Eco Cosmetics natural cosmetics for babies & children

Eco Cosmetics offers 100% natural baby care products, made with ingredients from certified organic cultivation, produced gently and labelled transparently.

Filter & sort

Price Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval
Filter

eco cosmetics: 9 items

eco cosmetics Baby Sun Cream SPF 50+ Neutral

eco cosmetics Baby Sun Cream SPF 50+ Neutral, 50 ml

  • Water-resistant and hypoallergenic
  • Balanced UVA/UVB filters
  • Instantly effective
€ 22,99 (€ 459,80 / l)

Delivery by October 02

eco cosmetics Baby Body Lotion

eco cosmetics Baby Body Lotion, 200 ml

  • Ideal care after bathing
  • Helps relieve redness and irritation
  • Moisturising
€ 12,49 (€ 62,45 / l)

Delivery by October 02

eco cosmetics Baby Face Cream

eco cosmetics Baby Face Cream, 50 ml

  • Intensive protection against all weather conditions
  • Moisturises
  • Supports the skin function of sensitive skin types
€ 12,49 (€ 249,80 / l)

Delivery by October 02

eco cosmetics Baby & Kids Sunscreen SPF 45

eco cosmetics Baby & Kids Sunscreen SPF 45, 50 ml

  • Quickly absorbed
  • Waterproof
  • Free from alcohol & allergens
€ 14,99 (€ 299,80 / l)

Delivery by October 02

eco cosmetics Baby Shampoo/Shower Gel

eco cosmetics Baby Shampoo/Shower Gel, 200 ml

  • Does not burn the eyes
  • Scalp and body are mildly cared for
  • Moisturises
€ 10,49 (€ 52,45 / l)

Not available at the moment

eco cosmetics Baby Body Oil

eco cosmetics Baby Body Oil, 100 ml

  • Soothes baby's delicate skin
  • Moisturising
  • Ideal care after bathing
€ 10,29 (€ 102,90 / l)

Not available at the moment

eco cosmetics Baby Cream

eco cosmetics Baby Cream, 50 ml

  • Protect from dryness
  • Provides sufficient moisture
  • Supports the balance of baby's skin
€ 12,49 (€ 249,80 / l)

Not available at the moment

eco cosmetics Baby Bubble Bath

eco cosmetics Baby Bubble Bath, 200 ml

  • Soothes sensitive skin
  • Moisturises
  • Protects the skin from dryness
€ 10,49 (€ 52,45 / l)

Not available at the moment

eco cosmetics Baby & Kids Sunscreen SPF 50+

eco cosmetics Baby & Kids Sunscreen SPF 50+, 50 ml

  • For face & body
  • Water-resistant & allergen-free
  • Free from alcohol & aluminium salts
€ 19,99 (€ 399,80 / l)

Not available at the moment