Supplements for breastfeeding

Filter & sort

Price Brand Product features Consistency/form
Filter

Food supplements: 30 items

FutuNatura Magnesium DIRECT 400 mg

FutuNatura Magnesium DIRECT 400 mg, 30 sachets

  • 400 mg magnesium per sachet
  • Place directly on the tongue (without water)
  • Pleasant orange flavour
€ 5,99 (€ 92,58 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Prenatal

Novalac Prenatal, 30 capsules

  • Important nutrients
  • With folic acid & iron
  • With vitamin C & D3
€ 24,99 (€ 743,75 / kg)

Delivery by October 02

Natural Point Magnesio Supremo DONNA

Natural Point Magnesio Supremo DONNA, 150 g

  • Especially for women
  • Natural magnesium
  • B vitamins & vitamin K2, D3
€ 23,99 (€ 159,93 / kg)

Delivery by October 02

Sweet Nutribites Prenatal Multivitamins + Omega 3

Sweet Nutribites Prenatal Multivitamins + Omega 3, 90 Gummies

  • For the time of pregnancy
  • Folic acid, DHA & EPA fatty acids
  • Refreshing raspberry lemonade flavour
€ 19,99 (€ 67,31 / kg)

Delivery by October 02

get your wellbeing by BIOGENA Mum Multi Edition

get your wellbeing by BIOGENA Mum Multi Edition, 60 capsules

  • With activated folic acid & bioavailable iron
  • Vegan
  • Activated micronutrients for best bioavailability
€ 34,99 (€ 744,47 / kg)

Delivery by October 02

Natural Point Magnesio Supremo FERRO

Natural Point Magnesio Supremo FERRO, 150 g

  • Natural magnesium
  • Liposomal iron
  • Pleasantly sweet taste
€ 22,42 € 23,99 (€ 149,47 / kg)

Delivery by October 02

Purely Nutrition Omega-3 1000 mg

Purely Nutrition Omega-​3 1000 mg, 60 Softgels

  • With vitamin E
  • Soft capsules
  • Easy dosage
€ 12,99 (€ 149,83 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein Omega 3 DHA

Burgerstein Omega 3 DHA, 60 capsules

  • 470 mg DHA per daily portion
  • 130 mg EPA per daily portion
  • With vitamin E
€ 28,99 (€ 402,64 / kg)

Delivery by October 02

Igennus Be Kind Prenatal Vitamins & Minerals

Igennus Be Kind Prenatal Vitamins & Minerals, 60 tablets

  • With active folate & gentle iron
  • Without artificial additives & fillers
  • Suitable for pregnancy & after birth
€ 21,99 (€ 309,28 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein Omega 3 Liquid

Burgerstein Omega 3 Liquid, 150 ml

  • 730 mg EPA per daily dose
  • 455 mg DHA per daily dose
  • Orange flavoured
€ 30,99 (€ 206,60 / l)

Delivery by October 02

Burgerstein ZinkVital 15 mg

Burgerstein ZinkVital 15 mg, 100 tablets

  • Produced without genetic engineering
  • Organic zinc bisglycinate
  • Vegan
€ 22,99 (€ 605,00 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein Magnesiumvital Direct

Burgerstein Magnesiumvital Direct, 30 pieces

  • Support for athletes
  • Easy to digest
  • Blackberry flavour
€ 24,99 (€ 0,83 / pc)

Delivery by October 02

get your wellbeing by BIOGENA Mama & Baby Multi Edition

get your wellbeing by BIOGENA Mama & Baby Multi Edition, 60 capsules + 30 capsules (90 capsules)

  • Multivitamins + omega-3 from algae
  • 100% vegan
  • Free from gluten & lactose
€ 35,99 (€ 382,87 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein Pregnancy & Nursing

Burgerstein Pregnancy & Nursing, 60 tablets

  • Valuable nutrients
  • For mothers and children
  • Free from artificial additives
€ 24,99 (€ 217,30 / kg)

