Aromatic oils and diffusers for environments with children

p>Let gentle fragrances create a soothing atmosphere for your child, with our aroma oils and diffusers turning every nursery into a place of calm and comfort.

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Product features Certificates & seals of approval
Filter

Aroma oils & diffusers: 11 items

Planet Kid Arnica Bump Stick

Planet Kid Arnica Bump Stick, 11 ml

  • Refreshing & soothing
  • Perfect for travel
  • Pleasant fragrance
€ 7,29 (€ 662,73 / l)

Delivery by October 02

Primavera KIDS "Study Better" Fragrance Set

Primavera KIDS "Study Better" Fragrance Set

  • 1 x "Study Better" Oil Blend 5 ml
  • 1 x Mini Fragrance Stone
  • Fresh scent
€ 13,99

Delivery by October 02

Primavera KIDS Organic Courageous Dragon Roll-On

Primavera KIDS Organic Courageous Dragon Roll-​On, 10 ml

  • Ideal for everyday use
  • Sweet & warm fragrance
  • With mandarin & cardamom
€ 10,99 (€ 1.099,00 / l)

Delivery by October 02

Primavera KIDS Organic Learn Easy Aroma Roll-On

Primavera KIDS Organic Learn Easy Aroma Roll-​On, 10 ml

  • For all skin types
  • With bitter orange
  • Citrusy fragrance
€ 10,99 (€ 1.099,00 / l)

Delivery by October 02

Primavera Baby & Kids Care Balm for Colds

Primavera Baby & Kids Care Balm for Colds, 30 ml

  • Rub on the chest & back
  • With cajeput, thyme & lavender
  • Suitable from 6 months
€ 11,99 (€ 399,67 / l)

Delivery by October 02

Primavera Funny Friends Fragrance Diffuser

Primavera Funny Friends Fragrance Diffuser

  • Room size: approx. 30m2
  • Relaxing melody & play of colours
  • With 3 interchangeable ears
€ 79,99

Free delivery by October 02

Primavera KIDS Organic Protect Me

Primavera KIDS Organic Protect Me, 50 ml

  • Sweet-floral aroma
  • With orange, mimosa & copaiba
  • Ideal for daily use
€ 14,99 (€ 299,80 / l)

Delivery by October 02

Primavera KIDS Sweet Dream Fragrance Blend

Primavera KIDS Sweet Dream Fragrance Blend, 5 ml

  • Ideal as a bath additive
  • Sweet fragrance
  • For a beautiful atmosphere
€ 9,99 (€ 1.998,00 / l)

Delivery by October 02

Primavera KIDS Organic Study Better Spray

Primavera KIDS Organic Study Better Spray, 50 ml

  • Fresh fragrance
  • With grapefruit & lemon
  • Ideal for the office
€ 14,99 (€ 299,80 / l)

Delivery by October 02

Primavera KIDS Study Fragrance Blend

Primavera KIDS Study Fragrance Blend, 5 ml

  • 100% natural
  • Fresh citrus notes
  • With lemon & grapefruit
€ 9,99 (€ 1.998,00 / l)

Delivery by October 02

Primavera Sweet Dreams Baby & Kids Balm

Primavera Sweet Dreams Baby & Kids Balm, 30 ml

  • Ideal for the bedtime routine
  • Sweet, enveloping fragrance
  • With lavender, ho leaf & benzoin
€ 11,99 (€ 399,67 / l)

Delivery by October 02