Alnatura organic foods

Alnatura offers organic baby food and children’s products that are sustainably produced and carefully selected.

Shop by category

Filter & sort

Price Age recommendation For whom? Product features Certificates & seals of approval
Filter

Alnatura: 1 - 30 of 36 items

Alnatura Organic Bircher Muesli for Children

Alnatura Organic Bircher Muesli for Children, 250 g

  • Ages 1 year & up
  • Tastes delicious both warm & cold
  • 100% Bioland quality
€ 2,79 (€ 11,16 / kg)

Delivery by October 02

Alnatura Organic Baby Cereal - Wheat Semolina

Alnatura Organic Baby Cereal -​ Wheat Semolina, 250 g

  • 4 months & up
  • Tastes great with water, milk, juice & more
  • Contains no added sugar or milk protein
€ 2,69 (€ 10,76 / kg)

Delivery by October 02

Alnatura Organic Baby Cereal - Oats

Alnatura Organic Baby Cereal -​ Oats, 250 g

  • 5 months & up
  • Tastes great with water, milk, juice & more
  • Contains no milk protein or added sugar
€ 2,69 (€ 10,76 / kg)

Delivery by October 02

Alnatura Organic Oat-Banana Porridge for Toddlers

Alnatura Organic Oat-​Banana Porridge for Toddlers, 250 g

  • 1 year & up
  • Whole grain oats, banana & vanilla
  • Add cold or warm milk
€ 2,89 (€ 11,56 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Parsnip & Potato with Beef

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Parsnip & Potato with Beef, 190 g

  • 6 months & up
  • Contains beef
  • No added salt, free from gluten & lactose
€ 1,79 (€ 9,42 / kg)

Delivery by October 02

Organic Oat & Fruit Cereal Bar, Apple-Strawberry

Alnatura Organic Oat & Fruit Cereal Bar, Apple-​Strawberry, 138 g

  • Ages 1 year & up
  • Oats with apples & strawberries
  • Easy to chew with no added sugar
€ 3,99 (€ 28,91 / kg)

Delivery by October 02

Baby Food Jar - Pasta with Lentil Bolognese

Alnatura Baby Food Jar -​ Pasta with Lentil Bolognese, 250 g

  • Ages 12 months & up
  • Small pieces, mild taste
  • Free from added salt and milk products
€ 1,99 (€ 7,96 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Pure Semolina Porridge

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Pure Semolina Porridge, 190 g

  • Ages 6 months & up
  • Tastes great both warm & cold
  • Contains no added sugar
€ 1,69 (€ 8,89 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Carrot and Fennel with Spelt Spaghetti and Salmon

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Carrot and Fennel with Spelt Spaghetti and Salmon, 220 g

  • 8 months & up
  • Aromatic with little pieces
  • 100% organic cultivation & organic aquaculture
€ 2,59 (€ 11,77 / kg)

Delivery by October 02

Alnatura Organic Baby Food Jar - Pumpkin

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Pumpkin, 125 g

  • 4 months & up
  • Single variety, finely pureed
  • No added salt, free from gluten & lactose
€ 1,29 (€ 10,32 / kg)

Delivery by October 02

Alnatura Organic Mixed Fruit Cereal Bar

Alnatura Organic Mixed Fruit Cereal Bar, 23 g

  • 3 years & up
  • Organic whole grain flakes & organic fruits
  • No added sugar or sticky fingers
€ 0,89 (€ 38,70 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Vegetable Rice with Mango & Chicken

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Vegetable Rice with Mango & Chicken, 250 g

  • 12 months & up
  • Mild, savoury & fruity
  • Free from gluten, lactose & added salt
€ 2,49 (€ 9,96 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Spelt Spaghetti Bolognese

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Spelt Spaghetti Bolognese, 220 g

  • 8 months & up
  • 100% organic & Demeter cultivation
  • Contains beef, with no added salt
€ 1,79 (€ 8,14 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Vegetables with Sweet Potato

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Vegetables with Sweet Potato, 190 g

  • 5 months & up
  • Finely pureed & creamy
  • No added salt, gluten-free
€ 1,49 (€ 7,84 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Vegetables with Sweet Potatoes and Chicken

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Vegetables with Sweet Potatoes and Chicken, 190 g

  • 6 months & up
  • Baby food with soft, little pieces
  • Contains no gluten, lactose or added salt
€ 2,19 (€ 11,53 / kg)

Delivery by October 02

Organic Banana-Apple Cereal Bar for Children

Alnatura Organic Banana-​Apple Cereal Bar for Children, 23 g

  • For ages 3 years & up
  • Organic whole grain flakes & fruits
  • Soft cereal bar between wafers
€ 0,89 (€ 38,70 / kg)

Delivery by October 02

Alnatura Organic Rice Flakes

Alnatura Organic Rice Flakes, 250 g

  • 5 months & up
  • With rice flour
  • Free from gluten & milk
€ 2,99 (€ 11,96 / kg)

Delivery by October 02

Alnatura Organic Baby Food Jar - Apple-Blueberry

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Apple-​Blueberry, 125 g

  • 4+ months
  • 100% organic fruit
  • Gluten-free with no added sugar
€ 1,39 (€ 11,12 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Carrot, Single Variety (Rodelika)

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Carrot, Single Variety (Rodelika), 125 g

  • 4 months & up
  • Fine pureed, single variety carrots
  • No added salt, free from gluten & lactose
€ 1,29 (€ 10,32 / kg)

Delivery by October 02

Alnatura Organic Baby Food Jar - Pure Mild Apple

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Pure Mild Apple, 125 g

  • 4+ months
  • With apples only
  • Gluten-free and no added sugar
€ 1,39 (€ 11,12 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Apple and Mango with Coconut and Spelt Semolina

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Apple and Mango with Coconut and Spelt Semolina, 190 g

  • Ages 6 months & up
  • No added sugar & lactose-free
  • 100% organic & Demeter cultivation
€ 1,69 (€ 8,89 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Carrot, Potato and Beef

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Carrot, Potato and Beef, 250 g

  • 12 months & up
  • Finely pureed & mild
  • Naturally free from gluten and lactose
€ 1,99 (€ 7,96 / kg)

Delivery by October 02

Alnatura Organic Baby Food Jar - Parsnip

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Parsnip, 125 g

  • 4 months & up
  • Single variety, finely pureed
  • No added salt, free from gluten & lactose
€ 1,29 (€ 10,32 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Pear with Blueberry

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Pear with Blueberry, 190 g

  • 4+ months
  • Finely pureed
  • No added sugar
€ 1,59 (€ 8,37 / kg)

Delivery by October 02

Alnatura Organic Baby Food Jar - Pure Pear

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Pure Pear, 125 g

  • 4+ months
  • Single variety & mildly fruity
  • Without gluten & added sugar
€ 1,59 (€ 12,72 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Pear with Apricot

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Pear with Apricot, 190 g

  • 4 moths & up
  • No added sugar
  • Finely pureed texture
€ 1,49 (€ 7,84 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jars - Apple and Blueberry Muesli

Alnatura Organic Baby Food Jars -​ Apple and Blueberry Muesli, 190 g

  • 8 months & up
  • With small pieces to chew
  • No added sugar & lactose-free
€ 1,69 (€ 8,89 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Carrots & Potatoes with Beef

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Carrots & Potatoes with Beef, 190 g

  • 4 months & up
  • Finely pureed
  • No added salt, free from gluten & lactose
€ 1,79 (€ 9,42 / kg)

Delivery by October 02

Organic Baby Food Jar - Colorful Mediterranean Vegetables

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Colorful Mediterranean Vegetables, 190 g

  • 6 months & up
  • Free from gluten & lactose
  • Without added salt or sugar
€ 1,49 (€ 7,84 / kg)

Delivery by October 02

Alnatura Organic Baby Food Jar - Plum in Apple

Alnatura Organic Baby Food Jar -​ Plum in Apple, 190 g

  • Ages 4 months & up
  • No added sugar
  • Free from gluten & lactose
€ 1,59 (€ 8,37 / kg)

Delivery by October 02