2-in-1 cleansing products for baby skin & hair

Filter & sort

Price Brand Age from For whom? Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Washing lotion: 1 - 30 of 37 items

Weleda Calendula Body Wash & Shampoo

Weleda Calendula Body Wash & Shampoo, 200 ml

  • Protects against dehydration
  • Soap-free formula
  • Extra gentle on the eyes
€ 8,29 (€ 41,45 / l)

Delivery by October 02

lavera Hello Baby Gift Set

lavera Hello Baby Gift Set

  • 1x Body Wash & Shampoo, 200 ml
  • 1x Baby Care Oil, 100 ml
  • 1x Diaper Cream, 20 ml
€ 9,49 € 9,99

Delivery by October 02

SANTE Naturkosmetik Family Organic Coco & Vanilla Shower Gel

SANTE Naturkosmetik Family Organic Coco & Vanilla Shower Gel, 500 ml

  • Exotic scent
  • Suitable for the whole family
  • Softens the skin
€ 7,49 (€ 14,98 / l)

Delivery by October 02

Memì - Natural Baby Care Cloud Wash

Memì - Natural Baby Care Cloud Wash, 200 ml

  • For sensitive skin & hair
  • Particularly gentle & kind to the skin
  • Prevents dryness
€ 16,99 (€ 84,95 / l)

Delivery by October 02

youfreen Body Wash

youfreen Body Wash, minty energy (200 ml)

  • For sensitive skin
  • Gently cleanses the skin
  • Delicate, soft lather
€ 8,99 (€ 44,95 / l)

Delivery by October 02

Planet Kid Extra Mild Cleansing Gel

Planet Kid Extra Mild Cleansing Gel, 300 ml

  • For all skin types
  • Practical cleanser
  • Moisturising
€ 10,79 (€ 35,97 / l)

Delivery by October 02

Memì - Natural Baby Care First Touch Oil

Memì - Natural Baby Care First Touch Oil, 200 ml

  • For sensitive baby skin
  • Ideal for skin & hair
  • Suitable from birth
€ 16,99 (€ 84,95 / l)

Delivery by October 02

Shower Gel for Kids - Cranberry & Lavender

YOPE Shower Gel for Kids -​ Cranberry & Lavender, 400 ml

  • For children's skin from 3 years
  • Refreshing fragrance
  • Gentle plant extracts
€ 7,99 (€ 19,98 / l)

Delivery by October 02

Family Organic Pineapple & Lemon Shower Gel

SANTE Naturkosmetik Family Organic Pineapple & Lemon Shower Gel, 500 ml

  • Exotic scent
  • Suitable for the whole family
  • Valuable nourishing formulation
€ 7,49 (€ 14,98 / l)

Delivery by October 02

Happy Earth Baby & Kids Wash & Bath Gel

Happy Earth Baby & Kids Wash & Bath Gel, 300 ml

  • For sensitive skin types
  • Soap-free & mild to the skin
  • Can be used directly from birth
€ 9,99 (€ 33,30 / l)

Delivery by October 02

farfalla Baby Rose Mild Cleansing Cream

farfalla Baby Rose Mild Cleansing Cream, 145 ml

  • Suitable for sensitive skin
  • Soothes
  • Mild cleansing actives
€ 15,99 (€ 110,28 / l)

Delivery by October 02

NeBiolina Bebé Body & Hair Baby Bath

NeBiolina Bebé Body & Hair Baby Bath, 500 ml

  • For the hair & body
  • Nourishing properties
  • Soap-free & mild
€ 8,69 (€ 17,38 / l)

Delivery by October 02

youfreen Sporty Lemon Body Wash

youfreen Sporty Lemon Body Wash, 200 ml

  • For young, sensitive skin
  • Nourishes & protects
  • Fresh citrus-mix fragrance blend
€ 8,99 (€ 44,95 / l)

Delivery by October 02

Little Siberica BIO Baby Bath Gel

Little Siberica BIO Baby Bath Gel, 250 ml

  • For delicate baby skin
  • Particularly gentle formula
  • Pure botanical surfactants
€ 7,59 (€ 30,36 / l)

Delivery by October 02

youfreen Bloomy Orange Body Wash

youfreen Bloomy Orange Body Wash , 200 ml

  • For young, sensitive skin
  • Protects & nourishes
  • Floral citrus aroma
€ 8,99 (€ 44,95 / l)

