Weleda Organic Calendula & Lavender Good Night Baby Bath, 200 ml

Pampering aroma bath for the little ones' evening routine

€ 7,99

(€ 39,95 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 07 October

Austria: Free standard delivery from € 54,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Lavender & neroli fragrance
  • Extra-mild oil-to-milk formula
  • Does not sting the eyes

Frequently bought together with Weleda Calendula Nappy Change Cream, 75 ml

Weleda Organic Calendula & Lavender Good Night Baby Bath, 200 ml € 7,99 (€ 39,95 / l)
Weleda Calendula Nappy Change Cream, 75 ml € 6,47 (€ 86,27 / l)
Total price: € 14,46
Description

The gentle scented bath additive with a pleasant lavender and neroli fragrance was developed as a companion for your baby's evening routine. Its oil-to-milk formula unfolds in warm bath water, respects the skin barrier and does not sting the eyes.

Application:

  • Add 2-3 squirts to a warm bath and distribute.
Item no.: XEC-WEL-102091
Content: 200 ml
EAN: 4001638590440
Manufacturer No.: 1020911
Brand: Weleda
Product features: 100% natural cosmetics, Soap free, Free from sulphates, Vegan
Skin type: Sensitive skin
Certificates & seals of approval: NaTrue
Storage instructions: Store in a cool, dry and light protected place
Ingredients (INCI)

Glycerin, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil[1], Sucrose Stearate, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil[1], Parfum, Calendula Officinalis Flower Extract, Aqua, Beta-Caryophyllene, Cedrus Atlantica Oil/Extract, Geraniol, Geranyl Acetate, Lavandula Oil/Extract, Linalool, Linalyl Acetate, Terpineol

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Weleda Organic Calendula & Lavender Good Night Baby Bath

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder