Aptamil milk formula for babies & toddlers

Aptamil supports you and your child with infant and follow-on milk from the very first days through to toddlerhood.

Filter & sort

Price Age recommendation For whom? Product features Highlights
Filter

Aptamil: 19 items

Infant Formula Based on Cow's Milk Pronutra PRE

Aptamil Infant Formula Based on Cow's Milk Pronutra PRE, 800 g

  • Suitable from birth onwards
  • No palm oil
  • Lactose as a carbohydrate
€ 22,49 (€ 28,11 / kg)

Delivery by October 03

Infant Formula Based on Cow's Milk HA PRE

Aptamil Infant Formula Based on Cow's Milk HA PRE, 800 g

  • Suitable from birth
  • Can be fed on demand
  • For babies with a family history of allergies
€ 24,99 (€ 31,24 / kg)

Delivery by October 03

Follow-on Formula Based on Cow's Milk Pronutra-ADVANCE 2, Ready to Drink

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk Pronutra-​ADVANCE 2, Ready to Drink, 200 ml

  • Age: after 6 months
  • Pre-mixed
  • Does not need to be heated
€ 2,29 (€ 11,45 / l)

Delivery by October 03

Follow-on Formula Based on Cow's Milk HA 2

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk HA 2, 800 g

  • 7th month onwards
  • Hydrolysed protein
  • With DHA & ARA
€ 23,99 (€ 29,99 / kg)

Delivery by October 03

Infant Formula Based on Cow's Milk CARE PRE

Aptamil Infant Formula Based on Cow's Milk CARE PRE, 800 g

  • From birth onwards
  • With SYNEO – Bifido bacteria B.Breve
  • Contains DHA
€ 23,99 (€ 29,99 / kg)

Delivery by October 03

Infant Formula Based on Cow's Milk COMFORT

Aptamil Infant Formula Based on Cow's Milk COMFORT, 800 g

  • From birth onwards
  • Special formulation
  • Contains reduced lactose
€ 24,99 (€ 31,24 / kg)

Delivery by October 03

Follow-on Formula Based on Cow's Milk Care 2

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk Care 2, 800 g

  • 7th month onwards
  • With age-appropriate nutrients
  • Important Omega 3 & 6
€ 22,49 (€ 28,11 / kg)

Delivery by October 03

Follow-on Formula Based on Cow's Milk PROFUTURA DUOAdvance 2

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk PROFUTURA DUOAdvance 2, 800 g

  • 7th month onwards
  • Patented formula
  • With human milk oligosaccharides
€ 33,99 (€ 42,49 / kg)

Delivery by October 03

Follow-on Formula Based on Cow's Milk PRONUTRA 2 Evening Bottle

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk PRONUTRA 2 Evening Bottle, 400 g

  • 7th month onwards
  • With rice flakes
  • Creamy & filling
€ 11,99 (€ 29,98 / kg)

Delivery by October 03

Infant Formula Based on Cow's Milk - Anti-Reflux Complete Formula

Aptamil Infant Formula Based on Cow's Milk -​ Anti-​Reflux Complete Formula, 800 g

  • From birth
  • Against excessive spit up
  • With a natural thickener
€ 24,99 (€ 31,24 / kg)

Delivery by October 03

Infant Formula Based on Cow's Milk Pronutra PRE

Aptamil Infant Formula Based on Cow's Milk Pronutra PRE, 200 ml

  • Suitable from birth onwards
  • Pre-mixed and ready to drink
  • Practical for trips and outings
€ 2,39 (€ 11,95 / l)

Delivery by October 03

Infant Formula Based on Cow's Milk HA PRE Ready-to-Drink

Aptamil Infant Formula Based on Cow's Milk HA PRE Ready-​to-​Drink, 180 ml

  • From birth onwards
  • Suitable as a supplement to breast milk
  • With valuable vitamins
€ 2,49 (€ 13,83 / l)

Delivery by October 03

Infant Formula Based on Cow's Milk PROFUTURA DUOAdvance 1

Aptamil Infant Formula Based on Cow's Milk PROFUTURA DUOAdvance 1, 800 g

  • Suitable from birth onwards
  • Also as the sole source of nutrition
  • With high quality milk fat
€ 35,99 (€ 44,99 / kg)

Delivery by October 03

Infant Formula Based on Cow's Milk Pronutra PRE MULTIPACK

Aptamil Infant Formula Based on Cow's Milk Pronutra PRE MULTIPACK, 800 ml

  • From birth onwards
  • 4 x 200 ml bottles
  • Pre-mixed and ready to drink
€ 6,99 (€ 8,74 / l)

Delivery by October 13

Aptamil Infant Formula Based on Cow's Milk HA 1

Aptamil Infant Formula Based on Cow's Milk HA 1, 800 g

  • From birth onwards
  • With hydrolysed protein
  • Easy to dose
€ 23,99 (€ 29,99 / kg)

Delivery by October 13

Follow-on Formula Based on Cow's Milk PRONUTRA 2

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk PRONUTRA 2, 800 g

  • 7th month onwards
  • Free from palm oil & starch
  • Ideal at the start of the weaning period
€ 23,99 (€ 29,99 / kg)

Delivery by October 13

Follow-on Formula Based on Cow's Milk PRONUTRA 3

Aptamil Follow-​on Formula Based on Cow's Milk PRONUTRA 3, 800 g

  • 10th month onwards
  • Without palm oil & starch
  • Age-appropriate nutrients
€ 23,49 (€ 29,36 / kg)

Delivery by October 03

Infant Formula Based on Cow's Milk PROFUTURA DUOAdvance PRE

Aptamil Infant Formula Based on Cow's Milk PROFUTURA DUOAdvance PRE, 800 g

  • Suitable from birth
  • Innovative formulation
  • Suitable as a supplemental feed
€ 34,99 (€ 43,74 / kg)

Not available at the moment

Infant Formula Based on Cow's Milk Pronutra 1

Aptamil Infant Formula Based on Cow's Milk Pronutra 1, 800 g

  • From birth onwards
  • Contains no palm oil
  • Only lactose as a carbohydrate
€ 23,99 (€ 29,99 / kg)

Not available at the moment