Moisturising lotions for delicate baby skin

Filter & sort

Price Brand Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Moisturising lotions: 1 - 30 of 69 items

lavera Hello Baby Gift Set

lavera Hello Baby Gift Set

  • 1x Body Wash & Shampoo, 200 ml
  • 1x Baby Care Oil, 100 ml
  • 1x Diaper Cream, 20 ml
€ 9,49 € 9,99

Delivery by October 02

Mixa Panthenol Comfort Instant Care Cream

Mixa Panthenol Comfort Instant Care Cream, 50 ml

  • For very sensitive skin
  • Age: 3 years+
  • Without parabens & perfume
€ 6,59 (€ 131,80 / l)

Delivery by October 02

HiPP Baby Soft Intensive-Care Balm

HiPP Baby Soft Intensive-​Care Balm , 300 ml

  • For dry & sensitive skin
  • With organic almond oil & panthenol
  • Free from microplastic & parabens
€ 4,99 (€ 16,63 / l)

Delivery by October 02

Penaten Baby Face & Body Care Cream

Penaten Baby Face & Body Care Cream , 100 ml

  • For delicate skin
  • Moisturising
  • Fast-absorbing
€ 4,39 (€ 43,90 / l)

Delivery by October 02

HiPP Baby Soft Nourishing Cream Sensitive

HiPP Baby Soft Nourishing Cream Sensitive , 75 ml

  • For sensitive skin
  • Also ideal for newborns
  • For the body & face
€ 2,99 (€ 39,87 / l)

Delivery by October 02

Weleda Calendula Body Lotion

Weleda Calendula Body Lotion, 200 ml

  • Boost skin suppleness
  • Soothing properties
  • Protects sensitive adult skin
€ 9,28 € 11,69 (€ 46,40 / l)

Delivery by October 02

PAEDIPROTECT Lotion

PAEDIPROTECT Lotion , 200 ml

  • For sensitive skin
  • Vegan & fragrance-free
  • With bamboo extract
€ 3,39 (€ 16,95 / l)

Delivery by October 02

Mixa Panthenol Comfort Soothing Cream

Mixa Panthenol Comfort Soothing Cream, 400 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • For body, face & hands
  • With vegetable glycerine
€ 8,19 (€ 20,48 / l)

Delivery by October 02

Provida Organics Organic Protective Ointment

Provida Organics Organic Protective Ointment, 250 ml

  • For rough & chapped skin
  • 100% natural
  • Smoothing properties
€ 25,49 (€ 101,96 / l)

Delivery by October 02

Penaten Baby Ultra-Sensitive Care Lotion

Penaten Baby Ultra-​Sensitive Care Lotion , 400 ml

  • For highly sensitive skin
  • Free from perfumes & dyes
  • Moisturising effects
€ 5,99 (€ 14,98 / l)

Delivery by October 02

lavera Basis Sensitiv All-Round Cream

lavera Basis Sensitiv All-​Round Cream, 150 ml

  • Ideal for dry skin
  • Protects & moisturises
  • Softening effect
€ 5,99 (€ 39,93 / l)

Delivery by October 02

Mixa Panthenol Comfort Body Balm

Mixa Panthenol Comfort Body Balm, 250 ml

  • For very sensitive skin
  • For the whole family
  • Fragrance-free formula
€ 5,79 (€ 23,16 / l)

Delivery by October 02

Weleda Skin Food Cream

Weleda Skin Food Cream, 10 ml

  • Natural basic care
  • Suitable for the whole family
  • A classic Weleda product for 85 years
€ 1,99 (€ 199,00 / l)

Delivery by October 02

lavera Baby & Kids Care Cream

lavera Baby & Kids Care Cream , 75 ml

  • For sensitive skin types
  • With aloe vera & vegetable lanolin
  • Provides lasting moisture
€ 4,99 (€ 66,53 / l)

Delivery by October 02

Töpfer Babycare Body Lotion

Töpfer Babycare Body Lotion, 150 ml

  • For sensitive baby skin
  • Gentle & moisturising
  • With organic olive oil & wheat bran
€ 4,99 (€ 33,27 / l)

