farfalla care products for mothers & babies
farfalla offers high-quality skincare products tailored to the needs of pregnant women, mothers and babies. With a combination of organic plant oils and essential oils, farfalla ensures a gentle and safe skincare experience.
farfalla: 11 items
farfalla Wheat Protein Sensitive Shampoo, 200 ml
- For normal hair
- Suitable for sensitive scalp types
- Balancing & hydrating
€ 13,99 (€ 69,95 / l)
Delivery by October 02
farfalla Wheat Protein Leave-in Conditioner Spray, 100 ml
- For normal hair
- Suitable for sensitive scalp types
- For softness & shine
€ 16,99 (€ 169,90 / l)
Delivery by October 02
farfalla to be protected SOS Ointment, 30 ml
- For rough & demanding skin
- Lipid-regulating & regenerative
- With soothing properties
€ 12,99 (€ 433,00 / l)
Delivery by October 02
farfalla Baby Rose Mild Cleansing Cream, 145 ml
- Suitable for sensitive skin
- Soothes
- Mild cleansing actives
€ 15,99 (€ 110,28 / l)
Delivery by October 02
farfalla Baby Chamomile Soothing Diaper Cream, 50 ml
- Soothes & nourishes
- Highly moisturising
- Reliable skin protection
€ 9,99 (€ 199,80 / l)
Delivery by October 02
farfalla Organic Apricot Kernel Care Oil, 75 ml
- For dry & sensitive skin types
- Also for sensitive skin of babies & children
- Supports the moisture balance
€ 14,99 (€ 199,87 / l)
Delivery by October 02
farfalla Organic Calendula Oil, 75 ml
- Safe for baby's sensitive skin
- Protects & soothes
- Calms stressed & dry skin
€ 15,99 (€ 213,20 / l)
Delivery by October 02
farfalla Organic Coconut Oil, 75 ml
- For dry, irritated & stressed skin
- Ideal for the whole family
- Softens the skin
€ 12,99 (€ 173,20 / l)
Delivery by October 02
farfalla Organic Almond Oil, 75 ml
- For dry skin types
- Safe for baby's and children's sensitive skin
- Moisturising
€ 13,99 (€ 186,53 / l)
Delivery by October 02
farfalla BABY Fennel & Chamomile Tummy Oil, 30 ml
- Suitable for all skin types
- Relaxes & soothes
- Mild formula
€ 13,99 (€ 466,33 / l)
Delivery by October 02
farfalla BABY Delicate Rose Cream for Face & Body, 100 ml
- Suitable for all skin types
- Moisturising
- Very mild composition
€ 16,99 (€ 169,90 / l)
Delivery by October 02
Magazine Articles:
-
Austria: Free standard delivery from € 54,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
Secure payments
with SSL encryption technology