Mamuko baby food

Mamuko was founded in Lithuania in 2012 and stands for high-quality organic baby food without added sugar, milk or salt. The products are developed using natural ingredients in close collaboration with experts.

Shop by category

Filter & sort

Price Age from For whom? Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Mamuko: 30 items

Mamuko Organic Oat and Corn Porridge

Mamuko Organic Oat and Corn Porridge, 200 g

  • 6 months onwards
  • Oats & corn (maize)
  • Contains no milk or salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 02

Mamuko Organic Stelline Pasta

Mamuko Organic Stelline Pasta, 320 g

  • 12 months onwards
  • Child-friendly pasta size
  • Made from organic durum wheat semolina
€ 3,89 (€ 12,16 / kg)

Delivery by October 02

Mamuko Organic Capellini Pasta

Mamuko Organic Capellini Pasta, 320 g

  • 12 months onwards
  • Great basis for creative baby meals
  • With vitamin B1
€ 3,65 € 3,89 (€ 11,41 / kg)

Delivery by October 02

Mamuko Organic Risone Pasta

Mamuko Organic Risone Pasta, 320 g

  • 12 months onwards
  • No added preservatives
  • Contains vitamin B1
€ 3,89 (€ 12,16 / kg)

Delivery by October 02

Organic Spelt Wheat, Buckwheat and Rice Porridge

Mamuko Organic Spelt Wheat, Buckwheat and Rice Porridge, 200 g

  • 6 months onwards
  • High fibre content
  • Contains no milk or salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 02

Mamuko Organic Rice Porridge

Mamuko Organic Rice Porridge, 200 g

  • 4 months onwards
  • Ideal as your baby starts to eat solids
  • Contains no milk or salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 15

Organic Oat, Raw Buckwheat, Barley, Spelt Wheat and Rye Porridge

Mamuko Organic Oat, Raw Buckwheat, Barley, Spelt Wheat and Rye Porridge, 200 g

  • 6 months onwards
  • A good basic baby cereal
  • Contains no salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 02

Mamuko Organic Apple Puree

Mamuko Organic Apple Puree, 100 g

  • 4 months onwards
  • 100% organic apples
  • No added sugar
€ 1,59 (€ 15,90 / kg)

Delivery by October 02

Mamuko Organic Oat Porridge

Mamuko Organic Oat Porridge, 200 g

  • 4 months onwards
  • With wholegrain oatmeal
  • Contains no salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 02

Organic Crushed Barley, Spelt Wheat, Rye, Raw Buckwheat and Oat Porridge

Mamuko Organic Crushed Barley, Spelt Wheat, Rye, Raw Buckwheat and Oat Porridge, 200 g

  • 12 months onwards
  • Gently processed to retain nutrients
  • Made with whole grains
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 02

Mamuko Organic Carrot, Pumpkin & Potato Puree

Mamuko Organic Carrot, Pumpkin & Potato Puree, 190 g

  • Age: 6 months +
  • Natural ingredients
  • Meat-free
€ 2,39 (€ 12,58 / kg)

Delivery by October 02

Mamuko Organic Banana and Plum Puree

Mamuko Organic Banana and Plum Puree, 100 g

  • 4 months onwards
  • 75% organic banana, 25% organic plum
  • No added sugar
€ 1,59 (€ 15,90 / kg)

Delivery by October 02

Mamuko Organic Oat Porridge with Fruits

Mamuko Organic Oat Porridge with Fruits, 100 g

  • 4 months onwards
  • Pear, banana, mango & oatmeal
  • No added sugar
€ 1,59 (€ 15,90 / kg)

Delivery by October 02

Organic Crushed Barley, Raw Buckwheat and Oat Porridge

Mamuko Organic Crushed Barley, Raw Buckwheat and Oat Porridge, 200 g

  • 12 months onwards
  • Buckwheat, barley & oats
  • Rich in fibre
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 02

Mamuko Organic Spaghetti, Tomato and Mozzarella

Mamuko Organic Spaghetti, Tomato and Mozzarella, 190 g

  • 8 months onwards
  • With sun-ripened tomatoes
  • No artificial additives
€ 2,39 (€ 12,58 / kg)

