Happy Earth Baby & Kids Shampoo, 200 ml

Mild cleansing with allergen-free fragrance - for the hair of little ones

€ 9,99

(€ 49,95 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 13 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For sensitive scalp types
  • Does not sting the eyes
  • Can be used from birth

Frequently bought together with Happy Earth Baby & Kids Face & Body Oil, 150 ml

Happy Earth Baby & Kids Shampoo, 200 ml € 9,99 (€ 49,95 / l)
Happy Earth Baby & Kids Face & Body Oil, 150 ml € 9,99 (€ 66,60 / l)
Total price: € 19,98
Description

The mild and soap-free shampoo cleanses particularly gently and cares for the sensitive scalp of babies and children. It can also be used right from birth. The formula has a pleasant, allergen-free fragrance, is biodegradable and does not sting the eyes.

Item no.: XBO-SCT-80502
Content: 200 ml
EAN: 8719324667685
Manufacturer No.: 80502
Brand: Happy Earth
Product features: 100% natural cosmetics, Hypoallergenic, Free from microplastics, Vegan
Skin type: Sensitive skin
Hair type: Sensitive hair, Sensitive scalp
Certificates & seals of approval: NaTrue, Vegan Society
Consistency/form: Liquid
Storage instructions: Store in a cool, dry and light protected place
Ingredients (INCI)

Aqua, Coco Glucoside, Natriumcoco-Sulfat, Betaine, Natriumchlorid, Glyceryl Oleate, Tocopherol (Vitamin E), Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Dicaprylyl Ether, Lauryl Alcohol, Glycerin, Parfum, Levulinic Acid, Sodium Levulinate, Natriumanisat, Milchsäure, Citric Acid

Legal information
Manufacturer: Happy Earth Care, Postbus 457, 1200 AL, Hilversum, Netherlands, hello@happyearthcare.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Happy Earth Baby & Kids Shampoo

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder