For the first days with your newborn

Prepare calmly for the birth and your first time together with the essential items for you and your newborn.

Shop by category

Filter & sort

Price Brand Product features Certificates & seals of approval Highlights
Filter

Birth & postnatal period: 4 items

Weleda Stretch Mark Massage Oil

Weleda Stretch Mark Massage Oil, 100 ml

  • Delivers intense moisture
  • Protects from dryness
  • Eases tightness
€ 14,36 € 17,99 (€ 143,60 / l)

Delivery by October 03

FutuNatura Magnesium DIRECT 400 mg

FutuNatura Magnesium DIRECT 400 mg, 30 sachets

  • 400 mg magnesium per sachet
  • Place directly on the tongue (without water)
  • Pleasant orange flavour
€ 5,99 (€ 92,58 / kg)

Delivery by October 03

Natural Pads for a Sensitive Bladder

Natural Pads for a Sensitive Bladder, 20 pieces

  • Biodegradable
  • Up to 100 ml absorption capacity
  • Completely without superabsorbent gels
€ 6,19 (€ 0,31 / pc)

Delivery by October 03

ohtastic Mama Care After Birth Spray

ohtastic Mama Care After Birth Spray, 75 ml

  • Cares for scars & wounded areas
  • Gentle, fragrance-free formula
  • With rose & witch hazel water
€ 14,99 (€ 199,87 / l)

Delivery by October 03