Delivery by October 02

Mamuko Organic Pear, Plum & Black Currant Puree

Mamuko Organic Pear, Plum & Black Currant Puree, 100 g

  • 4 months onwards
  • A delicious, fruity snack
  • No added sugar
€ 1,59 (€ 15,90 / kg)

Delivery by October 15

Mamuko Organic Raw Buckwheat Porridge

Mamuko Organic Raw Buckwheat Porridge, 200 g

  • 4 months onwards
  • Natural mildly sweet taste
  • Contains no milk or salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 15

Mamuko Organic Sweet Dream Tea

Mamuko Organic Sweet Dream Tea, 20 Tea bags (30 g)

  • Age: 9 months +
  • With lemon balm, lavender and camomile
  • 100% organic ingredients
€ 3,29 (€ 109,67 / kg)

Delivery by October 15

Mamuko Organic Fuit Tea

Mamuko Organic Fuit Tea, 20 Tea bags (30 g)

  • Age: 6 months +
  • With apple and hibiscus flowers
  • Made from certified organic ingredients
€ 3,29 (€ 109,67 / kg)

Delivery by October 15

Mamuko Organic Rice Porridge with Fruits

Mamuko Organic Rice Porridge with Fruits, 100 g

  • 4 months onwards
  • A tastsy, fruity meal
  • No added sugar
€ 1,59 (€ 15,90 / kg)

Not available at the moment

Mamuko Organic Happy Tummy Tea

Mamuko Organic Happy Tummy Tea, 20 Tea bags (30 g)

  • Age: 9 months +
  • 100% organic
  • With chamomile, caraway and fennel
€ 3,29 (€ 109,67 / kg)

Delivery by October 15

Mamuko Organic Chamomile Tea

Mamuko Organic Chamomile Tea, 20 Tea bags (30 g)

  • Age: 6 months +
  • 100% organic camomile flowers
  • Made in the EU
€ 3,29 (€ 109,67 / kg)

Delivery by October 15

Mamuko Organic Buckwheat Porridge

Mamuko Organic Buckwheat Porridge, 200 g

  • 6 months onwards
  • 100% heat-treated buckwheat
  • Contains no milk or salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Not available at the moment

Mamuko Organic Carrot, Peas, Chicken & Potatoes

Mamuko Organic Carrot, Peas, Chicken & Potatoes, 190 g

  • 6 months onwards
  • Balanced recipe
  • Complete meal
€ 2,39 (€ 12,58 / kg)

Delivery by October 15

Mamuko Organic Pumpkin and Black Currant Puree

Mamuko Organic Pumpkin and Black Currant Puree, 100 g

  • 4 months onwards
  • Mild and fruity taste
  • No added sugar
€ 1,59 (€ 15,90 / kg)

Delivery by October 15

Organic Oat, Raw Buckwheat and Barley Porridge

Mamuko Organic Oat, Raw Buckwheat and Barley Porridge, 200 g

  • 6 months onwards
  • Buckwheat, oats & barley
  • Contains no salt
€ 4,59 (€ 22,95 / kg)

Delivery by October 02

Mamuko Organic Ditalini Pasta

Mamuko Organic Ditalini Pasta, 320 g

  • 12 months onwards
  • Organic durum wheat semolina
  • Mild taste
€ 3,89 (€ 12,16 / kg)

Not available at the moment

Mamuko Organic Vegetables with Beef

Mamuko Organic Vegetables with Beef, 190 g

  • 6 months onwards
  • Balanced recipe
  • No artificial additives
€ 2,39 (€ 12,58 / kg)

Delivery by October 15

Mamuko Organic Vegetables with Turkey

Mamuko Organic Vegetables with Turkey, 190 g

  • 6 months onwards
  • Mild taste
  • No artificial additives
€ 2,39 (€ 12,58 / kg)

Delivery by October 15

Mamuko Organic Pumpkin & Chicken

Mamuko Organic Pumpkin & Chicken, 190 g

  • 6 months onwards
  • Finely pureed baby meal in a jar
  • No added sugar
€ 2,39 (€ 12,58 / kg)

Delivery by October 15