Remedies for the cold season

The cold and flu season can be very challenging for families. Gentle remedies can help your toddler feel better during the colder months and provide reliable support as they go about their daily lives.

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Cold & flu season: 9 items

tetesept® Kids Cough Syrup

tetesept® Kids Cough Syrup, 168 g

  • From 1 year
  • Without alcohol
  • With honey & Icelandic moss
€ 4,79 € 5,99 (€ 28,51 / kg)

Delivery by October 03

pandoo Bamboo Tissues

pandoo Bamboo Tissues , 100 pieces

  • 100 natural 3-ply tissues
  • Free from wood & natural
  • Unbleached & soft
€ 1,99 (€ 0,02 / pc)

Delivery by October 03

tetesept® Baby Tummy Relax Drops

tetesept® Baby Tummy Relax Drops, 20 ml

  • From day 1 after birth
  • Natural oil base
  • Vegan & without added sugar
€ 7,19 (€ 359,50 / l)

Delivery by October 03

tetesept® Sea Water Nasal Rinsing Salt

tetesept® Sea Water Nasal Rinsing Salt, 40 sachets

  • For regular use
  • Free from preservatives
  • Age: 3 years +
€ 6,49 (€ 72,43 / kg)

Delivery by October 03

tetesept® Kids Nasal Spray

tetesept® Kids Nasal Spray, 20 ml

  • Age: 3 years +
  • Hypertonic mineral salt mixture
  • Without the habituation effect
€ 5,09 (€ 254,50 / l)

Delivery by October 03

Cheeky Panda Facial Tissues

Cheeky Panda Facial Tissues, 80 pieces

  • Also for sensitive skin
  • 3-layer & extremely strong
  • Convenient dispenser
€ 3,19 (€ 0,04 / pc)

Delivery by October 03

Cheeky Panda Tissues - 8 Pack

Cheeky Panda Tissues -​ 8 Pack, 8 packs

  • Also for sensitive skin
  • 3-layer & extremely strong
  • 8 packages of 10 tissues
€ 3,59

Delivery by October 03

tetesept® Bronchosan® Acute Cough Juice

tetesept® Bronchosan® Acute Cough Juice, 117 g

  • With marshmallow root & honey
  • Also suitable for children
  • Gluten & lactose free
€ 6,29 (€ 53,76 / kg)

Delivery by October 03

tetesept® Sea Water Nasal Douche

tetesept® Sea Water Nasal Douche

  • 2 interchangeable attachments
  • Incl. 4 bags of nasal rinsing salt
  • Age: 3 years +
€ 14,99

Delivery by October 03