lavera natural cosmetics certified natural cosmetics

By choosing lavera, you opt for high-quality natural cosmetics from Germany, based on natural ingredients, sustainable production, and gentle care for the whole family.

Filter & sort

Price Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval
Filter

lavera: 8 items

lavera Hello Baby Gift Set

lavera Hello Baby Gift Set

  • 1x Body Wash & Shampoo, 200 ml
  • 1x Baby Care Oil, 100 ml
  • 1x Diaper Cream, 20 ml
€ 9,49 € 9,99

Delivery by October 02

lavera KIDS Toothpaste

lavera KIDS Toothpaste, 75 ml

  • Removes plaque
  • Without fluoride
  • Delicate fruity taste
€ 3,29 (€ 43,87 / l)

Delivery by October 02

lavera Basis Sensitiv All-Round Cream

lavera Basis Sensitiv All-​Round Cream, 150 ml

  • Ideal for dry skin
  • Protects & moisturises
  • Softening effect
€ 5,99 (€ 39,93 / l)

Delivery by October 02

lavera Baby & Kids Care Cream

lavera Baby & Kids Care Cream , 75 ml

  • For sensitive skin types
  • With aloe vera & vegetable lanolin
  • Provides lasting moisture
€ 4,99 (€ 66,53 / l)

Delivery by October 02

lavera Sun Lotion Sensitive for Kids SPF 50+

lavera Sun Lotion Sensitive for Kids SPF 50+, 100 ml

  • For face & body
  • UVA & UVB protection
  • Waterproof & unscented
€ 12,99 (€ 129,90 / l)

Delivery by October 02

lavera Baby Care Oil

lavera Baby Care Oil , 100 ml

  • Perfect for baby's sensitive skin
  • With organic almond & organic jojoba oils
  • Moisturises the skin
€ 6,64 € 6,99 (€ 66,40 / l)

Delivery by October 02

lavera Baby & Kids Body Wash & Shampoo

lavera Baby & Kids Body Wash & Shampoo , 200 ml

  • For sensitive skin & hair types
  • Particularly mild on the eyes
  • Provides moisture
€ 4,99 (€ 24,95 / l)

Delivery by October 02

lavera Baby & Kids Diaper Cream

lavera Baby & Kids Diaper Cream , 75 ml

  • Ideal for the sensitive diaper area
  • With organic aloe vera & zinc
  • Natural formula
€ 4,99 (€ 66,53 / l)

Delivery by October 02