Sun protection for babies & children

Filter & sort

Price Brand Age from Product features Skin type Certificates & seals of approval Consistency/form Sun protection (SPF) Highlights
Filter

Sun protection: 1 - 30 of 39 items

PAEDIPROTECT Sun Spray SPF 50+

PAEDIPROTECT Sun Spray SPF 50+, 150 ml

  • Absorbs quickly
  • Vegan & fragrance-free
  • Without octocrylene
€ 11,11 € 13,09 (€ 74,07 / l)

Delivery by October 02

PAEDIPROTECT Family Sunscreen SPF 50+

PAEDIPROTECT Family Sunscreen SPF 50+, 200 ml

  • Without octocrylene
  • Easy to distribute on the skin
  • With dandelion extract
€ 15,16 € 18,99 (€ 75,80 / l)

Delivery by October 02

Sol de Ibiza Natural Mineral Sunscreen SPF 30

Sol de Ibiza Natural Mineral Sunscreen SPF 30, 100 g

  • For the face & body
  • High UVA/UVB broad-spectrum protection
  • Plastic-free & vegan
€ 20,80 € 26,49 (€ 208,00 / kg)

Delivery by October 02

Badger Balm Chamomile Baby Sunscreen Cream SPF 30

Badger Balm Chamomile Baby Sunscreen Cream SPF 30, 87 ml

  • Balanced UVA & UVB protection
  • Waterproof & sweat resistant
  • Moisturises & nourishes
€ 13,59 € 16,99 (€ 156,21 / l)

Delivery by October 02

PAEDIPROTECT Facial Sunscreen SPF 50+

PAEDIPROTECT Facial Sunscreen SPF 50+ , 30 ml

  • For sensitive skin
  • Absorbs quickly
  • Perfume-free
€ 7,79 (€ 259,67 / l)

Delivery by October 02

SUN Kids Sensitive Protect & Play Sun Lotion SPF 50+

NIVEA SUN Kids Sensitive Protect & Play Sun Lotion SPF 50+, 200 ml

  • For children's sensitive skin
  • Pediatrically tested
  • Reduces risks of allergies
€ 16,95 € 19,99 (€ 84,75 / l)

Delivery by October 02

eco cosmetics Baby Sun Cream SPF 50+ Neutral

eco cosmetics Baby Sun Cream SPF 50+ Neutral, 50 ml

  • Water-resistant and hypoallergenic
  • Balanced UVA/UVB filters
  • Instantly effective
€ 22,99 (€ 459,80 / l)

Delivery by October 02

Acorelle Sun Spray Kids SPF 50

Acorelle Sun Spray Kids SPF 50, 150 ml

  • Practical format & easy to apply
  • Rich in antioxidants and moisturising
  • Waterproof and unscented
€ 25,49 (€ 169,93 / l)

Delivery by October 02

Acorelle Baby Sunscreen SPF 50+ unscented

Acorelle Baby Sunscreen SPF 50+ unscented, 50 ml

  • Hypoallergenic & fragrance-free
  • Pure mineral filters
  • Cares with high-quality oils
€ 21,49 (€ 429,80 / l)

Delivery by October 02

Acorelle Unscented Sunscreen Spray SPF 50

Acorelle Unscented Sunscreen Spray SPF 50, 100 ml

  • For the face & body
  • Suitable for children 3 years +
  • Waterproof & zinc free
€ 25,49 (€ 254,90 / l)

Delivery by October 02

lavera Sun Lotion Sensitive for Kids SPF 50+

lavera Sun Lotion Sensitive for Kids SPF 50+, 100 ml

  • For face & body
  • UVA & UVB protection
  • Waterproof & unscented
€ 12,99 (€ 129,90 / l)

Delivery by October 02

Biosolis Face Cream SPF 30

Biosolis Face Cream SPF 30, 50 ml

  • Purely mineral filters
  • Fragrance-free formula
  • Water-resistant
€ 16,09 (€ 321,80 / l)

Delivery by October 02

Biosolis Sunscreen Face SPF 50+

Biosolis Sunscreen Face SPF 50+, 50 ml

  • Mineral UVA & UVB protection
  • Suitable for fair skin
  • Waterproof
€ 17,69 (€ 353,80 / l)

Delivery by October 02

Biosolis Sun Milk SPF 30

Biosolis Sun Milk SPF 30, 100 ml

  • Water-resistant
  • Protects & hydrates
  • Free from nanoparticles
€ 22,49 (€ 224,90 / l)

Delivery by October 02

Biosolis Kids Sun Milk SPF 50+

Biosolis Kids Sun Milk SPF 50+, 100 ml

  • 100% mineral filters
  • Balanced UVA/UVB protection
  • Nourishes & hydrates
€ 25,49 (€ 254,90 / l)

