Allegro Natura organic baby care from Italy

Allegro Natura combines sustainable natural cosmetics from Italy with a carefully developed baby care range. It is plastic-free, vegan and ideal for families who value environmentally conscious care.

Filter & sort

Price Product features Skin type Certificates & seals of approval
Filter

Allegro Natura: 5 items

Allegro Natura Diaper Cream

Allegro Natura Diaper Cream, 150 ml

  • With zinc oxide
  • Moisturises
  • With organic calendula & organic oats
€ 15,99 (€ 106,60 / l)

Delivery by October 03

Allegro Natura Body Cream

Allegro Natura Body Cream, 150 ml

  • Moisturises
  • Balancing properties
  • With organic olive oil
€ 18,99 (€ 126,60 / l)

Delivery by October 03

Allegro Natura Baby Oil

Allegro Natura Baby Oil, 100 ml

  • Nourishing properties
  • Provides suppleness
  • Moisturises
€ 16,99 (€ 169,90 / l)

Delivery by October 03

Allegro Natura Bath Oil

Allegro Natura Bath Oil, 200 ml

  • Nourishing properties
  • Moisturising effects
  • With organic calendula & organic chamomile
€ 14,99 (€ 74,95 / l)

Delivery by October 03

Allegro Natura Body Cleanser

Allegro Natura Body Cleanser, 250 ml

  • Rich formula
  • Mild to the skin
  • With organic oats & organic calendula
€ 10,99 (€ 43,96 / l)

Delivery by October 03