Our most popular baby and child care products

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Material Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

💙 Best-selling products: 1 - 30 of 47 items

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent

Frosch Baby Liquid Laundry Detergent, 1,50 l

  • Ideal for baby clothing
  • For white & colour-fast textiles
  • 20°C - 95°C
€ 7,99 (€ 5,33 / l)

Delivery by October 03

HiPP Baby Soft Moist Toilet Paper

HiPP Baby Soft Moist Toilet Paper, 50 pieces

  • For sensitive skin
  • Ultra-sensitive & gentle
  • Fragrance-free & pH-neutral
€ 1,99 (€ 0,04 / pc)

Delivery by October 03

Pampers Aqua Soft Touch Baby Wipes

Pampers Aqua Soft Touch Baby Wipes, 1 x 10 (10 pieces)

  • Restores the pH value
  • Infused with 99% water
  • Without alcohol & perfume
€ 0,76 € 0,99 (€ 0,08 / pc)

Delivery by October 03

Weleda Calendula Nappy Change Cream

Weleda Calendula Nappy Change Cream, 75 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • Suitable for use on the diaper area
  • Mild formula
€ 6,47 € 8,09 (€ 86,27 / l)

Delivery by October 03

Frosch Baby Laundry Detergent

Frosch Baby Laundry Detergent , 1,45 kg

  • For whites & hot wash
  • Without fragrances & dyes
  • 30 °C - 95 °C
€ 7,99 (€ 5,51 / kg)

Delivery by October 03

Nattou Care SOFTY Changing Mat 70x50 taupe

Nattou Care SOFTY Changing Mat 70x50 taupe

  • Standard size: 70 x 50 cm
  • Raised edge
  • Water-repellent
€ 69,99

Free delivery by October 03

HiPP Soft & Pur Wet Wipes

HiPP Soft & Pur Wet Wipes, 144 pieces

  • For dry, sensitive skin
  • Fragrance-free
  • Particularly gentle
€ 5,89 (€ 0,04 / pc)

Delivery by October 03

Baby Soft Family Bubble Bath - Sensitive

HiPP Baby Soft Family Bubble Bath -​ Sensitive , 1.000 ml

  • For sensitive skin
  • Suitable for newborns
  • With organic almond extract
€ 6,09 (€ 6,09 / l)

Delivery by October 03

Sonett Kids Foam Soap Calendula

Sonett Kids Foam Soap Calendula, 10 l

  • With spagyric calendula
  • Pure plant surfactants
  • 100% controlled organic farming
€ 47,99 (€ 4,80 / l)

Delivery by October 03

Baby Soft Ultra-Sensitive Wipes, 5-piece Value Pack

HiPP Baby Soft Ultra-​Sensitive Wipes, 5-​piece Value Pack , 240 pieces

  • Without perfume
  • Without essential oils
  • From the 1st day of life
€ 6,59 (€ 0,03 / pc)

Delivery by October 03

Pampers Premium Protection Diapers Size 1

Pampers Premium Protection Diapers Size 1 , 180 pieces

  • Particularly soft
  • 3-fold protection system
  • Body weight: 2-5 kg
€ 56,99 (€ 0,32 / pc)

Free delivery by October 03

PAEDIPROTECT 2-in-1 Shampoo & Body Wash

PAEDIPROTECT 2-​in-​1 Shampoo & Body Wash , 200 ml

  • For dry, sensitive skin
  • Suitable for children & adults
  • Mild cleansing substances
€ 3,69 (€ 18,45 / l)

Delivery by October 03

Urtekram Calendula Children's Shampoo

Urtekram Calendula Children's Shampoo, 500 ml

  • Softens the hair
  • Scalp-balancing care
  • Moisturising
€ 12,49 (€ 24,98 / l)

Delivery by October 03

Frosch Baby Hygiene Cleaner

Frosch Baby Hygiene Cleaner , 500 ml

  • Ideal for surfaces
  • pH-neutral formulation
  • Without dyes & fragrances
€ 3,99 (€ 7,98 / l)

Delivery by October 03

pandoo Bamboo Tissues

pandoo Bamboo Tissues , 100 pieces

  • 100 natural 3-ply tissues
  • Free from wood & natural
  • Unbleached & soft
€ 1,99 (€ 0,02 / pc)

