Toiletries for little ones
This extensive range of skincare products protects children’s delicate skin from wind and cold. The formulas provide intense hydration and strengthen the skin’s natural barrier in everyday life.
Toiletries: 12 items
Weleda Calendula Fragrance-Free Baby Oil, 200 ml
- Protects the skin
- For baby massages
- Warm & comforting
€ 11,29 (€ 56,45 / l)
Delivery by October 03
Weleda Calendula Wind & Weather Balm, 30 ml
- Ideal for tender facial skin
- With protecting beeswax
- Allows skin to breath
€ 5,96 € 7,49 (€ 198,67 / l)
Delivery by October 03
Uoga Uoga Seriously Big Protective Stick, 50 g
- For all skin types
- Ideal for winter sports
- Hydrating & protective
€ 18,09 (€ 361,80 / kg)
Delivery by October 03
Provida Organics Organic Protective Ointment, 250 ml
- For rough & chapped skin
- 100% natural
- Smoothing properties
€ 25,49 (€ 101,96 / l)
Delivery by October 03
tetesept® Cold Care Bath with Sea Salt for Kids, 750 g
- Age: 3 years +
- Natural essential oils
- With eucalyptus & peppermint oil
€ 9,79 (€ 13,05 / kg)
Delivery by October 03
Penaten Baby Little Helpers Wind & Weather Cream , 75 ml
- Protects sensitive skin
- Prevents dryness
- With calendula extract
€ 4,59 (€ 61,20 / l)
Delivery by October 03
Planet Kid Mallow & Thyme Winter Bath Salt, 40 g
- For children aged 3 & over
- Particularly skin-friendly
- With a subtle herbaceous fragrance
€ 3,79 (€ 94,75 / kg)
Delivery by October 03
Eau Thermale JONZAC BébéBio Cold Cream, 100 ml
- Nourishes & hydrates
- Moisturising effects
- Hypoallergenic
€ 13,69 (€ 136,90 / l)
Delivery by October 03
Akamuti Organic Petroleum Free Jelly, 100 ml
- Ideal for dry & rough skin patches
- Protects & soothes baby´s bottom
- Conditions hair
€ 22,99 (€ 229,90 / l)
Delivery by October 03
Primavera Organic Jojoba Oil, 100 ml
- For all skin types
- Cold-pressed
- Hydrating
€ 18,99 (€ 189,90 / l)
Delivery by October 03
Primavera Organic Calendula Oil , 100 ml
- For sensitive skin
- Protects the skin
- Can be applied to the intimate area
€ 15,99 (€ 159,90 / l)
Delivery by October 03
Uoga Uoga OGA Protective Balm, 40 ml
- For sensitive skin
- With film-forming plant wax
- Water-free formulation
€ 18,09 (€ 452,25 / l)
Delivery by October 03
Magazine Articles:
Discover Babymondino:
-
Austria: Free standard delivery from € 54,90
-
Free
returns -
24-hour shipping
Secure payments
with SSL encryption technology