Products for women by bodyotics
Menstrual discs, pelvic floor trainers & more
bodyotics: 10 items
bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids - Set of 6, 6 pieces
- Made from medical-grade silicone
- 6 sizes: 50g - 130g
- Hypoallergenic & BPA-free
€ 49,99 (€ 8,33 / pc)
Delivery by October 03
bodyotics Pelvic Floor Exercise Aids, Set of 2
- 2 sizes - 65 g & 95 g
- Made from medical-grade silicone
- Hypoallergenic & BPA-free
€ 39,99
Delivery by October 03
bodyotics Menstrual Care Kit (Discs & Cup), 5 pieces
- 3x menstrual discs
- 1x menstrual cup
- Incl. storage container
€ 42,99 (€ 8,60 / pc)
Delivery by October 03
bodyotics Reusable Menstrual Discs with a Retrieval String, Purple (2 pieces)
- For heavier & weaker days
- Includes 2 storage bags
- Medical silicone
€ 29,99 (€ 15,00 / pc)
Delivery by October 03
bodyotics Reusable Menstrual Disc, Orange & Pink (2 pieces)
- Set with 2 sizes
- Up to 12 hours of protection
- Made from medical silicone
€ 29,99 (€ 15,00 / pc)
Delivery by October 03
bodyotics Vulva Balm - Intimate Moisturising Cream, 59 ml
- For all skin types
- Rich & silky
- Moisturises
€ 29,99 (€ 508,31 / l)
Delivery by October 03
bodyotics Reusable Menstrual Discs - Pride Edition, 2 pieces
- Set with 2 sizes
- Up to 12h of protection
- Made from medical silicone
€ 29,99 (€ 15,00 / pc)
Delivery by October 03
bodyotics Sterilizing Care for Menstrual Cups & Discs
- Food-safe silicone
- For all shapes & sizes
- Easy to clean
€ 15,99
Delivery by October 03
bodyotics Warm & Cool Pad
- Soft velvet fabric
- Microwave & freezer-friendly
- Washable cover
€ 32,99
Delivery by October 03
bodyotics Pelvic Floor Training Dilators, 5 pieces
- 5 different sizes
- Comfortable material
- Includes storage bag
€ 49,99 (€ 10,00 / pc)
Delivery by October 20
bodyotics is dedicated to enhancing women's lives by preventing and treating pelvic floor issues. Our product range includes everything from pelvic floor exercise tools to menstrual discs. At bodyotics, we believe that every woman deserves to feel confident, secure, and empowered in her own body, no matter the time of the month.
Magazine Articles:
-
Austria: Free standard delivery from € 54,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
Secure payments
with SSL encryption technology