 125 ml

  • Convenient orange & lemon flavoured syrup
  • Contains four different plant extracts
  • Comes with a measuring spoon
€ 8,59 (€ 68,72 / l)

Delivery by October 24

3 Chênes Laboratoires Petit Chêne Transit

3 Chênes Laboratoires Petit Chêne Transit, 125 ml

  • Delicious plum taste
  • Ideal for children & adults
  • Comes with a marked lid for dosing
€ 8,29 (€ 66,32 / l)

Delivery by October 02

Nature's Plus Animal Parade AcidophiKiDZ

Nature's Plus Animal Parade AcidophiKiDZ, 90 chewable tablets

  • Animal shaped chewable vitamins
  • Berry flavoured
  • For children
€ 23,99 (€ 149,94 / kg)

Delivery by October 02

FutuNatura Kids Super Iron

FutuNatura Kids Super Iron, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Vitamin B
  • Non-GMO
€ 12,99 (€ 86,60 / l)

Delivery by October 02

FutuNatura Kids Vitamin K2+D3 Drops

FutuNatura Kids Vitamin K2+D3 Drops, 15 ml

  • Age: 4 years & up
  • Dropper bottle for easy, precise dosing
  • Stir into liquid and drink
€ 16,99 (€ 1.132,67 / l)

Delivery by October 02

Nature's Plus Animal Parade KidGreenz

Nature's Plus Animal Parade KidGreenz, 90 chewable tablets

  • Tropical fruit flavour
  • For children
  • Very good bioavailability
€ 18,99 (€ 126,60 / kg)

Delivery by October 02

Natural Point Magnesio Supremo FERRO

Natural Point Magnesio Supremo FERRO, 150 g

  • Natural magnesium
  • Liposomal iron
  • Pleasantly sweet taste
€ 22,42 € 23,99 (€ 149,47 / kg)

Delivery by October 02

FutuNatura Kids yummy gummy Vitamin D3

FutuNatura Kids yummy gummy Vitamin D3, 90 Gummies

  • Age: 3 years & up
  • Includes several fruity flavours
  • Gluten free
€ 11,99 (€ 53,29 / kg)

Delivery by October 02

Nature's Plus Animal Parade Tooth Fairy

Nature's Plus Animal Parade Tooth Fairy, 90 chewable tablets

  • Vitamin D, Calcium & Probiotics
  • Vanilla flavoured chewable tablets
  • Sugar-free
€ 30,99 (€ 168,42 / kg)

Delivery by October 02

Nature's Plus Cherry Animal Parade GOLD Multivitamins

Nature's Plus Cherry Animal Parade GOLD Multivitamins, 60 chewable tablets

  • Vitamin D3 & K2
  • Specially tailored to the needs of children
  • Sugar free
€ 18,99 (€ 111,71 / kg)

Delivery by October 02

FutuNatura Kids yummy gummy Tummy

FutuNatura Kids yummy gummy Tummy, 30 Gummies

  • With 2 bacterial cultures
  • Vitamin B3, B5 & B6
  • Delicious strawberry flavour
€ 12,49 (€ 138,78 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein Omega 3 Liquid

Burgerstein Omega 3 Liquid, 150 ml

  • 730 mg EPA per daily dose
  • 455 mg DHA per daily dose
  • Orange flavoured
€ 30,99 (€ 206,60 / l)

Delivery by October 02

FutuNatura Kids yummy gummy Immunity

FutuNatura Kids yummy gummy Immunity, 60 Gummies

  • With zinc, iodine & 9 vitamins
  • Suitable for children 3 years and older
  • Mix of orange, lemon and strawberry flavours
€ 11,99 (€ 99,92 / kg)

Delivery by October 02

FutuNatura Kids Omega 3 Liquids

FutuNatura Kids Omega 3 Liquids, 150 ml

  • Age: 3 years & up
  • Strawberry flavour
  • With vitamin A, D3 & E
€ 10,99 (€ 73,27 / l)

Delivery by October 02

Nature's Plus Animal Parade® Calcium

Nature's Plus Animal Parade® Calcium, 90 chewable tablets

  • For children from 2 years
  • In fun animal shapes
  • With vanilla flavour
€ 15,99 (€ 88,83 / kg)

Delivery by October 02

Animal Parade Multivitamin 90 Chewable Tablets

Nature's Plus Animal Parade Multivitamin 90 Chewable Tablets, Multifruit (90 chewable tablets)

  • Mutlivitamin animals for children
  • In different flavours
  • Source of Life Formula
€ 18,99 (€ 105,50 / kg)

Delivery by October 02

Nature's Plus Animal Parade DHA

Nature's Plus Animal Parade DHA, 90 chewable tablets

  • With a delicious cherry flavour
  • Chewable tablets in a fun animal shape
  • Very good bioavailability
€ 22,99 (€ 135,24 / kg)

Delivery by October 02

Nature's Plus GI Natural ProBiotic Kids

Nature's Plus GI Natural ProBiotic Kids, 30 chewable tablets

  • 16 probiotic strains
  • Berry flavor
  • Does not have to be refrigerated.
€ 19,49 (€ 263,38 / kg)

Delivery by October 02

Animal Parade Inner Ear Support - Sugar-Free

Nature's Plus Animal Parade Inner Ear Support -​ Sugar-​Free, 90 chewable tablets

  • Funny chewable animal shapes
  • Great taste
  • Special combination of nutrients
€ 24,99 (€ 131,53 / kg)

Delivery by October 02

Nature's Plus Animal Parade 180 Chewable Multivitamins

Nature's Plus Animal Parade 180 Chewable Multivitamins, Mulitfruit (180 chewable tablets)

  • Multivitamin animals for children
  • In different flavours
  • Source of Life® formula
€ 34,49 (€ 93,22 / kg)

Delivery by October 02

Nature's Plus Animal Parade Tummy Zyme

Nature's Plus Animal Parade Tummy Zyme, 90 chewable tablets

  • Animal-shaped chewable tablets with a tropical fruit taste
  • Gluten-free & sugar-free
€ 30,99 (€ 258,25 / kg)

Delivery by October 02

Orthica K&D drops

Orthica K&D drops, 10 ml

  • Specially formulated for babies
  • Combination of D3 & K2 (MK-7)
  • Simple and precise dosage
€ 19,59 (€ 1.959,00 / l)

Delivery by October 02