Weleda mom & baby natural cosmetics for pregnancy, breastfeeding & little ones

The Weleda Mama & Baby product line provides gentle care for expectant mothers, breastfeeding women and babies. It uses natural ingredients from certified organic cultivation to create a nurturing care experience.

Shop by category

Filter & sort

Price Age from For whom? Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Weleda: 29 items

Weleda Stretch Mark Massage Oil

Weleda Stretch Mark Massage Oil, 100 ml

  • Delivers intense moisture
  • Protects from dryness
  • Eases tightness
€ 14,36 € 17,99 (€ 143,60 / l)

Delivery by October 06

Weleda Junior Toothpaste

Weleda Junior Toothpaste , 50 ml

  • From 6 years
  • With 1450 ppm fluoride
  • Effective cleaning & protection
€ 3,56 € 4,49 (€ 71,20 / l)

Delivery by October 06

Weleda Calendula Nappy Change Cream

Weleda Calendula Nappy Change Cream, 75 ml

  • Ideal for sensitive skin
  • Suitable for use on the diaper area
  • Mild formula
€ 6,47 € 8,09 (€ 86,27 / l)

Delivery by October 06

Weleda Calendula Body Wash & Shampoo

Weleda Calendula Body Wash & Shampoo, 200 ml

  • Protects against dehydration
  • Soap-free formula
  • Extra gentle on the eyes
€ 8,29 (€ 41,45 / l)

Delivery by October 06

Weleda Calendula Fragrance-Free Baby Oil

Weleda Calendula Fragrance-​Free Baby Oil, 200 ml

  • Protects the skin
  • For baby massages
  • Warm & comforting
€ 11,29 (€ 56,45 / l)

Delivery by October 06

Weleda Baby Care Gift Set

Weleda Baby Care Gift Set

  • 1x Calendula Fragrance-Free Baby Oil, 200 ml
  • 1x Nappy Change Cream, 75 ml
  • 1x Calendula All Purpose Balm, 25 g
€ 24,99

Delivery by October 06

Weleda Breast Oil

Weleda Breast Oil, 50 ml

  • Warms the breasts
  • With fennel, lavender & marjoram
  • Stimulates blood flow
€ 11,20 € 14,09 (€ 224,00 / l)

Delivery by October 06

Weleda Calendula Body Lotion

Weleda Calendula Body Lotion, 200 ml

  • Boost skin suppleness
  • Soothing properties
  • Protects sensitive adult skin
€ 9,28 € 11,69 (€ 46,40 / l)

Delivery by October 06

Weleda Calendula Wind & Weather Balm

Weleda Calendula Wind & Weather Balm, 30 ml

  • Ideal for tender facial skin
  • With protecting beeswax
  • Allows skin to breath
€ 5,96 € 7,49 (€ 198,67 / l)

Delivery by October 06

Weleda Gel Toothpaste for Children

Weleda Gel Toothpaste for Children, 50 ml

  • Developed specially for children
  • Cleans thoroughly
  • Thorough cleansing effect & gentle
€ 4,59 (€ 91,80 / l)

Delivery by October 06

Weleda Nappy Change Cream

Weleda Nappy Change Cream, 75 ml

  • For sensitive skin
  • Ideal care for the diaper area
  • Gently nourishes & regenerates
€ 6,49 (€ 86,53 / l)

Delivery by October 06

Weleda Calendula Soap

Weleda Calendula Soap, 100 g

  • For sensitive baby & children's skin
  • Particularly gentle cleanser
  • Also ideal for sensitive adult skin
€ 5,69 (€ 56,90 / kg)

Delivery by October 06

Weleda Organic Nursing Tea

Weleda Organic Nursing Tea, 40 g

  • Organically cultivated
  • Supports the milk production
  • Balances and harmonises
€ 4,99 (€ 124,75 / kg)

Delivery by October 06

Weleda Lighter Legs Gel

Weleda Lighter Legs Gel , 200 ml

  • For all skin types
  • For relief after exertion
  • Invigorating & nourishing
€ 12,99 (€ 64,95 / l)

Delivery by October 06

Weleda Baby Tummy Oil

Weleda Baby Tummy Oil, 50 ml

  • Suitable for sensitive skin
  • Gentle care
  • With marjoram, chamomile & cardamom
€ 11,89 (€ 237,80 / l)

Delivery by October 06

Weleda Kids Toothpaste

Weleda Kids Toothpaste , 50 ml

  • From 0 to 6 years
  • With 1000 ppm fluoride
  • Mild & thorough cleaning effect
€ 4,49 (€ 89,80 / l)

Not available at the moment

Organic Calendula & Lavender Good Night Baby Bath

Weleda Organic Calendula & Lavender Good Night Baby Bath, 200 ml

  • Lavender & neroli fragrance
  • Extra-mild oil-to-milk formula
  • Does not sting the eyes
€ 7,99 (€ 39,95 / l)

Delivery by October 06

Weleda Skin Food Cream

Weleda Skin Food Cream, 10 ml

  • Natural basic care
  • Suitable for the whole family
  • A classic Weleda product for 85 years
€ 1,99 (€ 199,00 / l)

Delivery by October 06

Weleda Fragrance Free Calendula Face Cream

Weleda Fragrance Free Calendula Face Cream, 50 ml

  • For sensitive baby skin
  • Moisturises the skin
  • Protective properties
€ 5,99 (€ 119,80 / l)

Delivery by October 06

Cold Season Organic Calendula & Thyme Baby Bath

Weleda Cold Season Organic Calendula & Thyme Baby Bath, 75 ml

  • Extra-mild formula
  • Does not sting the eyes
  • Ideal age: 3 months +
€ 5,99 (€ 79,87 / l)

Delivery by October 06

Weleda Calendula All Purpose Balm

Weleda Calendula All Purpose Balm, 25 g

  • Suitable for all skin types
  • Fragrance-free balm
  • For the face & body
€ 8,99 (€ 359,60 / kg)

Delivery by October 06

Weleda Stretch Mark Body Butter

Weleda Stretch Mark Body Butter, 150 ml

  • For normal skin types
  • Prevents the formation of stretch marks
  • Subtle floral scent
€ 16,99 (€ 113,27 / l)

Delivery by October 06

Weleda Perineum Massage Oil

Weleda Perineum Massage Oil, 50 ml

  • For massages
  • For natural tissue resilience
  • With vitamin E
€ 14,09 (€ 281,80 / l)

Delivery by October 06

Weleda Venadoron®

Weleda Venadoron®, 200 ml

  • Suitable for all skin types
  • Refreshing and light
  • Pampers tired legs
€ 26,99 (€ 134,95 / l)

Delivery by October 06

Weleda KIDS 2in1 Shower & Shampoo Zesty Lime

Weleda KIDS 2in1 Shower & Shampoo Zesty Lime, 150 ml

  • Suitable for all skin types
  • Very mild on the skin
  • With pure plant cleansers
€ 6,09 (€ 40,60 / l)

Delivery by October 06

Weleda baby MED 3-in-1 Nappy Change Cream

Weleda baby MED 3-​in-​1 Nappy Change Cream, 50 ml

  • For highly sensitive skin & skin affected by neurodermatitis
  • Perfume-free & alcohol-free
  • Age: 0 months +
€ 8,49 (€ 169,80 / l)

Delivery by October 06

Weleda Skin Food Body Lotion

Weleda Skin Food Body Lotion, 20 ml

  • For dry & very dry skin types
  • Highly nourishing
  • Moisturising properties
€ 2,09 (€ 104,50 / l)

Delivery by October 06

Weleda Calendula Face Cream

Weleda Calendula Face Cream, 50 ml

  • Light & mild
  • Suitable for sensitive adult skin
  • With valuable nourishing substances
€ 7,49 (€ 149,80 / l)

Delivery by October 06

Weleda Calendula Face & Body Nourishing Cream

Weleda Calendula Face & Body Nourishing Cream, 75 ml

  • Ideal for daily use
  • Nourishes dry areas
  • Protects the diaper area
€ 7,49 (€ 99,87 / l)

Delivery by October 06