Body care & hygiene for pregnant women

Treat yourself to gentle care for your skin and body during pregnancy. Discover products that pamper you.

Filter & sort

Price Brand Product features Skin type Hair type Certificates & seals of approval Consistency/form Highlights
Filter

Personal care & hygiene: 1 - 30 of 31 items

Weleda Stretch Mark Massage Oil

Weleda Stretch Mark Massage Oil, 100 ml

  • Delivers intense moisture
  • Protects from dryness
  • Eases tightness
€ 14,36 € 17,99 (€ 143,60 / l)

Delivery by October 02

Weleda Breast Oil

Weleda Breast Oil, 50 ml

  • Warms the breasts
  • With fennel, lavender & marjoram
  • Stimulates blood flow
€ 11,20 € 14,09 (€ 224,00 / l)

Delivery by October 02

Safe to Flush Moisture Tissues

Safe to Flush Moisture Tissues, 30 pieces

  • Made from 100 % real paper
  • Safe to flush down the toilet
  • Biodegradable in water
€ 2,69 (€ 0,09 / pc)

Delivery by October 02

Weleda Lighter Legs Gel

Weleda Lighter Legs Gel , 200 ml

  • For all skin types
  • For relief after exertion
  • Invigorating & nourishing
€ 12,99 (€ 64,95 / l)

Delivery by October 02

Intimate Wipes

Intimate Wipes, 12 pieces

  • Also suitable for sensitive skin
  • No drying alcohol additives
  • Packaging made from BPA-free plastic
€ 2,89 (€ 0,24 / pc)

Delivery by October 02

ATTITUDE Super Leaves Nourishing Lotion

ATTITUDE Super Leaves Nourishing Lotion, 473 ml

  • Ideal for demanding skin
  • Promotes elasticity
  • Rich in antioxidants
€ 17,19 (€ 36,34 / l)

Delivery by October 02

Weleda Stretch Mark Body Butter

Weleda Stretch Mark Body Butter, 150 ml

  • For normal skin types
  • Prevents the formation of stretch marks
  • Subtle floral scent
€ 16,99 (€ 113,27 / l)

Delivery by October 02

Weleda Perineum Massage Oil

Weleda Perineum Massage Oil, 50 ml

  • For massages
  • For natural tissue resilience
  • With vitamin E
€ 14,09 (€ 281,80 / l)

Delivery by October 02

Weleda Venadoron®

Weleda Venadoron®, 200 ml

  • Suitable for all skin types
  • Refreshing and light
  • Pampers tired legs
€ 26,99 (€ 134,95 / l)

Delivery by October 02

ATTITUDE Super Leaves Shampoo Maternity

ATTITUDE Super Leaves Shampoo Maternity, 473 ml

  • Suitable for all hair types
  • Gentle cleanser
  • Hypoallergenic
€ 12,19 (€ 25,77 / l)

Delivery by October 02

Blooming Belly Almond & Argan Stretch Oil

ATTITUDE Blooming Belly Almond & Argan Stretch Oil, 150 ml

  • For demanding skin
  • Promotes elasticity
  • Firms & nourishes
€ 17,19 (€ 114,60 / l)

Delivery by October 02

Blooming Belly Natural Foaming Face Cleanser

ATTITUDE Blooming Belly Natural Foaming Face Cleanser, 150 ml

  • Suitable for all skin types
  • Particularly mild & conditioning
  • Hypoallergenic
€ 16,89 (€ 112,60 / l)

Delivery by October 02

Memì - Natural Baby Care Soft Body Cream

Memì - Natural Baby Care Soft Body Cream, 200 ml

  • For stressed skin
  • During & after pregnancy
  • Intensely moisturising
€ 24,99 (€ 124,95 / l)

Delivery by October 02

Blooming Belly Natural Nursing Balm Argan

ATTITUDE Blooming Belly Natural Nursing Balm Argan, 150 ml

  • Moisturizing
  • Repairs & soothes
  • Absorbs quickly
€ 17,19 (€ 114,60 / l)

Delivery by October 02

Badger Balm Mom Care Belly Butter

Badger Balm Mom Care Belly Butter, 59 ml

  • Suitable for all skin types
  • Reduces the feeling of tension
  • Antioxidant & caring properties
€ 11,99 (€ 203,22 / l)