Delivery by October 02

Biosolis Sun Spray SPF 50

Biosolis Sun Spray SPF 50, 100 ml

  • Pure mineral & natural filters
  • With conditioning oils
  • Free from nanoparticles
€ 25,49 (€ 254,90 / l)

Delivery by October 02

Biosolis Sun Spray SPF 30

Biosolis Sun Spray SPF 30, 100 ml

  • Ideal for tanned skin
  • Conditions the face & body
  • Purely mineral based
€ 22,99 (€ 229,90 / l)

Delivery by October 02

Baby & Kids Mineral Daily Sunscreen Stick SPF30

Babyton Baby & Kids Mineral Daily Sunscreen Stick SPF30, 20 g

  • For sensitive skin types
  • Broad-spectrum UVA & UVB protection
  • Easy to apply
€ 6,89 (€ 344,50 / kg)

Delivery by October 02

Baby & Kids Mineral Daily Sunscreen Spray SPF30

Babyton Baby & Kids Mineral Daily Sunscreen Spray SPF30, 200 ml

  • For sensitive skin types
  • Broad-spectrum UVA & UVB protection
  • Water-resistant & reef-friendly
€ 18,89 (€ 94,45 / l)

Delivery by October 02

Baby & Kids Mineral Atopic Sunscreen SPF30

Babyton Baby & Kids Mineral Atopic Sunscreen SPF30, 100 ml

  • For sensitive & atopic skin
  • Broad-spectrum UVA & UVB protection
  • Water-resistant & reef-friendly
€ 13,89 (€ 138,90 / l)

Delivery by October 02

Baby & Kids Mineral Sport Sunscreen SPF30

Babyton Baby & Kids Mineral Sport Sunscreen SPF30, 100 ml

  • For sensitive skin types
  • Broad-spectrum UVA & UVB protection
  • Water-resistant & reef-friendly
€ 12,89 (€ 128,90 / l)

Delivery by October 02

Baby & Kids Mineral Daily Sunscreen SPF30

Babyton Baby & Kids Mineral Daily Sunscreen SPF30, 50 ml

  • For sensitive skin
  • Lightweight, non-greasy formula
  • Balanced UVA & UVB protection
€ 7,89 (€ 157,80 / l)

Delivery by October 02

Baby & Kids Organic Mineral All-In-One Holiday Cream SPF 30

Sol de Ibiza Baby & Kids Organic Mineral All-​In-​One Holiday Cream SPF 30, 100 g

  • Without nano technology
  • Water-resistant & unscented
  • For the face & body
€ 26,49 (€ 264,90 / kg)

Delivery by October 02

HiPP Baby Soft Sun Sunscreen SPF 50+

HiPP Baby Soft Sun Sunscreen SPF 50+, 150 ml

  • For sensitive skin
  • Waterproof formula
  • Protects against UVA & UVB rays
€ 16,99 (€ 113,27 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria osolebio Sun Milk SPF 50+

La Saponaria osolebio Sun Milk SPF 50+, 50 ml

  • Also for children & sensitive skin types
  • For the face & body
  • UVA & UVB protection
€ 11,99 (€ 239,80 / l)

Delivery by October 02

Sun Protection Milk Pump Spray for Kids SPF 50+

Clinians Sun Protection Milk Pump Spray for Kids SPF 50+, 150 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • Free from perfume & colourants
  • Absorbs quickly
€ 15,96 € 16,89 (€ 106,40 / l)

Delivery by October 02

Sol de Ibiza Super Zinc Stick SPF 30

Sol de Ibiza Super Zinc Stick SPF 30, 45 g

  • For sensitive skin - including tattooed skin
  • UVA & UVB broad-spectrum protection
  • For the face & body
€ 20,49 (€ 455,33 / kg)

Delivery by October 02

Sol de Ibiza Magic Sun Oil SPF 15

Sol de Ibiza Magic Sun Oil SPF 15, 100 ml

  • For children & adults
  • For the face & body
  • UVA/ UVB broad-spectrum protection
€ 40,49 (€ 404,90 / l)

Delivery by October 02

eco cosmetics Baby & Kids Sunscreen SPF 45

eco cosmetics Baby & Kids Sunscreen SPF 45, 50 ml

  • Quickly absorbed
  • Waterproof
  • Free from alcohol & allergens
€ 14,99 (€ 299,80 / l)

Delivery by October 02

Clinians Sun Protection Spray for Kids SPF 30

Clinians Sun Protection Spray for Kids SPF 30, 150 ml

  • For sensitive children's skin
  • With aloe vera & chamomile
  • Formula without colourants
€ 14,79 (€ 98,60 / l)

Delivery by October 02