Burgerstein high quality micronutrient supplements

Selected for pregnancy & motherhood

Burgerstein is a Swiss family business that has been developing high-quality micronutrient supplements since 1972. With products such as Schwangerschaft and Stillzeit, the brand supports expectant and new mothers in optimising their nutrient intake.

Filter & sort

Price For whom? Product features Consistency/form
Filter

Burgerstein: 11 items

Burgerstein Omega 3 DHA

Burgerstein Omega 3 DHA, 60 capsules

  • 470 mg DHA per daily portion
  • 130 mg EPA per daily portion
  • With vitamin E
€ 28,99 (€ 402,64 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein Omega 3 Liquid

Burgerstein Omega 3 Liquid, 150 ml

  • 730 mg EPA per daily dose
  • 455 mg DHA per daily dose
  • Orange flavoured
€ 30,99 (€ 206,60 / l)

Delivery by October 02

Burgerstein ZinkVital 15 mg

Burgerstein ZinkVital 15 mg, 100 tablets

  • Produced without genetic engineering
  • Organic zinc bisglycinate
  • Vegan
€ 22,99 (€ 605,00 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein Magnesiumvital Direct

Burgerstein Magnesiumvital Direct, 30 pieces

  • Support for athletes
  • Easy to digest
  • Blackberry flavour
€ 24,99 (€ 0,83 / pc)

Delivery by October 02

Burgerstein Pregnancy & Nursing

Burgerstein Pregnancy & Nursing, 60 tablets

  • Valuable nutrients
  • For mothers and children
  • Free from artificial additives
€ 24,99 (€ 217,30 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein Lecithin Granules

Burgerstein Lecithin Granules, 400 g

  • 100% sunflower lecithin
  • Non-GMO & cholesterol-free
  • Neutral flavour
€ 49,99 (€ 124,98 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein Iron Plus

Burgerstein Iron Plus, 150 capsules

  • Made with organic iron
  • Contains copper and vitamin C
€ 33,99 (€ 333,24 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein L-carnitine 600 mg

Burgerstein L-​carnitine 600 mg, 100 tablets

  • Pure, high-quality carnitine
  • For athletes, pregnant & nursing people
  • Easy to dose
€ 72,49 (€ 540,97 / kg)

Free delivery by October 02

Burgerstein Dolomit

Burgerstein Dolomit, 240 tablets

  • Per daily dose:
  • 600 mg calcium
  • 300 mg magnesium
€ 35,99 (€ 211,71 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein ZinkVital 30 mg

Burgerstein ZinkVital 30 mg, 100 tablets

  • Versatile trace element
  • Easy to take
  • Vegetarian
€ 30,99 (€ 352,16 / kg)

Delivery by October 15

Burgerstein Magnesiumvital

Burgerstein Magnesiumvital, 90 tablets

  • 150 mg magnesium per tablet
  • Easily available to the body
  • For athletes & pregnant people
€ 31,99 (€ 189,29 / kg)

Delivery by October 02