Delivery by October 02

benecos Family Size Fruity Beauty Shower Gel

benecos Family Size Fruity Beauty Shower Gel, 950 ml

  • Suitable for all skin types
  • Sweet mango fragrance
  • Ideal for children from the age of 3
€ 9,99 (€ 10,52 / l)

Delivery by October 02

youfreen Funky Breeze Shower Bar

youfreen Funky Breeze Shower Bar , 75 g

  • For all skin types
  • With Mediterranean notes
  • Provides suppleness
€ 5,99 (€ 79,87 / kg)

Delivery by October 02

Officina Naturae Baby 2-in-1 Solid Shampoo & Shower Bath

Officina Naturae Baby 2-​in-​1 Solid Shampoo & Shower Bath, 50 g

  • Delicate lather
  • Nourishing extracts
  • Pratical
€ 9,99 (€ 199,80 / kg)

Delivery by October 02

youfreen Lovely Berry Shower Bar

youfreen Lovely Berry Shower Bar , 75 g

  • For all skin types
  • Provides suppleness
  • Sustainable & environmentally friendly
€ 5,99 (€ 79,87 / kg)

Delivery by October 02

Pilogen Carezza Bio Bio Baby Cleansing Oil

Pilogen Carezza Bio Bio Baby Cleansing Oil, 250 ml

  • For delicate baby skin
  • Removes cradle cap
  • Soothes the skin
€ 9,69 (€ 38,76 / l)

Delivery by October 02

Eliah Sahil Organic Melon Shower Powder for Kids

Eliah Sahil Organic Melon Shower Powder for Kids, 90 g

  • Particularly mild & gentle
  • pH-neutral formula
  • Fruity scent
€ 9,99 (€ 111,00 / kg)

Delivery by October 02

dieNikolai Bio Baby Set

dieNikolai Bio Baby Set

  • For delicate & sensitive skin of babies
  • 1 x Bio Baby Soothing Bath, 195 ml
  • 1 x Bio Baby Soothing Cream, 80 ml
€ 45,49

Delivery by October 02

benecos Family Size Garden Pleasure Shower Gel

benecos Family Size Garden Pleasure Shower Gel, 950 ml

  • Suitable for all skin types
  • Protects & conditions
  • Ideal from the age of 3
€ 9,99 (€ 10,52 / l)

Delivery by October 02

Uoga Uoga Hair & Body Wash EFA

Uoga Uoga Hair & Body Wash EFA, 250 ml

  • For sensitive skin & hair
  • Cleans mildly & thoroughly
  • Includes stickers
€ 18,09 (€ 72,36 / l)

Delivery by October 02

tetesept® Fun Body Wash for Kids

tetesept® Fun Body Wash for Kids, 100 g

  • Age: 3 years +
  • Can be used several times
  • For showering & bathing
€ 4,99 (€ 49,90 / kg)

Delivery by October 02

NeBiolina Bebé Extra-mild Baby Dermo Cleanser

NeBiolina Bebé Extra-​mild Baby Dermo Cleanser, 500 ml

  • Moisturises the skin
  • Soap-free & mild
  • With nourishing rice proteins
€ 8,69 (€ 17,38 / l)

Delivery by October 02

NeBiolina Soap-Free Dermo Cleanser

NeBiolina Soap-​Free Dermo Cleanser, 500 ml

  • Suitable for sensitive skin
  • Mild formula
  • With oat extract & aloe vera
€ 8,69 (€ 17,38 / l)

Delivery by October 02

Organic Oats & Prebiotics Gentle Body Wash

La Saponaria Organic Oats & Prebiotics Gentle Body Wash, 200 ml

  • For dry & sensitive skin
  • Moisturises the skin
  • Particularly gentle
€ 8,99 (€ 44,95 / l)

Delivery by October 02

Eau Thermale JONZAC Lipid Replenishing Cleansing Oil

Eau Thermale JONZAC Lipid Replenishing Cleansing Oil, 500 ml

  • For very dry & sensitive skin
  • For babies, children & adults
  • Prevents moisture loss
€ 17,19 (€ 34,38 / l)

Delivery by October 02

Penaten Baby Body & Shower Wash

Penaten Baby Body & Shower Wash , 400 ml

  • Ideal for baby's skin
  • No-more-tears formula
  • 1/3 lotion content
€ 4,59 (€ 11,48 / l)

Delivery by October 02