Delivery by October 02

Memì - Natural Baby Care Soft Body Oil

Memì - Natural Baby Care Soft Body Oil, 120 ml

  • For stressed skin
  • During pregnancy & after childbirth
  • Softness and hydration
€ 23,99 (€ 199,92 / l)

Delivery by October 02

Burt's Bees Mama Bee Nourishing Body Oil

Burt's Bees Mama Bee Nourishing Body Oil, 147,80 ml

  • For all skin types - especially dry skin
  • Moisturises the skin & provides suppleness
  • Ideal for massages
€ 15,99 (€ 108,19 / l)

Delivery by October 02

ohtastic Mama Care Mama Oil

ohtastic Mama Care Mama Oil, 75 ml

  • For belly & perineum
  • Fragrance-free formula
  • With jojoba & marula oil
€ 14,99 (€ 199,87 / l)

Delivery by October 02

youfreen Funky Breeze Shower Bar

youfreen Funky Breeze Shower Bar , 75 g

  • For all skin types
  • With Mediterranean notes
  • Provides suppleness
€ 5,99 (€ 79,87 / kg)

Delivery by October 02

youfreen Lovely Berry Shower Bar

youfreen Lovely Berry Shower Bar , 75 g

  • For all skin types
  • Provides suppleness
  • Sustainable & environmentally friendly
€ 5,99 (€ 79,87 / kg)

Delivery by October 02

Pilogen Carezza Bio Mamma Sweet Almond Oil

Pilogen Carezza Bio Mamma Sweet Almond Oil, 200 ml

  • Ideal treatment during pregnancy
  • Leaves the skin feeling soft and supple
  • Skin is intensively protected
€ 9,39 (€ 46,95 / l)

Delivery by October 02

Burt's Bees Mama Bee Leg & Foot Cream

Burt's Bees Mama Bee Leg & Foot Cream, 100 ml

  • Cooling effect
  • With precious oils
  • Moisturising care
€ 15,49 (€ 154,90 / l)

Delivery by October 02

Pilogen Carezza Bio Mamma Stretchmarks Cream

Pilogen Carezza Bio Mamma Stretchmarks Cream, 150 ml

  • Rich in nourishing natural oils
  • Maintains skin´s elasticity
  • Regenerates already damaged skin
€ 18,19 (€ 121,27 / l)

Delivery by October 02

Pilogen Carezza Bio Mamma Breast Cream

Pilogen Carezza Bio Mamma Breast Cream, 50 ml

  • Prevents sore nipples
  • Prevents stretch marks
  • Improves skin´s resistance
€ 13,99 (€ 279,80 / l)

Delivery by October 02

Badger Balm Mom Care Belly Oil

Badger Balm Mom Care Belly Oil, 118 ml

  • Absorbs quickly without the greasy feel
  • Pampers strained skin
  • Softens & nourishes
€ 19,99 (€ 169,41 / l)

Delivery by October 02

NeBiolina Bebé Mom & Baby Massage Oil

NeBiolina Bebé Mom & Baby Massage Oil, 100 ml

  • Moisturises the skin
  • Ensures soft skin
  • Ideal for use during pregnancy
€ 10,49 (€ 104,90 / l)

Delivery by October 02

Akamuti Mums Tummy Butter

Akamuti Mums Tummy Butter, 100 ml

  • With rich shea butter & cocoa butter
  • With vitamin rich wheat germ oil
  • Fights stretch marks
€ 23,99 (€ 239,90 / l)

Delivery by October 02

Yukies Gift Box

Yukies Gift Box

  • For all skin types & sensitive skin
  • Scrub, massage stick, oil & body butter
  • Vegan formulas
€ 86,99

Free delivery by October 02

Yukies Sugar Scrub

Yukies Sugar Scrub, 200 g

  • For all skin types
  • Contains rose petals
  • With organic sugar crystals
€ 24,99 (€ 124,95 / kg)

Delivery by October 02

Yukies Body Butter

Yukies Body Butter, 100 g

  • For sensitive skin
  • Special pregnancy care
  • Vegan formula
€ 25,99 (€ 259,90 / kg)

Delivery by October 02