Delivery by October 02

Pure Encapsulations® B12 Folate Melt

Pure Encapsulations® B12 Folate Melt, 90 lozenges

  • Activated vitamin B12 with Metafolin®
  • B12 as methylcobalamin
  • Folic acid as calcium L-methylfolate from Metafolin®
€ 34,99 (€ 1.345,77 / kg)

Delivery by October 02

Pure Encapsulations® Pregnancy Formula

Pure Encapsulations® Pregnancy Formula, 60 capsules

  • Carefully selected ingredients
  • With magnesium, iron, selenium, iodine and zinc
  • With BCAAs
€ 39,49 (€ 658,17 / kg)

Delivery by October 09

Humana Piùlatte

Humana Piùlatte, 77 g

  • For those who are breastfeeding
  • Vitamins & herbal ingredients
  • Lacta-Plus-Complex
€ 24,99 (€ 324,55 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein Lecithin Granules

Burgerstein Lecithin Granules, 400 g

  • 100% sunflower lecithin
  • Non-GMO & cholesterol-free
  • Neutral flavour
€ 49,99 (€ 124,98 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein Iron Plus

Burgerstein Iron Plus, 150 capsules

  • Made with organic iron
  • Contains copper and vitamin C
€ 33,99 (€ 333,24 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein L-carnitine 600 mg

Burgerstein L-​carnitine 600 mg, 100 tablets

  • Pure, high-quality carnitine
  • For athletes, pregnant & nursing people
  • Easy to dose
€ 72,49 (€ 540,97 / kg)

Free delivery by October 02

Medex Iron, Vitamin C + Folic Acid Syrup

Medex Iron, Vitamin C + Folic Acid Syrup, 150 ml

  • Tasty syrup
  • Ideal for athletes and children
  • With 74% honey
€ 15,99 (€ 106,60 / l)

Delivery by October 02

Burgerstein Dolomit

Burgerstein Dolomit, 240 tablets

  • Per daily dose:
  • 600 mg calcium
  • 300 mg magnesium
€ 35,99 (€ 211,71 / kg)

Delivery by October 02

Veganboost Mommy Vitamins Tasty Gummies

Veganboost Mommy Vitamins Tasty Gummies , Lemon (60 Gummies)

  • With many vitamins
  • With biotin & folic acid
  • Free from hormones
€ 29,99 (€ 166,61 / kg)

Delivery by October 02

FutuNatura Folic Acid

FutuNatura Folic Acid, 30 capsules

  • Vitamin B2, B6 & B12 proportions
  • Gelatin capsule
  • For daily consumption
€ 6,99 (€ 291,25 / kg)

Delivery by October 02

Folic acid, 400 μg

Folic acid, 400 μg, 400 tablets

  • Vegetarian
  • Free from artificial colours
  • Easy dosage
€ 16,99 (€ 121,36 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein ZinkVital 30 mg

Burgerstein ZinkVital 30 mg, 100 tablets

  • Versatile trace element
  • Easy to take
  • Vegetarian
€ 30,99 (€ 352,16 / kg)

Delivery by October 15

Hair, Skin & Nails with Biotin

Hair, Skin & Nails with Biotin, 120 Gummies

  • Alternative to capsules & tablets
  • Citrus flavour
  • Gluten-free
€ 19,99 (€ 66,63 / kg)

Delivery by October 02

Burgerstein Magnesiumvital

Burgerstein Magnesiumvital, 90 tablets

  • 150 mg magnesium per tablet
  • Easily available to the body
  • For athletes & pregnant people
€ 31,99 (€ 189,29 / kg)

Delivery by October 02

Pure Encapsulations® Folate 400

Pure Encapsulations® Folate 400, 90 capsules

  • Folic acid as biologically active folate
  • Effective
€ 31,49 (€ 1.749,44 / kg)

Delivery by October 09

Magnesium 165 mg

Magnesium 165 mg, 90 Gummies

  • 2 types of magnesium
  • Citrus flavour
  • Gluten-free
€ 19,99 (€ 44,42 / kg)

Delivery by October 28