Practical everyday helpers for your child

Discover everything you need for your baby’s well-being, from gentle care to helpful essentials that provide comfort and loving support in everyday life.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Material Product features Certificates & seals of approval
Filter

Baby care essentials: 1 - 30 of 38 items

pandoo Bamboo Tissues

pandoo Bamboo Tissues , 100 pieces

  • 100 natural 3-ply tissues
  • Free from wood & natural
  • Unbleached & soft
€ 1,99 (€ 0,02 / pc)

Delivery by October 02

Weleda Baby Care Gift Set

Weleda Baby Care Gift Set

  • 1x Calendula Fragrance-Free Baby Oil, 200 ml
  • 1x Nappy Change Cream, 75 ml
  • 1x Calendula All Purpose Balm, 25 g
€ 24,99

Delivery by October 02

lavera Hello Baby Gift Set

lavera Hello Baby Gift Set

  • 1x Body Wash & Shampoo, 200 ml
  • 1x Baby Care Oil, 100 ml
  • 1x Diaper Cream, 20 ml
€ 9,49 € 9,99

Delivery by October 02

Planet Kid Arnica Bump Stick

Planet Kid Arnica Bump Stick, 11 ml

  • Refreshing & soothing
  • Perfect for travel
  • Pleasant fragrance
€ 7,29 (€ 662,73 / l)

Delivery by October 02

tetesept® Sea Water Nasal Rinsing Salt

tetesept® Sea Water Nasal Rinsing Salt, 40 sachets

  • For regular use
  • Free from preservatives
  • Age: 3 years +
€ 6,49 (€ 72,43 / kg)

Delivery by October 02

Sarazen Original Insect Repellent

Sarazen Original Insect Repellent, 100 ml

  • Biocide product
  • Age: 1 year +
  • Potects against mosquitoes & ticks
€ 3,99 (€ 39,90 / l)

Delivery by October 02

Weleda Baby Tummy Oil

Weleda Baby Tummy Oil, 50 ml

  • Suitable for sensitive skin
  • Gentle care
  • With marjoram, chamomile & cardamom
€ 11,89 (€ 237,80 / l)

Delivery by October 02

Sarazen Original Afterbite Herbal Gel

Sarazen Original Afterbite Herbal Gel, 20 ml

  • For babies & children
  • Soothes & cools immediately
  • With herbal ingredients
€ 2,99 (€ 149,50 / l)

Delivery by October 02

Primavera KIDS "Study Better" Fragrance Set

Primavera KIDS "Study Better" Fragrance Set

  • 1 x "Study Better" Oil Blend 5 ml
  • 1 x Mini Fragrance Stone
  • Fresh scent
€ 13,99

Delivery by October 02

Primavera KIDS Organic Courageous Dragon Roll-On

Primavera KIDS Organic Courageous Dragon Roll-​On, 10 ml

  • Ideal for everyday use
  • Sweet & warm fragrance
  • With mandarin & cardamom
€ 10,99 (€ 1.099,00 / l)

Delivery by October 02

Primavera KIDS Organic Learn Easy Aroma Roll-On

Primavera KIDS Organic Learn Easy Aroma Roll-​On, 10 ml

  • For all skin types
  • With bitter orange
  • Citrusy fragrance
€ 10,99 (€ 1.099,00 / l)

Delivery by October 02

Alteya Organics Organic Calming Massage Oil

Alteya Organics Organic Calming Massage Oil, 110 ml

  • For sensitive skin
  • With rose & calendula
  • Nourishes & moisturises
€ 21,99 (€ 199,91 / l)

Delivery by October 02

Sarazen Tick Tweezer 2-in-1

Sarazen Tick Tweezer 2-​in-​1

  • Painless & safe
  • Integrated grip pocket
  • For small and large ticks
€ 2,39 € 2,99

Delivery by October 02

Cheeky Panda Tissues - 8 Pack

Cheeky Panda Tissues -​ 8 Pack, 8 packs

  • Also for sensitive skin
  • 3-layer & extremely strong
  • 8 packages of 10 tissues
€ 3,59

Delivery by October 02

tetesept® Angelica Nose Comfort Baby Balm

tetesept® Angelica Nose Comfort Baby Balm, 10 ml

  • Age: 3 years +
  • Mild fragrance
  • Free from microplastics
€ 5,99 (€ 599,00 / l)

Delivery by October 02

Jack N' Jill Strawberry Tooth Buddy Set

Jack N' Jill Strawberry Tooth Buddy Set

  • 1 x bunny toothbrush
  • 1 x strawberry toothpaste, 50 g
  • Age: 12 months +
€ 9,49

Delivery by October 02

Newborn Care Set

Babyton Newborn Care Set

  • 1x Baby Foaming Shampoo, 150ml
  • 1x Baby Care Oil, 50ml
  • 1x Baby Diaper Rash Cream, 50ml
€ 23,99

Delivery by October 02

Primavera Baby & Kids Care Balm for Colds

Primavera Baby & Kids Care Balm for Colds, 30 ml

  • Rub on the chest & back
  • With cajeput, thyme & lavender
  • Suitable from 6 months
€ 11,99 (€ 399,67 / l)

Delivery by October 02

Baby & Kids Care Duo

Babyton Baby & Kids Care Duo, 1 Set

  • 1x Baby & Kids Foam Soap, 350ml
  • 1x Baby & Kids Lip Balm, 5g
€ 11,09

Delivery by October 02

Baby & Kids Care Set

Babyton Baby & Kids Care Set

  • 1x Baby & Kids Lotion, 250ml
  • 1x Baby & Kids Shampoo, 400ml
€ 17,69

Delivery by October 02

tetesept® Kids Nasal Spray

tetesept® Kids Nasal Spray, 20 ml

  • Age: 3 years +
  • Hypertonic mineral salt mixture
  • Without the habituation effect
€ 5,09 (€ 254,50 / l)

Delivery by October 02

Primavera Funny Friends Fragrance Diffuser

Primavera Funny Friends Fragrance Diffuser

  • Room size: approx. 30m2
  • Relaxing melody & play of colours
  • With 3 interchangeable ears
€ 79,99

Free delivery by October 02

Primavera KIDS Organic Protect Me

Primavera KIDS Organic Protect Me, 50 ml

  • Sweet-floral aroma
  • With orange, mimosa & copaiba
  • Ideal for daily use
€ 14,99 (€ 299,80 / l)

Delivery by October 02

Primavera KIDS Sweet Dream Fragrance Blend

Primavera KIDS Sweet Dream Fragrance Blend, 5 ml

  • Ideal as a bath additive
  • Sweet fragrance
  • For a beautiful atmosphere
€ 9,99 (€ 1.998,00 / l)

Delivery by October 02

Primavera KIDS Organic Study Better Spray

Primavera KIDS Organic Study Better Spray, 50 ml

  • Fresh fragrance
  • With grapefruit & lemon
  • Ideal for the office
€ 14,99 (€ 299,80 / l)

Delivery by October 02

Primavera KIDS Study Fragrance Blend

Primavera KIDS Study Fragrance Blend, 5 ml

  • 100% natural
  • Fresh citrus notes
  • With lemon & grapefruit
€ 9,99 (€ 1.998,00 / l)

Delivery by October 02

Cheeky Panda Facial Tissues

Cheeky Panda Facial Tissues, 80 pieces

  • Also for sensitive skin
  • 3-layer & extremely strong
  • Convenient dispenser
€ 3,19 (€ 0,04 / pc)

Delivery by October 02

dieNikolai Bio Baby Set

dieNikolai Bio Baby Set

  • For delicate & sensitive skin of babies
  • 1 x Bio Baby Soothing Bath, 195 ml
  • 1 x Bio Baby Soothing Cream, 80 ml
€ 45,49

Delivery by October 02

tetesept® Baby Belly Massage Balm

tetesept® Baby Belly Massage Balm, 30 ml

  • Age: 1 month +
  • With organic fennel & organic caraway oil
  • Moisturising
€ 4,99 (€ 166,33 / l)

Delivery by October 02

NeBiolina Bebé Mom & Baby Massage Oil

NeBiolina Bebé Mom & Baby Massage Oil, 100 ml

  • Moisturises the skin
  • Ensures soft skin
  • Ideal for use during pregnancy
€ 10,49 (€ 104,90 / l)

Delivery by October 02