Follow-on formula for babies & toddlers

Discover high-quality follow-on formula that supports your baby at every stage of development.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Age recommendation For whom? Product features Certificates & seals of approval Consistency/form Highlights
Filter

Follow-on formula: 1 - 30 of 51 items

Follow-on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2

Humana Follow-​on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2, 750 g

  • 7th month onwards
  • With GOS, ARA & DHA
  • Vitamin C
€ 11,56 € 14,49 (€ 15,41 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk Combiotik® 2

HiPP Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk Combiotik® 2, 600 g

  • From the 7th month
  • Suitable for any time of the day
  • With omega-3 & omega-6 fatty acids
€ 16,79 (€ 27,98 / kg)

Delivery by October 02

Beba JUNIOR 1+ Growing-up Milk Drink

Beba JUNIOR 1+ Growing-​up Milk Drink, 800 g

  • 12 months & over
  • With vitamins A, C & D
  • Age-appropriate protein content
€ 19,99 (€ 24,99 / kg)

Delivery by October 02

supreme JUNIOR 1+ Growing-up Children's Drink

Beba supreme JUNIOR 1+ Growing-​up Children's Drink, 800 g

  • 1 year & older
  • Unique HMO complex*
  • Hydrolysed protein
€ 29,99 (€ 37,49 / kg)

Delivery by October 02

Beba JUNIOR 2+ Growing-up Milk Drink

Beba JUNIOR 2+ Growing-​up Milk Drink, 800 g

  • 2 years & over
  • With vitamins A, C & D
  • Age-appropriate protein content
€ 19,99 (€ 24,99 / kg)

Delivery by October 02

Growing-up Milk Based on Cow's Milk Toddler Milk Combiotik® 1+

HiPP Growing-​up Milk Based on Cow's Milk Toddler Milk Combiotik® 1+, 600 g

  • For age 1 year & up
  • Natural lactic acid cultures
  • With vitamin D & calcium
€ 13,89 (€ 23,15 / kg)

Delivery by October 02

Follow-on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 3 (with 5 HMOs)

Humana Follow-​on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 3 (with 5 HMOs), 750 g

  • 10th month onwards
  • With GOS, ARA, DHA & iodine
  • Vitamin C & Vitamin D
€ 14,49 (€ 19,32 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Premium Gold 2

Novalac Premium Gold 2, 800 g

  • For age 6 months & up
  • With GOS & lactic acid culture
  • Practical tin with spoon holder
€ 26,99 (€ 33,74 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Follow-On Milk Based on Cow's Milk 3

Novalac Follow-​On Milk Based on Cow's Milk 3, 400 g

  • From 1 - 3 years
  • Selected ingredients
  • With vitamins & minerals
€ 12,99 (€ 32,48 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2

Töpfer Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2, 600 g

  • 7th month onwards
  • Creamy consistency
  • With age-appropriate formulation
€ 13,49 (€ 22,48 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Goat's Milk 2

Töpfer Organic Follow-​on Formula Based on Goat's Milk 2, 400 g

  • 7th month onwards
  • With organic milk from the Allgäu region
  • With omega-3 & omega-6
€ 14,99 (€ 37,48 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 3

Töpfer Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 3, 600 g

  • 10th month onwards
  • With omega-3 & omega-6 fatty acids
  • Ideal after breastfeeding
€ 13,49 (€ 22,48 / kg)

Delivery by October 02

Follow-on Formula Based on Cow's Milk Pronutra-ADVANCE 2, Ready to Drink

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk Pronutra-​ADVANCE 2, Ready to Drink, 200 ml

  • Age: after 6 months
  • Pre-mixed
  • Does not need to be heated
€ 2,29 (€ 11,45 / l)

Delivery by October 02

Follow-on Formula Based on Cow's Milk HA 2

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk HA 2, 800 g

  • 7th month onwards
  • Hydrolysed protein
  • With DHA & ARA
€ 23,99 (€ 29,99 / kg)

Delivery by October 02

Beba supreme 2 Follow-on Formula

Beba supreme 2 Follow-​on Formula, 800 g

  • 7th month onwards
  • Only lactose as a carbohydrate source
  • No starch & no palm oil
€ 29,99 (€ 37,49 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Goat's Milk 2

Holle Organic Follow-​on Formula Based on Goat's Milk 2, 400 g

  • 7th month onwards
  • With DHA from algae oil
  • No palm oil
€ 17,59 (€ 43,98 / kg)

Delivery by October 02

Follow-On Formula Based on Cow's Milk Milumil 2

Milupa Follow-​On Formula Based on Cow's Milk Milumil 2, 800 g

  • 7th month onwards
  • With vitamins C & D
  • Ideal while weaning
€ 15,99 (€ 19,99 / kg)

Delivery by October 02

Growing-up Milk Based on Cow's Milk Milupino Toddler Milk 1+

Milupa Growing-​up Milk Based on Cow's Milk Milupino Toddler Milk 1+, 1 l

  • Ages 1 year & up
  • Ready to drink, free from palm oil
  • Tasty both warm & cold
€ 3,99 (€ 3,99 / l)

Delivery by October 02

Bebivita Follow-on Formula Based on Cow's Milk 3

Bebivita Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 3, 500 g

  • 10th month onwards
  • Not a substitute for breast milk
  • In addition to solids
€ 8,69 (€ 17,38 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2 A2

Holle Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2 A2, 400 g

  • 7th month onwards
  • With ALA omega-3 fatty acids
  • Quick & easy to prepare
€ 10,99 (€ 27,48 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk Combiotik® 3

HiPP Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk Combiotik® 3, 600 g

  • 10th month onwards
  • Suitable for any time of the day
  • With GOS & Metafolin®
€ 19,69 (€ 32,82 / kg)

Delivery by October 02

Growing-up Milk Based on Cow's Milk Toddler Milk 1+

Bebivita Growing-​up Milk Based on Cow's Milk Toddler Milk 1+, 500 g

  • 1 year & up
  • Serve with a meal or between meals
  • To drink from a cup
€ 8,49 (€ 16,98 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-On Formula Based on Goat's Milk 2

HiPP Organic Follow-​On Formula Based on Goat's Milk 2, 400 g

  • After 6 months
  • Along with solids
  • Contains valuable nutrients
€ 18,69 (€ 46,73 / kg)

Delivery by October 02

Organic Growing-up Milk for Toddlers Based on Cow's Milk

Töpfer Organic Growing-​up Milk for Toddlers Based on Cow's Milk, 500 g

  • 12 months & up
  • With valuable minerals
  • Contains vitamin D
€ 10,49 (€ 20,98 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Goat's Milk 3

Holle Organic Follow-​on Formula Based on Goat's Milk 3, 400 g

  • 10th month onwards
  • Easy to prepare
  • Made without palm oil
€ 17,59 (€ 43,98 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Premium Gold 3

Novalac Premium Gold 3, 800 g

  • For age 1 year & up
  • With GOS & lactic acid culture
  • Calcium & vitamin D
€ 26,99 (€ 33,74 / kg)

Delivery by October 02

Beba expert HA 2 Follow-on Formula

Beba expert HA 2 Follow-​on Formula, 550 g

  • 7th month onwards
  • Vitamins A, C, D & calcium
  • Palm oil-free
€ 19,99 (€ 36,35 / kg)

Delivery by October 02

Organic Growing-up Milk Based on Goat's Milk 4

Holle Organic Growing-​up Milk Based on Goat's Milk 4, 400 g

  • From the 12th month onwards
  • With vitamins C & D
  • With DHA from algae oil
€ 15,99 (€ 39,98 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 3 A2

Holle Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 3 A2, 400 g

  • 10th month onwards
  • From European farms
  • With vitamins C & D
€ 10,99 (€ 27,48 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 3

Holle Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 3, 600 g

  • 10th month onwards
  • Easy to prepare
  • With Demeter milk
€ 13,79 (€ 22,98 / kg)

Delivery by October 02