HiPP Organic Good Night Baby Food Jar - Pure Oat Porridge, 190 g

A filling meal before bedtime

€ 1,75 € 1,99 -12%

(€ 9,21 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 190 g

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 20 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 5 months & up
  • Contains milk
  • No added sugar

Frequently bought together with HiPP Organic Baby Rice Cereal, 200 g

HiPP Organic Good Night Baby Food Jar - Pure Oat Porridge, 190 g € 1,75 (€ 9,21 / kg)
HiPP Organic Baby Rice Cereal, 200 g € 2,78 (€ 13,90 / kg)
Total price: € 4,53
Description

The organic oat porridge with milk is a satisfying meal and therefore ideal before bedtime. It is enriched with calcium and vitamins A, D and B1. It is free from added sugar, flavours, colours and preservatives. Suitable for babies 5 months and up.

Please read the general information on preparing and storing baby food in jars in a section further down on this page.

Item no.: XPI-MM-5525
Content: 190 g
EAN: 4062300123205
Manufacturer No.: 5525
Brand: HiPP
Recommended age from (baby food): from 5 months
For whom?: Babies
Product features: Free from flavourings, Dye free, Preservative free, Free from artificial colourings, Free from artificial flavours, Free from added sugar, Vegetarian
Certificates & seals of approval: Organic label, EU / Non-EU organic labels
Storage instructions: Keep refrigerated
Ingredients

Milk preparation[1] (50 % Milk[1], Drinking Water, 11 % Skim milk[1], Rapeseed Oil[1]), 5 % Whole-grain oatmeal[1], 2,3 % oatmeal[1], Rice starch[1], Calciumcarbonat, Vitamin B1 (Thiamine), Vitamin A, Vitamin D

  1. From organic production.
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 318 / 76 kJ / kcal
Fat 3,3 g
  from Saturated fatty acids 1,4 g
Carbohydrates 8,5 g
  from Sugar 2,9 g
Protein 2,8 g
Salt 0,08 g
Sodium 0,03 g
Components
Components per 100 g
Calcium 83 mg
Vitamin A 65 mcg
Vitamin D 1,1 mcg
Vitamin B1 (thiamine) 0,12 mg
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG, Georg-Hipp-Str. 7, 85276 , Pfaffenhofen (Ilm), Germany, www.hipp.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for HiPP Organic Good Night Baby Food Jar - Pure Oat Porridge