Mixa gentle care products

Mixa was founded in France in 1924 and has specialised in caring for sensitive skin for over 90 years.

Filter & sort

Price Product features Skin type Certificates & seals of approval
Filter

Mixa: 5 items

Mixa Panthenol Comfort Instant Care Cream

Mixa Panthenol Comfort Instant Care Cream, 50 ml

  • For very sensitive skin
  • Age: 3 years+
  • Without parabens & perfume
€ 6,59 (€ 131,80 / l)

Delivery by October 02

Mixa Panthenol Comfort Soothing Cream

Mixa Panthenol Comfort Soothing Cream, 400 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • For body, face & hands
  • With vegetable glycerine
€ 8,19 (€ 20,48 / l)

Delivery by October 02

Mixa Panthenol Comfort Body Balm

Mixa Panthenol Comfort Body Balm, 250 ml

  • For very sensitive skin
  • For the whole family
  • Fragrance-free formula
€ 5,79 (€ 23,16 / l)

Delivery by October 02

Mixa Ceramide Protect Body Lotion

Mixa Ceramide Protect Body Lotion, 250 ml

  • For dry skin
  • Fragrance-free formula
  • Moisturising
€ 5,79 (€ 23,16 / l)

Delivery by October 02

Ceramide Protect Skin Strengthening Cream

Mixa Ceramide Protect Skin Strengthening Cream, 400 ml

  • For very dry skin
  • Fragrance-free formula
  • With squalane
€ 8,19 (€ 20,48 / l)

Delivery by October 02