Alete bewusst snacks for toddlers

Filter & sort

Price Brand For whom? Product features Certificates & seals of approval
Filter

Snacks: 12 items

Alete bewusst Biscuits for Children

Alete bewusst Biscuits for Children, 180 g

  • 8+ months
  • No palm oil
  • Practical packaging
€ 2,69 (€ 14,94 / kg)

Delivery by October 02

Organic Fruit & Cereal Bar - Banana Raspberry Apple

Alete bewusst Organic Fruit & Cereal Bar -​ Banana Raspberry Apple, 25 g

  • 3+ years
  • No added sugar
  • No artificial flavours
€ 0,89 (€ 35,60 / kg)

Delivery by October 02

Organic Fruit & Cereal Bar - Banana Apple

Alete bewusst Organic Fruit & Cereal Bar -​ Banana Apple, 25 g

  • 3+ years
  • With the natural sweet taste of fruit
  • No flavour enhancers
€ 0,89 (€ 35,60 / kg)

Delivery by October 02

Organic Obsties - Blueberry Banana with Yoghurt

Alete bewusst Organic Obsties -​ Blueberry Banana with Yoghurt, 20 g

  • 3+ years
  • A great snack between meals or on the go
  • Gently produced
€ 3,09 (€ 154,50 / kg)

Delivery by October 02

Organic Obsties - Strawberry Banana with Yoghurt

Alete bewusst Organic Obsties -​ Strawberry Banana with Yoghurt, 20 g

  • 3+ years
  • A delicious fruity snack
  • Gluten-free
€ 3,09 (€ 154,50 / kg)

Delivery by October 02

Alete bewusst Organic Spelt Biscuits

Alete bewusst Organic Spelt Biscuits, 125 g

  • 10 months+
  • Perfect as a snack between meals
  • Free from refined sugar & palm oil
€ 2,69 (€ 21,52 / kg)

Delivery by October 02

Alete bewusst Children's Biscuits - Chocolate

Alete bewusst Children's Biscuits -​ Chocolate, 180 g

  • 8 months#
  • Size & shapes suitable for small hands
  • 4 packs with 8 biscuits in each
€ 2,69 (€ 14,94 / kg)

Delivery by October 02

Organic Schnitties - Whole Grain & Red Fruit Waffles

Alete bewusst Organic Schnitties -​ Whole Grain & Red Fruit Waffles, 132 g

  • For ages 3 and up
  • Contains only naturally occurring sugar in fruit
  • Contents: 6 pieces
€ 3,09 (€ 23,41 / kg)

Delivery by October 02

Organic Schnitties - Whole Grain & Apple Waffles

Alete bewusst Organic Schnitties -​ Whole Grain & Apple Waffles, 132 g

  • For ages 3 years and up
  • Contains only naturally occurring sugar in fruits
  • Contains 6 pieces
€ 3,09 (€ 23,41 / kg)

Delivery by October 02

Alete bewusst Semolina Porridge with Biscuits

Alete bewusst Semolina Porridge with Biscuits, 400 g

  • 10+ months
  • 4 x 100 g ready-to-eat semolina porridge
  • Does not require refrigeration (heat-treated)
€ 2,29 (€ 5,73 / kg)

Delivery by October 13

Alete bewusst Strawberry Yoghurt Preparation

Alete bewusst Strawberry Yoghurt Preparation, 400 g

  • 10+ months
  • No need to refrigerate
  • With fruit puree
€ 2,29 (€ 5,73 / kg)

Delivery by October 13

Organic Cereal Bar - Banana Strawberry Milk

Alete bewusst Organic Cereal Bar -​ Banana Strawberry Milk, 25 g

  • 3+ years
  • No palm oil
  • Contains cornflakes
€ 0,89 (€ 35,60 / kg)

Delivery by October 13