ATTITUDE Shower and Surface Cleaner, 800 ml

Clean, shiny shower fun!

€ 5,29

(€ 6,61 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 800 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Wednesday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • CO2 neutral
  • Biodegradable
  • Easy to use
  • Natural and efficient

Frequently bought together with ATTITUDE Fragrance Free Baby Liquid Detergent, 2 l

ATTITUDE Shower and Surface Cleaner, 800 ml € 5,29 (€ 6,61 / l)
ATTITUDE Fragrance Free Baby Liquid Detergent, 2 l € 20,99 (€ 10,50 / l)
Total price: € 26,28
Description

Showers & Surface Cleaner

Annoying scrub and wipe will soon be a thing of the past because naturally and efficiently Shower & Surface Cleaner removes soap residues and is ideally suited for the prevention thereof.

Features:

  • Biodegradable, plant-based and organic
  • Scent derived from natural ingredients
  • Hypoallergenic and vegan
  • Not tested on animals

Application:
Apply daily onto the moist surfaces of the shower and bath. Specially designed to eliminate and prevent soap residue without rinsing, rubbing or wiping.
Keep out of reach of children.

Item no.: XBO-AT-40380
Content: 800 ml
EAN: 626232403800
Manufacturer No.: 40380
Brand: ATTITUDE
Product features: 100% natural cosmetics, Vegan
Certificates & seals of approval: Certified Eco Logo
Area of application: Household cleaning: Bathroom
Ingredients

< 5% Vegetable Nonionic Surfactants (caprylyl glucoside, myristyl glucoside), Aqua (Water), Sodium gluconate, Alcohol, Saponins, Terpineol (citrus), Decanal (citrus), Fragrance (Perfume)

Legal information
Manufacturer: ATTITUDE, 231 rue Saint-Honoré, 75001, Paris, France, info@attitudeliving.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ATTITUDE Shower and Surface Cleaner

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder