Sylveco baby & child care

Natural care products for babies & children from the start

Sylveco is a family run company from Poland that has been producing natural care products since 1992. The baby and children's range combines high quality plant based ingredients with hypoallergenic formulations. All products are vegan, cruelty free and free from synthetic fragrances and parabens.

Filter & sort

Price Brand Product features Skin type Hair type
Filter

Sylveco: 9 items

Sylveco Soothing Baby Powder

Sylveco Soothing Baby Powder, 100 g

  • For sensitive skin
  • Absorbs moisture
  • For babies of all ages
€ 5,79 (€ 57,90 / kg)

Delivery by October 02

Sylveco For Kids Leave-in Conditioner

Sylveco For Kids Leave-​in Conditioner, 150 ml

  • Ideal for baby's hair
  • Easy to comb through
  • Firms the structure of the hair
€ 7,89 (€ 52,60 / l)

Delivery by October 02

Sylveco For Kids Foaming Bubble Bath

Sylveco For Kids Foaming Bubble Bath, 500 ml

  • For children from the age of 3
  • Soft, delicate foam
  • Prevents irritations
€ 8,09 (€ 16,18 / l)

Delivery by October 02

Sylveco For Kids Hair & Body Foaming Wash

Sylveco For Kids Hair & Body Foaming Wash, 290 ml

  • For children from the age of 3
  • Prevents irritations
  • Protects the skin barrier
€ 6,99 (€ 24,10 / l)

Delivery by October 02

Sylveco For Kids 2-in-1 Shampoo & Conditioner

Sylveco For Kids 2-​in-​1 Shampoo & Conditioner, 300 ml

  • For kids from the age of 3
  • Nourishes & conditions
  • For healthy hair growth
€ 9,59 (€ 31,97 / l)

Delivery by October 02

Sylveco For Kids Fluoride Toothpaste

Sylveco For Kids Fluoride Toothpaste, 75 ml

  • Contains fluoride
  • Strengthens the dental enamel
  • Gentle on the gums
€ 5,79 (€ 77,20 / l)

Delivery by October 02

Sylveco For Kids Foaming Hand Wash

Sylveco For Kids Foaming Hand Wash, Lingonberry (290 ml)

  • With mild cleansing substances
  • Removes dirt reliably
  • Fruity fragrance notes
€ 5,99 (€ 20,66 / l)

Delivery by October 02

Sylveco Baby Oil With Betulin

Sylveco Baby Oil With Betulin, 200 ml

  • For sensitive skin
  • Newborns from the age of 1 month
  • Prevents moisture loss
€ 9,79 (€ 48,95 / l)

Delivery by October 02