Delivery by October 02

Weleda Calendula All Purpose Balm

Weleda Calendula All Purpose Balm, 25 g

  • Suitable for all skin types
  • Fragrance-free balm
  • For the face & body
€ 8,99 (€ 359,60 / kg)

Delivery by October 02

Memì - Natural Baby Care Soft Skin

Memì - Natural Baby Care Soft Skin, 200 ml

  • For sensitive baby skin
  • Cares for face & body
  • Intensely moisturising
€ 18,99 (€ 94,95 / l)

Delivery by October 02

Mixa Ceramide Protect Body Lotion

Mixa Ceramide Protect Body Lotion, 250 ml

  • For dry skin
  • Fragrance-free formula
  • Moisturising
€ 5,79 (€ 23,16 / l)

Delivery by October 02

Penaten Baby Ultra-Sensitive Face & Body Cream

Penaten Baby Ultra-​Sensitive Face & Body Cream, 100 ml

  • For highly sensitive skin
  • Moisturising properties
  • Protects & nourishes
€ 4,79 (€ 47,90 / l)

Delivery by October 02

Ceramide Protect Skin Strengthening Cream

Mixa Ceramide Protect Skin Strengthening Cream, 400 ml

  • For very dry skin
  • Fragrance-free formula
  • With squalane
€ 8,19 (€ 20,48 / l)

Delivery by October 02

Töpfer Babycare Face Cream

Töpfer Babycare Face Cream, 75 ml

  • For sensitive baby skin
  • With organic calendula
  • Provides moisture
€ 3,49 (€ 46,53 / l)

Delivery by October 02

PAEDIPROTECT Intensive Care Cream

PAEDIPROTECT Intensive Care Cream , 75 ml

  • For dry, sensitive skin
  • With shea & coconut oils
  • Vegan & fragrance-free
€ 3,59 (€ 47,87 / l)

Delivery by October 02

Penaten Baby Body Lotion

Penaten Baby Body Lotion , 400 ml

  • Supports sensitive skin
  • Moisturising effects
  • Nourishes & protects
€ 5,59 (€ 13,98 / l)

Delivery by October 02

Extra Mild Peach & Mango Nourishing Cream

Planet Kid Extra Mild Peach & Mango Nourishing Cream, 100 ml

  • With a mild fruity fragrance
  • Intensively moisturising
  • Pleasant texture
€ 9,59 (€ 95,90 / l)

Delivery by October 02

Alteya Organics Organic Kids & Baby Balm

Alteya Organics Organic Kids & Baby Balm, 90 ml

  • For sensitive & irritated skin
  • With Andiroba oil & beeswax
  • Intensively cares & nourishes
€ 17,99 (€ 199,89 / l)

Delivery by October 02

farfalla to be protected SOS Ointment

farfalla to be protected SOS Ointment, 30 ml

  • For rough & demanding skin
  • Lipid-regulating & regenerative
  • With soothing properties
€ 12,99 (€ 433,00 / l)

Delivery by October 02

ecolunes Baby - Moisturizing Cream Face & Body

ecolunes Baby -​ Moisturizing Cream Face & Body, 100 ml

  • From birth
  • For all skin types
  • Gentle formula
€ 4,99 (€ 49,90 / l)

Delivery by October 02

Happy Earth Baby & Kids Soft Body Lotion

Happy Earth Baby & Kids Soft Body Lotion, 200 ml

  • For sensitive skin
  • Hydrating & softening
  • Can be used from birth
€ 9,99 (€ 49,95 / l)

Delivery by October 02

Baby Anthyllis Body Cream

Baby Anthyllis Body Cream, 100 ml

  • Ideal for dry skin
  • With organic chamomile & rice extracts
  • Nourishing & caring
€ 8,07 € 8,59 (€ 80,70 / l)

Delivery by October 02

Officina Naturae Body Cream

Officina Naturae Body Cream, 200 ml

  • For sensitive skin
  • Hydrating & protective
  • Particularly gentle & unscented
€ 23,65 € 24,99 (€ 118,25 / l)

Delivery by October 02