Easter basket ideas for babies & children up to 4 years

Thoughtful Easter gifts for babies and children up to 4 years old, from age-appropriate toys for indoor and outdoor use to healthy snacks for children. Discover everything you need for a high-quality Easter basket with our affordable gift ideas.

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Material Product features Certificates & seals of approval Language Highlights
Filter

Easter: 1 - 30 of 163 items

MOGLi Muesli Biscuits with Cocoa

MOGLi Muesli Biscuits with Cocoa, 125 g

  • Sweetened with agave & dates
  • Mild sweet taste
  • Without added flavours
€ 2,49 (€ 19,92 / kg)

Delivery by October 02

Organic Snack Bar - Raspberry, Banana & Spelt

FruchtBar Organic Snack Bar -​ Raspberry, Banana & Spelt, 4 x 23 g (92 g)

  • Age: 12 months & up
  • Natural sweet taste from fruit
  • Recyclable packaging
€ 2,36 € 2,99 (€ 25,65 / kg)

Delivery by October 02

Holle Organic 1-2-3 Pretzel Snack

Holle Organic 1-​2-​3 Pretzel Snack, 80 g

  • For 3 years & up
  • Not topped with salt grains
  • Made from spelt
€ 1,79 (€ 22,38 / kg)

Not available at the moment

Freche Freunde Organic Fruit Chips - 100% Strawberry

Freche Freunde Organic Fruit Chips -​ 100% Strawberry, 12 g

  • 12 months & up
  • Pure fruit, np additives
  • A delicious topping on muesli & porridge
€ 2,23 € 2,79 (€ 185,83 / kg)

Delivery by October 02

HiPP Organic Rice Cakes

HiPP Organic Rice Cakes, Blueberry (30 g)

  • 8 months & up
  • Fruity taste
  • Without added sugar
€ 1,39 (€ 46,33 / kg)

Delivery by October 02

Organic Fruit Mix, Freeze-Dried Organic Mixed Fruits

Holle Organic Fruit Mix, Freeze-​Dried Organic Mixed Fruits, 13 g

  • For 3 years & up
  • Sun-ripened fruit
  • No added sugar
€ 1,99 (€ 153,08 / kg)

Delivery by October 02

FruchtBar Organic Baby Biscuits - Spelt & Apple

FruchtBar Organic Baby Biscuits -​ Spelt & Apple, 100 g

  • 8 months & up
  • Mild, fruity taste
  • No leavening agents
€ 2,19 (€ 21,90 / kg)

Delivery by October 02

Holle Organic Minis Banana Orange Bars

Holle Organic Minis Banana Orange Bars, 100 g

  • For children 12 months old and older
  • Handy & practical size
  • Seperatly packaged
€ 3,49 (€ 34,90 / kg)

Delivery by October 02

HABA "Auf dem Land" Threading Game

HABA "Auf dem Land" Threading Game

  • Promotes targeted gripping
  • Fun characters
  • With great game suggestions
€ 29,99

Delivery by October 02

Organic Cereal Bars - Crispy Oats with Apple-Peach

HiPP Organic Cereal Bars -​ Crispy Oats with Apple-​Peach, 20 g

  • 1 year & up
  • Without added flavours
  • A delicious fruity snack
€ 0,99 (€ 49,50 / kg)

Delivery by October 02

MOGLi Organic Strawberry Strips

MOGLi Organic Strawberry Strips, 25 g

  • With Demeter apples & strawberries
  • Contains chia seeds
  • Free from lactose, gluten & added sugar
€ 2,89 (€ 115,60 / kg)

Delivery by October 02

Sonett Organic Soap Bubbles

Sonett Organic Soap Bubbles, 45 ml

  • Outdoor toy
  • Organic quality ingredients
€ 1,99 (€ 44,22 / l)

Delivery by October 02

Alete bewusst Biscuits for Children

Alete bewusst Biscuits for Children, 180 g

  • 8+ months
  • No palm oil
  • Practical packaging
€ 2,69 (€ 14,94 / kg)

Delivery by October 02

HiPP Organic Favourite Stars

HiPP Organic Favourite Stars, 30 g

  • 1 year & up
  • Naturally sweet taste from fruits & vegetables
  • Crispy and fruity snack
€ 1,49 (€ 49,67 / kg)

Delivery by October 02

Bebivita Fruit Snack Bars

Bebivita Fruit Snack Bars, Apple Banana (25 g)

  • For 12 months & up
  • Natural sweet taste from fruit
  • No added flavours
€ 0,79 (€ 31,60 / kg)

Delivery by October 02

Organic Fruit & Cereal Bar - Banana Raspberry Apple

Alete bewusst Organic Fruit & Cereal Bar -​ Banana Raspberry Apple, 25 g

  • 3+ years
  • No added sugar
  • No artificial flavours
€ 0,89 (€ 35,60 / kg)

Delivery by October 02

Organic Wundertraum Biscuits - Spelt with Apple & Blueberry

FruchtBar Organic Wundertraum Biscuits -​ Spelt with Apple & Blueberry, 100 g

  • 8 months & up
  • 100% natural ingredients
  • Biscuits in 5 shapes
€ 2,49 (€ 24,90 / kg)

Delivery by October 02

Holle Organic Crunch Snack - Oat & Raspberry

Holle Organic Crunch Snack -​ Oat & Raspberry, 30 g

  • 10th month onwards
  • Gluten-free
  • Vegan
€ 1,39 (€ 46,33 / kg)

Delivery by October 02

Organic Oat & Fruit Cereal Bar, Apple-Strawberry

Alnatura Organic Oat & Fruit Cereal Bar, Apple-​Strawberry, 138 g

  • Ages 1 year & up
  • Oats with apples & strawberries
  • Easy to chew with no added sugar
€ 3,99 (€ 28,91 / kg)

Delivery by October 02

Holle Organic Little Farm Cookies

Holle Organic Little Farm Cookies, 100 g

  • For babies 10 months & up
  • Cute animal shapes
  • With banana & rice syrup
€ 2,89 (€ 28,90 / kg)

Delivery by October 02

MOGLi Organic Mango Strips

MOGLi Organic Mango Strips, 25 g

  • With Demeter apples & mangoes
  • Contains psyllium husk
  • No lactose, gluten or added sugar
€ 2,89 (€ 115,60 / kg)

Delivery by October 02

MOGLi Demeter Spelt Balls - Tomato & Carrot

MOGLi Demeter Spelt Balls -​ Tomato & Carrot, 40 g

  • Vegan
  • Made with sunflower oil
  • Free from palm fat & artificial flavours
€ 1,69 (€ 42,25 / kg)

Delivery by October 02

Organic Crispy Pretzels - Corn and Carrot

FruchtBar Organic Crispy Pretzels -​ Corn and Carrot, 25 g

  • 6 months & up
  • Gluten-free
  • No added sugar* or salt
€ 1,29 (€ 51,60 / kg)

Delivery by October 02

Organic Multigrain Sticks - Maize, Spelt, Banana & Strawberry

FruchtBar Organic Multigrain Sticks -​ Maize, Spelt, Banana & Strawberry, 30 g

  • 8 months & up
  • Maize, spelt, millet & oats
  • Sweetened with fruit
€ 1,59 (€ 53,00 / kg)

Delivery by October 02

Bebivita Rice Cakes with Raspberry Yogurt

Bebivita Rice Cakes with Raspberry Yogurt, 30 g

  • For 8 months & up
  • Gluten-free
  • With vitamin B1
€ 1,29 (€ 43,00 / kg)

Delivery by October 02

OPI FRUTTA Organic banana "come fresca"

OPI FRUTTA Organic banana "come fresca", 22 g

  • Organic bananas from controlled cultivation
  • Mild sweet flavour
  • No added sugar or additives
€ 2,39 (€ 108,64 / kg)

Delivery by October 02

HiPP Organic Millet Sticks

HiPP Organic Millet Sticks, 30 g

  • 8 months & up
  • Airy and light texture
  • Without added flavours
€ 1,49 (€ 49,67 / kg)

Delivery by October 02

Freche Freunde Organic Chickpea Pretzels

Freche Freunde Organic Chickpea Pretzels, 75 g

  • 12 months & up
  • A practical snack
  • Not topped with coarse salt grains
€ 1,89 (€ 25,20 / kg)

Delivery by October 02

Pausenfreund Organic Snacks - Fruit Pockets

FruchtBar Pausenfreund Organic Snacks -​ Fruit Pockets, Spelt, Strawberry & Apple (132 g)

  • For 3 years & older
  • Contents: 6 biscuits made with with spelt
  • With sweet pureed fruit filling
€ 3,79 (€ 28,71 / kg)

Delivery by October 02

MOGLi Organic Coconut Biscuits

MOGLi Organic Coconut Biscuits, 125 g

  • Spelt, coconut & banana
  • Contains agave syrup & butter
  • No added sugar & artificial flavours
€ 2,69 (€ 21,52 / kg)

Delivery by October 02