Follow-on formula from 7 months

Filter & sort

Price Brand Age recommendation For whom? Product features Certificates & seals of approval Consistency/form Highlights
Filter

From 7 months: 25 items

Follow-on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2

Humana Follow-​on Formula Based on Cow's Milk ProBalance 2, 750 g

  • 7th month onwards
  • With GOS, ARA & DHA
  • Vitamin C
€ 11,56 € 14,49 (€ 15,41 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk Combiotik® 2

HiPP Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk Combiotik® 2, 600 g

  • From the 7th month
  • Suitable for any time of the day
  • With omega-3 & omega-6 fatty acids
€ 16,79 (€ 27,98 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Premium Gold 2

Novalac Premium Gold 2, 800 g

  • For age 6 months & up
  • With GOS & lactic acid culture
  • Practical tin with spoon holder
€ 26,99 (€ 33,74 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2

Töpfer Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2, 600 g

  • 7th month onwards
  • Creamy consistency
  • With age-appropriate formulation
€ 13,49 (€ 22,48 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Goat's Milk 2

Töpfer Organic Follow-​on Formula Based on Goat's Milk 2, 400 g

  • 7th month onwards
  • With organic milk from the Allgäu region
  • With omega-3 & omega-6
€ 14,99 (€ 37,48 / kg)

Delivery by October 02

Follow-on Formula Based on Cow's Milk Pronutra-ADVANCE 2, Ready to Drink

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk Pronutra-​ADVANCE 2, Ready to Drink, 200 ml

  • Age: after 6 months
  • Pre-mixed
  • Does not need to be heated
€ 2,29 (€ 11,45 / l)

Delivery by October 02

Follow-on Formula Based on Cow's Milk HA 2

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk HA 2, 800 g

  • 7th month onwards
  • Hydrolysed protein
  • With DHA & ARA
€ 23,99 (€ 29,99 / kg)

Delivery by October 02

Beba supreme 2 Follow-on Formula

Beba supreme 2 Follow-​on Formula, 800 g

  • 7th month onwards
  • Only lactose as a carbohydrate source
  • No starch & no palm oil
€ 29,99 (€ 37,49 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Goat's Milk 2

Holle Organic Follow-​on Formula Based on Goat's Milk 2, 400 g

  • 7th month onwards
  • With DHA from algae oil
  • No palm oil
€ 17,59 (€ 43,98 / kg)

Delivery by October 02

Follow-On Formula Based on Cow's Milk Milumil 2

Milupa Follow-​On Formula Based on Cow's Milk Milumil 2, 800 g

  • 7th month onwards
  • With vitamins C & D
  • Ideal while weaning
€ 15,99 (€ 19,99 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2 A2

Holle Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2 A2, 400 g

  • 7th month onwards
  • With ALA omega-3 fatty acids
  • Quick & easy to prepare
€ 10,99 (€ 27,48 / kg)

Delivery by October 02

Organic Follow-On Formula Based on Goat's Milk 2

HiPP Organic Follow-​On Formula Based on Goat's Milk 2, 400 g

  • After 6 months
  • Along with solids
  • Contains valuable nutrients
€ 18,69 (€ 46,73 / kg)

Delivery by October 02

Beba expert HA 2 Follow-on Formula

Beba expert HA 2 Follow-​on Formula, 550 g

  • 7th month onwards
  • Vitamins A, C, D & calcium
  • Palm oil-free
€ 19,99 (€ 36,35 / kg)

Delivery by October 02

Follow-on Formula Based on Cow's Milk Care 2

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk Care 2, 800 g

  • 7th month onwards
  • With age-appropriate nutrients
  • Important Omega 3 & 6
€ 22,49 (€ 28,11 / kg)

Delivery by October 02

Follow-on Formula Based on Cow's Milk PROFUTURA DUOAdvance 2

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk PROFUTURA DUOAdvance 2, 800 g

  • 7th month onwards
  • Patented formula
  • With human milk oligosaccharides
€ 33,99 (€ 42,49 / kg)

Delivery by October 02

Follow-on Formula Based on Cow's Milk PRONUTRA 2 Evening Bottle

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk PRONUTRA 2 Evening Bottle, 400 g

  • 7th month onwards
  • With rice flakes
  • Creamy & filling
€ 11,99 (€ 29,98 / kg)

Delivery by October 02

Bebivita Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2

Bebivita Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2, 500 g

  • After 6 months
  • Not a substitute for breast milk
  • Satisfying and age-appropriate nutrition
€ 8,49 (€ 16,98 / kg)

Delivery by October 13

Novalac Follow-On Formula Based on Cow's Milk 2

Novalac Follow-​On Formula Based on Cow's Milk 2, 800 g

  • 6 - 12 months
  • With omega fatty acids
  • Contains vitamins & minerals
€ 22,99 (€ 28,74 / kg)

Delivery by October 02

Pure Goat Organic Follow-On Formula 2

Pure Goat Organic Follow-​On Formula 2, 400 g

  • From 6 months
  • Based on goat's milk
  • Free from palm oil
€ 16,99 (€ 42,48 / kg)

Delivery by October 02

Follow-on Formula Based on Cow's Milk PRONUTRA 2

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk PRONUTRA 2, 800 g

  • 7th month onwards
  • Free from palm oil & starch
  • Ideal at the start of the weaning period
€ 23,99 (€ 29,99 / kg)

Delivery by October 13

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk Combiotik® 2 without starch

HiPP Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk Combiotik® 2 without starch, 600 g

  • After 6 months
  • Consistency makes it easy to drink
  • After weaning or PRE formula
€ 16,79 (€ 27,98 / kg)

Delivery by October 13

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2

Holle Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2, 500 g

  • 7th month onwards
  • Sufficient for about 37 servings of 100 ml each
  • Unsweetened & organic
€ 8,99 (€ 17,98 / kg)

Not available at the moment

Organic Follow-on Formula Based on Cow's Milk 2

Holle Organic Follow-​on Formula Based on Cow's Milk 2, 600 g

  • After 6 months
  • With Demeter-certified milk
  • Easy to prepare
€ 12,49 (€ 20,82 / kg)

Not available at the moment

Beba 2 Follow-on Formula

Beba 2 Follow-​on Formula, 800 g

  • From the 7th month onwards
  • Age-appropriate protein content
  • With calcium & vitamins A, C & D
€ 22,99 (€ 28,74 / kg)

Delivery by October 09

Follow-on Formula Based on Cow's Milk HA Combiotik® HA 2

HiPP Follow-​on Formula Based on Cow's Milk HA Combiotik® HA 2, 600 g

  • 7th month onwards
  • Hydrolysed protein
  • With mild starch that keeps baby feeling satisfied
€ 18,99 (€ 31,65 / kg)

Delivery by October 02