Mamuko Organic Pear, Plum & Black Currant Puree, 100 g

A tasty fruit puree for your baby

€ 1,59

(€ 15,90 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

In stock from October 14

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 4 months onwards
  • A delicious, fruity snack
  • No added sugar

Frequently bought together with Mamuko Organic Oat Porridge, 200 g

Mamuko Organic Pear, Plum & Black Currant Puree, 100 g € 1,59 (€ 15,90 / kg)
Mamuko Organic Oat Porridge, 200 g € 4,59 (€ 22,95 / kg)
Total price: € 6,18
Description

Organic Pear, Plum & Black Currant Puree - fruity and delicious

This fruit puree contains pear, plum and blackcurrant and is an ideal choice for babies 4 months old and up. Organic Pear, Black Currant and Plum Puree is delicious as dessert, snack or to stir into porridge.

  • 100% organic ingredients
  • Gluten-free and lactose-free
  • No added sugar
Item no.: XPI-Gami-bio0015
Content: 100 g
EAN: 4779032700634
Manufacturer No.: BIO015
Brand: Mamuko
Recommended age from (baby food): from 4 months
For whom?: Babies
Certificates & seals of approval: EU / Non-EU organic labels
Storage instructions: Store in a cool, dry and light protected place
Warnings: Do not allow eating unsupervised or lying down Risk of choking for children, Naturally contains sugar
Ingredients

75 % Pear purée[1], 22 % Prune puree[1], 3 % Blackcurrant puree[1]

  1. Organic
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 306 / 73 kJ / kcal
Fat 0,2 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 16 g
  from Sugar 14 g
Fibre 3 g
Protein 0,8 g
Salt 0,00 g
Use and storage
Legal information
Responsible food business operator: BIOGAMI, Ltd., Kirtimų g. 59, , 02244, Vilnius LT, Latvia, toskana.dovanos@gmail.com, www.mamuko.lt

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Mamuko Organic Pear, Plum & Black Currant Puree

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder