Bath additives for child friendly bathing

Turn bath time into a colourful adventure. Discover child friendly bath products that provide gentle care in a playful way.

Filter & sort

Price Brand Age from Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Bath additives: 1 - 30 of 81 items

Baby Soft Family Bubble Bath - Sensitive

HiPP Baby Soft Family Bubble Bath -​ Sensitive , 1.000 ml

  • For sensitive skin
  • Suitable for newborns
  • With organic almond extract
€ 6,09 (€ 6,09 / l)

Delivery by October 02

Sonett Kids Foam Soap Calendula

Sonett Kids Foam Soap Calendula, 10 l

  • With spagyric calendula
  • Pure plant surfactants
  • 100% controlled organic farming
€ 47,99 (€ 4,80 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE baby leaves Bubble Wash

ATTITUDE baby leaves Bubble Wash, Good Night (473 ml)

  • Very mild on the skin
  • Protective ingredients
  • Hypoallergenic
€ 12,49 (€ 26,41 / l)

Delivery by October 02

tetesept® My Unicorn Bubble Bath for Kids

tetesept® My Unicorn Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • With skin-nourishing almond proteins
  • With pink food colouring
  • Fruity strawberry fragrance
€ 0,99 (€ 24,75 / l)

Delivery by October 02

Jack N' Jill Blissful Bubbles Bubble Bath

Jack N' Jill Blissful Bubbles Bubble Bath , 300 ml

  • Pleasant, fragrant blend
  • Sulphate-free & mild on the skin
  • With a soap bubble wand
€ 10,99 (€ 36,63 / l)

Delivery by October 02

Weleda Calendula Soap

Weleda Calendula Soap, 100 g

  • For sensitive baby & children's skin
  • Particularly gentle cleanser
  • Also ideal for sensitive adult skin
€ 5,69 (€ 56,90 / kg)

Delivery by October 02

tetesept® Fairy Magic Shower Gel for Kids

tetesept® Fairy Magic Shower Gel for Kids, 40 ml

  • With a skin-nourishing formula
  • With pink food colouring
  • Fruity cherry fragrance
€ 0,99 (€ 24,75 / l)

Delivery by October 02

GIVING LOVE TO Weltretterbande Bath Bomb

GIVING LOVE TO Weltretterbande Bath Bomb, 170 g

  • Delicate orange fragrance
  • With nourishing almond oil
  • Incl. original Schleich collectable figure
€ 4,99 (€ 29,35 / kg)

Delivery by October 02

Organic Calendula & Lavender Good Night Baby Bath

Weleda Organic Calendula & Lavender Good Night Baby Bath, 200 ml

  • Lavender & neroli fragrance
  • Extra-mild oil-to-milk formula
  • Does not sting the eyes
€ 7,99 (€ 39,95 / l)

Delivery by October 02

Calendula & Oats Soap

La Saponaria Calendula & Oats Soap, 100 g

  • For all skin types
  • Nourishing properties
  • With petitgrain oil
€ 3,12 € 3,99 (€ 31,20 / kg)

Delivery by October 02

Penaten Baby Ultra-Sensitive Bath & Shampoo

Penaten Baby Ultra-​Sensitive Bath & Shampoo, 400 ml

  • For highly sensitive skin
  • Ideal for newborns
  • Perfume-free formula
€ 6,49 (€ 16,23 / l)

Delivery by October 02

naturkind Colourful Fizzy Bath - Magic Shell

Kneipp naturkind Colourful Fizzy Bath -​ Magic Shell, 85 g

  • Suitable for sensitive children's skin
  • With grape seed & avocado oil
  • Scented, colourful bubble bath
€ 3,09 (€ 36,35 / kg)

Delivery by October 02

tetesept® Cold Care Bath with Sea Salt for Kids

tetesept® Cold Care Bath with Sea Salt for Kids, 750 g

  • Age: 3 years +
  • Natural essential oils
  • With eucalyptus & peppermint oil
€ 9,79 (€ 13,05 / kg)

Delivery by October 02

little leaves Watermelon & Coco Foaming Hand Soap

ATTITUDE little leaves Watermelon & Coco Foaming Hand Soap, 295 ml

  • Protective properties
  • Exotic fruity scent
  • Hypoallergenic
€ 6,79 (€ 23,02 / l)

Delivery by October 02

tetesept® Football Fever Bubble Bath for Kids

tetesept® Football Fever Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • Age: 2 years +
  • Turns the water blue
  • Fresh fragrance
€ 0,99 (€ 24,75 / l)

Delivery by October 02

alviana Naturkosmetik Organic Lime Liquid Soap

alviana Naturkosmetik Organic Lime Liquid Soap, 500 ml

  • Suitable for all skin types
  • Fresh lemon fragrance
  • Ideal for frequent use
€ 4,29 (€ 8,58 / l)

Delivery by October 02

Kneipp naturkind Bubble Bath - Tatütata

Kneipp naturkind Bubble Bath -​ Tatütata, 40 ml

  • For sensitive children's skin
  • Very foamy
  • Natural blueberry scent
€ 0,79 (€ 19,75 / l)

Delivery by October 02

Penaten Baby Body Bath & Shampoo

Penaten Baby Body Bath & Shampoo , 400 ml

  • Perfect for baby's skin
  • Does not dehydrate the skin
  • Tear-free formula
€ 5,99 (€ 14,98 / l)

Delivery by October 02

Penaten Baby Little Helper Good Night Bath

Penaten Baby Little Helper Good Night Bath , 400 ml

  • Ideal for babies & children
  • With NaturalCalm™ aroma
  • Very mild formula
€ 5,89 (€ 14,73 / l)

Delivery by October 02

Surprise Dino Adventure Bath Additive for Kids

tetesept® Surprise Dino Adventure Bath Additive for Kids

  • Age: 3 years +
  • Fruity lime fragrance
  • Bath ball with a dinosaur surprise
€ 3,99

Delivery by October 02

Penaten Baby Soap

Penaten Baby Soap , 90 g

  • Protects sensitive skin
  • Shields against dryness
  • Enriched with honey
€ 2,09 (€ 23,22 / kg)

Delivery by October 02

Rainbow Effervescent Bath Additive for Kids

tetesept® Rainbow Effervescent Bath Additive for Kids, 40 g

  • Age: 3 years +
  • Fruity fragrance
  • Turns the water pink
€ 1,59 (€ 39,75 / kg)

Delivery by October 02

tetesept® Cold Weather Baby Bath Additive

tetesept® Cold Weather Baby Bath Additive, 100 ml

  • Age: 3 months +
  • Gentle formula
  • Organic thyme & myrtle
€ 5,99 (€ 59,90 / l)

Delivery by October 02

little leaves Vanilla & Pear Foaming Hand Soap

ATTITUDE little leaves Vanilla & Pear Foaming Hand Soap, 295 ml

  • Delicate lather
  • Protective properties
  • Hypoallergenic
€ 6,79 (€ 23,02 / l)

Delivery by October 02

tetesept® Good Night Bubble Bath for Kids

tetesept® Good Night Bubble Bath for Kids, 40 ml

  • With nourishing aloe vera
  • With purple food colouring
  • Delicate lavender fragrance
€ 0,99 (€ 24,75 / l)

Delivery by October 02

Cold Season Organic Calendula & Thyme Baby Bath

Weleda Cold Season Organic Calendula & Thyme Baby Bath, 75 ml

  • Extra-mild formula
  • Does not sting the eyes
  • Ideal age: 3 months +
€ 5,99 (€ 79,87 / l)

Delivery by October 02

YOPE Hand Soap for Kids - Jasmine

YOPE Hand Soap for Kids -​ Jasmine, 400 ml

  • Delicate scent of jasmine blossom
  • With nourishing aloe vera
  • Moisturising
€ 7,99 (€ 19,98 / l)

Delivery by October 02

Family Organic Aloe Vera & Lemon Liquid Soap

SANTE Naturkosmetik Family Organic Aloe Vera & Lemon Liquid Soap , 500 ml

  • Suitable for all skin types
  • With botanical surfactants
  • Protects against dryness
€ 7,99 (€ 15,98 / l)

Delivery by October 02

Planet Kid Mallow & Thyme Winter Bath Salt

Planet Kid Mallow & Thyme Winter Bath Salt, 40 g

  • For children aged 3 & over
  • Particularly skin-friendly
  • With a subtle herbaceous fragrance
€ 3,79 (€ 94,75 / kg)

Delivery by October 02

Planet Kid Rose & Pomegranate Pink Party Bath Salt

Planet Kid Rose & Pomegranate Pink Party Bath Salt, 40 g

  • For children aged 3 & over
  • Particularly skin-friendly
  • With a fruity-floral fragrance
€ 3,79 (€ 94,75 / kg)

Delivery by October 02