Delivery by October 03

Pampers Premium Protection Diapers Size 2

Pampers Premium Protection Diapers Size 2, 240 pieces

  • Ultra-soft & comfortable
  • Up to 100% leakage protection
  • Body weight: 4-8 kg
€ 75,49 (€ 0,31 / pc)

Free delivery by October 03

elmex Children's Toothpaste (2-6 years)

elmex Children's Toothpaste (2-​6 years), 50 ml

  • With amine fluoride
  • Strengthens the teeth
  • Mineralises the tooth enamel
€ 4,79 (€ 95,80 / l)

Delivery by October 03

Pampers Fresh Clean Baby Wipes

Pampers Fresh Clean Baby Wipes, 1.200 pieces

  • Very soft
  • Gently cleanses
  • Protects the skin
€ 32,49 (€ 0,03 / pc)

Delivery by October 03

bebe ZARTPFLEGE Gentle Cream

bebe ZARTPFLEGE Gentle Cream, 150 ml

  • For young & dry skin
  • Mild care for children
  • Without dyes
€ 3,29 (€ 21,93 / l)

Delivery by October 03

Kids 3-in-1 Shower Gel, Shampoo & conditioner - Berry Scent

NIVEA Kids 3-​in-​1 Shower Gel, Shampoo & conditioner -​ Berry Scent, 250 ml

  • Gently cleanses
  • Nourishes the hair
  • Particularly mild
€ 3,49 (€ 13,96 / l)

Delivery by October 03

Sonett Organic Soap Bubbles

Sonett Organic Soap Bubbles, 45 ml

  • Outdoor toy
  • Organic quality ingredients
€ 1,99 (€ 44,22 / l)

Delivery by October 03

HiPP Baby Soft Diaper Cream - Sensitive

HiPP Baby Soft Diaper Cream -​ Sensitive , 75 ml

  • For sensitive baby skin
  • With zinc & panthenol
  • Without perfume
€ 4,39 (€ 58,53 / l)

Delivery by October 03

Penaten Baby Diaper Cream

Penaten Baby Diaper Cream , 200 ml

  • Protects the skin
  • Light texture
  • With zinc oxide
€ 5,99 (€ 29,95 / l)

Delivery by October 03

HiPP Baby Soft Intensive-Care Balm

HiPP Baby Soft Intensive-​Care Balm , 300 ml

  • For dry & sensitive skin
  • With organic almond oil & panthenol
  • Free from microplastic & parabens
€ 4,99 (€ 16,63 / l)

Delivery by October 03

tetesept® My Unicorn Bubble Bath for Kids

tetesept® My Unicorn Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • With skin-nourishing almond proteins
  • With pink food colouring
  • Fruity strawberry fragrance
€ 0,99 (€ 24,75 / l)

Delivery by October 03

HiPP Baby Soft Nourishing Cream Sensitive

HiPP Baby Soft Nourishing Cream Sensitive , 75 ml

  • For sensitive skin
  • Also ideal for newborns
  • For the body & face
€ 2,99 (€ 39,87 / l)

Delivery by October 03

tetesept® Sea Water Nasal Rinsing Salt

tetesept® Sea Water Nasal Rinsing Salt, 40 sachets

  • For regular use
  • Free from preservatives
  • Age: 3 years +
€ 6,49 (€ 72,43 / kg)

Delivery by October 03

tetesept® Fairy Magic Shower Gel for Kids

tetesept® Fairy Magic Shower Gel for Kids, 40 ml

  • With a skin-nourishing formula
  • With pink food colouring
  • Fruity cherry fragrance
€ 0,99 (€ 24,75 / l)

Delivery by October 03

Penaten Baby Ultra-Sensitive Care Lotion

Penaten Baby Ultra-​Sensitive Care Lotion , 400 ml

  • For highly sensitive skin
  • Free from perfumes & dyes
  • Moisturising effects
€ 5,99 (€ 14,98 / l)

Delivery by October 03

LOGONA Kids Happy Berry Toothpaste

LOGONA Kids Happy Berry Toothpaste , 75 ml

  • Fluoride-free
  • Age: 0 years +
  • With a child-friendly flavour
€ 2,99 (€ 39,87 / l)

Delivery by October 03