La Saponaria natural cosmetics & care products for babies & the whole family

La Saponaria develops and produces handcrafted natural cosmetics in Italy, with a focus on sustainability, ethical sourcing and environmentally friendly packaging. You will find a carefully selected range of baby care and products for the whole family.

Filter & sort

Price Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval Highlights
Filter

La Saponaria: 22 items

Calendula & Oats Soap

La Saponaria Calendula & Oats Soap, 100 g

  • For all skin types
  • Nourishing properties
  • With petitgrain oil
€ 3,12 € 3,99 (€ 31,20 / kg)

Delivery by October 02

La Saponaria Coconut Oil

La Saponaria Coconut Oil, 1 l

  • Nourishes
  • Recommended for skin & hair
  • Cold-pressed oil
€ 16,09 (€ 16,09 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria Organic Diaper Cream

La Saponaria Organic Diaper Cream, 50 ml

  • Nourishing & conditioning
  • Forms a moisture barrier
  • With calendula & chamomile
€ 7,60 € 8,09 (€ 152,00 / l)

Delivery by October 02

Family 2-in-1 Organic Orange & Vitamin C Shampoo & Shower Gel

La Saponaria Family 2-​in-​1 Organic Orange & Vitamin C Shampoo & Shower Gel, 500 ml

  • For all skin & hair types
  • Nourishing & protects
  • Particularly mild on the skin
€ 10,99 (€ 21,98 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria Organic Bath for Hair & Body

La Saponaria Organic Bath for Hair & Body, 190 ml

  • Tear-free formula
  • Use as a bath additive or body wash
  • With calendula & chamomile
€ 9,09 (€ 47,84 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria osolebio Sun Milk SPF 50+

La Saponaria osolebio Sun Milk SPF 50+, 50 ml

  • Also for children & sensitive skin types
  • For the face & body
  • UVA & UVB protection
€ 11,99 (€ 239,80 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria DIY "Soap"

La Saponaria DIY "Soap", 500 ml

  • For all skin types
  • Concentrated formula
  • Sufficient for 750 ml of cleansing gel
€ 9,99 (€ 19,98 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria Sweet Almond Oil

La Saponaria Sweet Almond Oil, 100 ml

  • For stressed, dry & mature skin
  • Softening & nourishing
  • Ideal for babies
€ 10,09 (€ 100,90 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria Olive Oil Shampoo

La Saponaria Olive Oil Shampoo, 200 ml

  • Very gently cleanses
  • Mild care
  • Non-irritating substances
€ 8,09 (€ 40,45 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria Kids Toothbrush

La Saponaria Kids Toothbrush, Orange

  • Soft bristles
  • Practical handle
  • Made from sustainable raw materials
€ 3,59

Delivery by October 02

La Saponaria Olive Oil Soap

La Saponaria Olive Oil Soap, 100 g

  • Unscented & without dyes
  • Leaves skin soft
  • Soothing & alleviating
€ 3,99 (€ 39,90 / kg)

Delivery by October 02

Organic Oats & Prebiotics Gentle Body Wash

La Saponaria Organic Oats & Prebiotics Gentle Body Wash, 200 ml

  • For dry & sensitive skin
  • Moisturises the skin
  • Particularly gentle
€ 8,99 (€ 44,95 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria Mattifying & Smoothing Face Cream

La Saponaria Mattifying & Smoothing Face Cream , 50 ml

  • For oily & combination skin
  • Doubles as a primer
  • With rice powder & hyaluronic acid
€ 16,59 (€ 331,80 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria Biocao Lip Balm with Apricot

La Saponaria Biocao Lip Balm with Apricot, 5,70 ml

  • Highly nourishing
  • Soft texture
  • Sweet, fruity flavour
€ 4,59 (€ 805,26 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria Organic Face & Body Cream

La Saponaria Organic Face & Body Cream, 150 ml

  • Effectively protects
  • Leaves skin soft
  • With soothing properties
€ 12,99 (€ 86,60 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria Ginger & Lemon Protective Toothpaste

La Saponaria Ginger & Lemon Protective Toothpaste, 75 ml

  • Suitable for the whole family
  • Fluoride-free
  • Homoeopathically compliant
€ 4,99 (€ 66,53 / l)

Delivery by October 02

Organic Cleansing Cream for the Diaper Area

La Saponaria Organic Cleansing Cream for the Diaper Area, 190 ml

  • Moisturizes
  • Effectively protects & soothes
  • For softer skin
€ 9,09 (€ 47,84 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria Rice Starch

La Saponaria Rice Starch, 30 g

  • For baby's delicate skin
  • Ideal as a bath additive
  • Fragrance-free formula
€ 3,79 (€ 126,33 / kg)

Delivery by October 02

La Saponaria Organic Cleansing Wipes

La Saponaria Organic Cleansing Wipes, 20 pieces

  • Soothes & protects the skin
  • Biodegradable
  • pH neutral & dermatologically tested
€ 2,69 (€ 0,13 / pc)

Not available at the moment

La Saponaria Purifying & Anti-Blemish Face Cream

La Saponaria Purifying & Anti-​Blemish Face Cream , 50 ml

  • For blemished, oily & combination skin
  • Prevents skin impurities
  • With azelaic & shikimic acid
€ 19,09 (€ 381,80 / l)

Delivery by October 02

La Saponaria osolebio Sun Cream SPF 50

La Saponaria osolebio Sun Cream SPF 50, 40 ml

  • Ideal for children & sensitive skin types
  • Rich in mineral filters
  • Waterproof
€ 9,99 (€ 249,75 / l)

Not available at the moment

La Saponaria Kids Strawberry Toothpaste

La Saponaria Kids Strawberry Toothpaste, 75 ml

  • Suitable for children aged 0 - 6 years
  • Refreshing effect
  • Fluoride-free
€ 5,69 (€ 75,87 / l)

Not available at the moment