Officina Naturae baby & kids care range

Officina Naturae offers an ecologically focused baby and children’s range, Biricco, based on organic plant extracts such as quince, free from parabens, paraffins and synthetic fragrances.

Filter & sort

Price Age from For whom? Product features Certificates & seals of approval Consistency/form
Filter

Officina Naturae: 12 items

Officina Naturae Organic Rice Starch

Officina Naturae Organic Rice Starch, 100 g

  • For irritated or reddened skin
  • Delicate & soft
  • Ideal for baths
€ 6,99 (€ 69,90 / kg)

Delivery by October 02

Officina Naturae Body Cream

Officina Naturae Body Cream, 200 ml

  • For sensitive skin
  • Hydrating & protective
  • Particularly gentle & unscented
€ 23,65 € 24,99 (€ 118,25 / l)

Delivery by October 02

Officina Naturae Cherry-flavoured Toothpaste for Kids

Officina Naturae Cherry-​flavoured Toothpaste for Kids, 75 ml

  • Vegan & fluoride-free
  • Gentle & mild
  • Suitable for homeopathic use
€ 5,49 (€ 73,20 / l)

Delivery by October 02

Officina Naturae Baby Soothing Cream

Officina Naturae Baby Soothing Cream, 50 ml

  • Ideal for skin prone to irritation & redness
  • Softens
  • Mild on the skin
€ 9,59 (€ 191,80 / l)

Delivery by October 02

Officina Naturae Baby 2-in-1 Solid Shampoo & Shower Bath

Officina Naturae Baby 2-​in-​1 Solid Shampoo & Shower Bath, 50 g

  • Delicate lather
  • Nourishing extracts
  • Pratical
€ 9,99 (€ 199,80 / kg)

Delivery by October 02

Officina Naturae Banana Gel Toothpaste for Children

Officina Naturae Banana Gel Toothpaste for Children, 75 ml

  • Conditions the gums
  • Brilliantly clean teeth
  • Fluoride-free formula
€ 5,49 (€ 73,20 / l)

Delivery by October 02

Officina Naturae Baby 2-in-1 Solid Shampoo & Shower Gel

Officina Naturae Baby 2-​in-​1 Solid Shampoo & Shower Gel, 50 g

  • Mild formula
  • Softening properties
  • Suitable for babies aged 6 months+
€ 9,99 (€ 199,80 / kg)

Delivery by October 02

Officina Naturae Strawberry-flavoured Toothpaste for Kids

Officina Naturae Strawberry-​flavoured Toothpaste for Kids, 75 ml

  • Fluoride-free
  • Suitable for homeopathic use
  • Fruity flavour
€ 5,49 (€ 73,20 / l)

Delivery by October 02

Officina Naturae 2-in-1 Baby Hair & Body Wash

Officina Naturae 2-​in-​1 Baby Hair & Body Wash, 200 ml

  • Very mild on the skin
  • pH value: 5.5
  • Free from added fragrances
€ 9,59 (€ 47,95 / l)

Delivery by October 02

Sustainable Children's Toothbrush with Silver Bristles

Officina Naturae Sustainable Children's Toothbrush with Silver Bristles, Yellow

  • Soft bristles
  • Protects the tooth enamel
  • Sustainably produced
€ 3,99

Delivery by October 02

Officina Naturae Nourishing & Softening Body Cream

Officina Naturae Nourishing & Softening Body Cream, 100 ml

  • Protects & hydrates
  • Nickel tested & vegan
  • Airless dispenser
€ 9,99 (€ 99,90 / l)

Delivery by October 24

Officina Naturae Cream Bath for Nappy Change

Officina Naturae Cream Bath for Nappy Change, 200 ml

  • Extra soft & non-irritating
  • pH value: 5.5
  • Unscented
€ 9,89 (€ 49,45 / l)

Delivery by October 09