Care & hygiene products for breastfeeding

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Product features Certificates & seals of approval Consistency/form Highlights
Filter

Care products: 25 items

ATTITUDE baby leaves Bubble Wash

ATTITUDE baby leaves Bubble Wash, Good Night (473 ml)

  • Very mild on the skin
  • Protective ingredients
  • Hypoallergenic
€ 12,49 (€ 26,41 / l)

Delivery by October 02

Weleda Breast Oil

Weleda Breast Oil, 50 ml

  • Warms the breasts
  • With fennel, lavender & marjoram
  • Stimulates blood flow
€ 11,20 € 14,09 (€ 224,00 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE baby leaves 99% Water Wipes

ATTITUDE baby leaves 99% Water Wipes, 72 pieces

  • Consists of 99 % pure water
  • Specially developed for sensitive skin
  • Practical individual removal of the wipes
€ 5,69 (€ 0,08 / pc)

Delivery by October 02

Intimate Wipes

Intimate Wipes, 12 pieces

  • Also suitable for sensitive skin
  • No drying alcohol additives
  • Packaging made from BPA-free plastic
€ 2,89 (€ 0,24 / pc)

Delivery by October 02

little leaves Watermelon & Coco Foaming Hand Soap

ATTITUDE little leaves Watermelon & Coco Foaming Hand Soap, 295 ml

  • Protective properties
  • Exotic fruity scent
  • Hypoallergenic
€ 6,79 (€ 23,02 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Super Leaves Nourishing Lotion

ATTITUDE Super Leaves Nourishing Lotion, 473 ml

  • Ideal for demanding skin
  • Promotes elasticity
  • Rich in antioxidants
€ 17,19 (€ 36,34 / l)

Delivery by October 02

Weleda Stretch Mark Body Butter

Weleda Stretch Mark Body Butter, 150 ml

  • For normal skin types
  • Prevents the formation of stretch marks
  • Subtle floral scent
€ 16,99 (€ 113,27 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Super Leaves Shampoo Maternity

ATTITUDE Super Leaves Shampoo Maternity, 473 ml

  • Suitable for all hair types
  • Gentle cleanser
  • Hypoallergenic
€ 12,19 (€ 25,77 / l)

Delivery by October 02

Blooming Belly Almond & Argan Stretch Oil

ATTITUDE Blooming Belly Almond & Argan Stretch Oil, 150 ml

  • For demanding skin
  • Promotes elasticity
  • Firms & nourishes
€ 17,19 (€ 114,60 / l)

Delivery by October 02

little leaves Vanilla & Pear Foaming Hand Soap

ATTITUDE little leaves Vanilla & Pear Foaming Hand Soap, 295 ml

  • Delicate lather
  • Protective properties
  • Hypoallergenic
€ 6,79 (€ 23,02 / l)

Delivery by October 02

Blooming Belly Natural Foaming Face Cleanser

ATTITUDE Blooming Belly Natural Foaming Face Cleanser, 150 ml

  • Suitable for all skin types
  • Particularly mild & conditioning
  • Hypoallergenic
€ 16,89 (€ 112,60 / l)

Delivery by October 02

Memì - Natural Baby Care Comfort Oil

Memì - Natural Baby Care Comfort Oil, 20 ml

  • Ideal for sensitive baby skin
  • Also suitable for breast care
  • Rich, enveloping texture
€ 13,99 (€ 699,50 / l)

Delivery by October 02

Memì - Natural Baby Care Soft Body Cream

Memì - Natural Baby Care Soft Body Cream, 200 ml

  • For stressed skin
  • During & after pregnancy
  • Intensely moisturising
€ 24,99 (€ 124,95 / l)

Delivery by October 02

Blooming Belly Natural Nursing Balm Argan

ATTITUDE Blooming Belly Natural Nursing Balm Argan, 150 ml

  • Moisturizing
  • Repairs & soothes
  • Absorbs quickly
€ 17,19 (€ 114,60 / l)

Delivery by October 02

Burt's Bees Mama Bee Soothing Nipple Cream

Burt's Bees Mama Bee Soothing Nipple Cream, 39,60 g

  • Highly nourishing
  • Protects & moisturises
  • With coconut oil, calendula & vitamin E
€ 13,49 (€ 340,66 / kg)

Delivery by October 02

ATTITUDE Natural Baby Wipes

ATTITUDE Natural Baby Wipes, 72 pieces

  • 100% biodegradable
  • Fragrance-free
  • Without parabens
€ 9,49 (€ 0,13 / pc)

Delivery by October 02

ATTITUDE Super Leaves Orange Hand Soap

ATTITUDE Super Leaves Orange Hand Soap, 2 l

  • Suitable for all skin types
  • Refreshing & resilient properties
  • Dermatologically tested
€ 26,99 (€ 13,50 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Super Leaves Olive Hand Soap

ATTITUDE Super Leaves Olive Hand Soap, 2 l

  • Suitable for all skin types
  • Delivers moisture
  • Skin-friendly formula
€ 26,99 (€ 13,50 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Super Leaves Lemon Hand Soap

ATTITUDE Super Leaves Lemon Hand Soap, 2 l

  • Suitable for all skin types
  • Cleans & regenerates
  • Rich in antioxidants
€ 26,99 (€ 13,50 / l)

Delivery by October 02

Burt's Bees Mama Bee Nourishing Body Oil

Burt's Bees Mama Bee Nourishing Body Oil, 147,80 ml

  • For all skin types - especially dry skin
  • Moisturises the skin & provides suppleness
  • Ideal for massages
€ 15,99 (€ 108,19 / l)

Delivery by October 02

Pilogen Carezza Bio Mamma Breast Cream

Pilogen Carezza Bio Mamma Breast Cream, 50 ml

  • Prevents sore nipples
  • Prevents stretch marks
  • Improves skin´s resistance
€ 13,99 (€ 279,80 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Sensitive Skin Deep Repair Cream

ATTITUDE Sensitive Skin Deep Repair Cream, 75 ml

  • Idea for sensitive skin types
  • Delivers moisture
  • Protects against irritation
€ 16,99 (€ 226,53 / l)

Delivery by October 02

Vimse Wet Bag, small

Vimse Wet Bag, small, Yellow Sprinkle

  • Zip closure
  • Discreet & practical
  • Dimensions: approx. 12 x 15 cm
€ 12,99

Delivery by October 02

ATTITUDE Super Leaves pH-balanced Shower Gel

ATTITUDE Super Leaves pH-​balanced Shower Gel, 473 ml

  • Suitable for all skin types
  • pH neutral & hypoallergenic
  • Apple blossom scent
€ 12,99 (€ 27,46 / l)

Delivery by October 16

Töpfer Mamacare Nipple Cream

Töpfer Mamacare Nipple Cream , 25 ml

  • With organic plant extract
  • Unperfumed & natural
  • Tasteless and odorless
€ 7,49 (€ 299,60 / l)

Delivery by October 22