Novalac infant formula & follow-on milk

Novalac is a French brand that has been providing infants worldwide with specially developed infant and follow on formula for over 20 years. The products are characterised by the highest quality and a composition similar to breast milk.

Filter & sort

Price Age recommendation For whom? Product features Consistency/form Highlights
Filter

Novalac: 13 items

Infant Formula for Cow's Milk Protein Allergy - Allernova AR

Novalac Infant Formula for Cow's Milk Protein Allergy -​ Allernova AR, 400 g

  • 0 - 36 months
  • With many vitamins
  • Lactose-free formulation
€ 18,84 € 23,99 (€ 47,10 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Premium Gold 2

Novalac Premium Gold 2, 800 g

  • For age 6 months & up
  • With GOS & lactic acid culture
  • Practical tin with spoon holder
€ 26,99 (€ 33,74 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Follow-On Milk Based on Cow's Milk 3

Novalac Follow-​On Milk Based on Cow's Milk 3, 400 g

  • From 1 - 3 years
  • Selected ingredients
  • With vitamins & minerals
€ 12,99 (€ 32,48 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Prenatal

Novalac Prenatal, 30 capsules

  • Important nutrients
  • With folic acid & iron
  • With vitamin C & D3
€ 24,99 (€ 743,75 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Premium Gold 3

Novalac Premium Gold 3, 800 g

  • For age 1 year & up
  • With GOS & lactic acid culture
  • Calcium & vitamin D
€ 26,99 (€ 33,74 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Follow-On Formula Based on Cow's Milk 2

Novalac Follow-​On Formula Based on Cow's Milk 2, 800 g

  • 6 - 12 months
  • With omega fatty acids
  • Contains vitamins & minerals
€ 22,99 (€ 28,74 / kg)

Delivery by October 02

Infant Formula for Cow's Milk Protein Allergy - Aminova

Novalac Infant Formula for Cow's Milk Protein Allergy -​ Aminova, 400 g

  • 0 - 36 months
  • With free amino acids
  • Lactose-free formulation
€ 49,99 (€ 124,98 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Infant Formula Based on Cow's Milk IT

Novalac Infant Formula Based on Cow's Milk IT, 400 g

  • 0 - 36 months
  • Increased lactose content
  • With important nutrients
€ 18,09 (€ 45,23 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Infant Formula Based on Cow's Milk PRE

Novalac Infant Formula Based on Cow's Milk PRE, 400 g

  • 0 - 6 months
  • High lactose content
  • With omega fatty acids
€ 14,59 (€ 36,48 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Infant Formula Based on Cow's Milk 1

Novalac Infant Formula Based on Cow's Milk 1, 800 g

  • 0 - 6 months
  • With amino acids
  • With omega fatty acids
€ 21,99 (€ 27,49 / kg)

Delivery by October 02

Novalac Premium Gold 1

Novalac Premium Gold 1, 800 g

  • From birth onwards
  • Contains GOS & lactic acid culture
  • With nucleotides, DHA & ARA
€ 25,99 (€ 32,49 / kg)

Delivery by October 08

Infant Formula for Hypersensitivity to Cow's Milk Protein Rice AR

Novalac Infant Formula for Hypersensitivity to Cow's Milk Protein Rice AR, 400 g

  • 0 - 36 months
  • Lactose-free formulation
  • With hydrolysed rice protein
€ 19,69 (€ 49,23 / kg)

Delivery by October 08

Infant Formula for Special Medical Purposes AC

Novalac Infant Formula for Special Medical Purposes AC, 400 g

  • 0 - 36 months
  • Contains amino acids
  • With minerals & vitamins
€ 18,29 (€ 45,73 / kg)

Delivery by October 02