Snacks & light meals by FruchtBar

Filter & sort

Price Brand For whom? Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Snacks & light meals: 16 items

Organic Snack Bar - Raspberry, Banana & Spelt

FruchtBar Organic Snack Bar -​ Raspberry, Banana & Spelt, 4 x 23 g (92 g)

  • Age: 12 months & up
  • Natural sweet taste from fruit
  • Recyclable packaging
€ 2,36 € 2,99 (€ 25,65 / kg)

Delivery by October 02

FruchtBar Organic Baby Biscuits - Spelt & Apple

FruchtBar Organic Baby Biscuits -​ Spelt & Apple, 100 g

  • 8 months & up
  • Mild, fruity taste
  • No leavening agents
€ 2,19 (€ 21,90 / kg)

Delivery by October 02

Organic Wundertraum Biscuits - Spelt with Apple & Blueberry

FruchtBar Organic Wundertraum Biscuits -​ Spelt with Apple & Blueberry, 100 g

  • 8 months & up
  • 100% natural ingredients
  • Biscuits in 5 shapes
€ 2,49 (€ 24,90 / kg)

Delivery by October 02

Organic Crispy Pretzels - Corn and Carrot

FruchtBar Organic Crispy Pretzels -​ Corn and Carrot, 25 g

  • 6 months & up
  • Gluten-free
  • No added sugar* or salt
€ 1,29 (€ 51,60 / kg)

Delivery by October 02

Organic Multigrain Sticks - Maize, Spelt, Banana & Strawberry

FruchtBar Organic Multigrain Sticks -​ Maize, Spelt, Banana & Strawberry, 30 g

  • 8 months & up
  • Maize, spelt, millet & oats
  • Sweetened with fruit
€ 1,59 (€ 53,00 / kg)

Delivery by October 02

Pausenfreund Organic Snacks - Fruit Pockets

FruchtBar Pausenfreund Organic Snacks -​ Fruit Pockets, Spelt, Strawberry & Apple (132 g)

  • For 3 years & older
  • Contents: 6 biscuits made with with spelt
  • With sweet pureed fruit filling
€ 3,79 (€ 28,71 / kg)

Delivery by October 02

FruchtBar Organic Crispy Maize and Cheese Sticks

FruchtBar Organic Crispy Maize and Cheese Sticks, 30 g

  • 12 months & up
  • Mild cheese flavour
  • Very crispy
€ 1,39 (€ 46,33 / kg)

Delivery by October 02

Organic Mini Farm Animals - Apple, Peach, Corn and Rice

FruchtBar Organic Mini Farm Animals -​ Apple, Peach, Corn and Rice, 20 g

  • 8 months & up
  • No added sugar* or salt
  • Naturally gluten-free
€ 1,29 (€ 64,50 / kg)

Delivery by October 02

Organic Crispy Unicorns - Banana, Raspberry & Beetroot

FruchtBar Organic Crispy Unicorns -​ Banana, Raspberry & Beetroot, 30 g

  • 12 months & up
  • Crispy and airy maize puffs with fruits
  • Fruity, sweet taste
€ 1,39 (€ 46,33 / kg)

Delivery by October 02

FruchtBar Organic Mini Pretzel Sticks with Butter

FruchtBar Organic Mini Pretzel Sticks with Butter, 90 g

  • For 3 years & up
  • Airy & crispy
  • Not topped with coarse salt grains
€ 2,89 (€ 32,11 / kg)

Delivery by October 02

FruchtBar Organic Fruit & Cereal Bar

FruchtBar Organic Fruit & Cereal Bar, Strawberry, Apple & Oats (138 g)

  • 12 months & up
  • Juicy and fruity
  • 6-pack with colouring picture
€ 4,69 (€ 33,99 / kg)

Delivery by October 02

Organic Crispy Lions - Sweet Potato, Apple, Coconut & Corn

FruchtBar Organic Crispy Lions -​ Sweet Potato, Apple, Coconut & Corn, 30 g

  • Age: 12 months & up
  • No added sugar* or salt
  • Soft and airy
€ 1,19 (€ 39,67 / kg)

Delivery by October 02

Organic Oat Biscuits with Strawberry, Banana & Apple

FruchtBar Organic Oat Biscuits with Strawberry, Banana & Apple, 100 g

  • 8 months & up
  • Delicious fruity taste
  • With whole grain oatmeal
€ 2,29 (€ 22,90 / kg)

Delivery by October 02

FruchtBar Organic Spelt Pretzel Hearts

FruchtBar Organic Spelt Pretzel Hearts, 90 g

  • For 3 years & up
  • No palm fat, not topped with coarse salt grains
  • A delicious snack for young and old alike
€ 2,59 (€ 28,78 / kg)

Delivery by October 02

FruchtBar Pausenfreund Organic Snacks - Oat Bites

FruchtBar Pausenfreund Organic Snacks -​ Oat Bites, Raspberry Apple Beetroot (80 g)

  • For 3 years & older
  • A sweet snack
  • Rich in fibre
€ 2,49 (€ 31,13 / kg)

Delivery by October 02

Pausenfreund Organic Snacks -  Pretzel Seahorses

FruchtBar Pausenfreund Organic Snacks -​ Pretzel Seahorses, 90 g

  • For 3 years & older
  • Natural and delicious
  • Not topped with coarse salt grains
€ 2,79 (€ 31,00 / kg)

Delivery by October 02