Holle biodynamic baby food

Since 1934, Holle has been producing biodynamic baby food of the highest organic quality. As the first Demeter-certified manufacturer of food for babies and young children, Holle follows a holistic approach and takes responsibility for people, nature and future generations.

Shop by category

Filter & sort

Price Age recommendation For whom? Product features Certificates & seals of approval Consistency/form Highlights
Filter

Holle: 1 - 30 of 117 items

Holle Organic Demeter Whole Grain Baby Muesli

Holle Organic Demeter Whole Grain Baby Muesli, 250 g

  • From the 6th month onwards
  • Carefully selected grains
  • Very fine organic whole grain flakes
€ 3,59 (€ 14,36 / kg)

Delivery by October 03

Holle Organic Demeter Whole Grain Oat Porridge

Holle Organic Demeter Whole Grain Oat Porridge, 250 g

  • From the 5th month onwards
  • No added sugar
  • With very fine organic whole grain oats
€ 3,09 (€ 12,36 / kg)

Delivery by October 03

Organic Demeter Junior Müsli with Cornflakes

Holle Organic Demeter Junior Müsli with Cornflakes, 250 g

  • 10th month onwards
  • Vegan recipe
  • No added sugar
€ 3,49 (€ 13,96 / kg)

Delivery by October 03

"Red Bee - Pouch with Apples & Strawberries" Fruit Purée

Holle "Red Bee -​ Pouch with Apples & Strawberries" Fruit Purée, 100 g

  • For children 8th months +
  • Main ingredients from Italy
  • Fruity taste
€ 0,99 (€ 9,90 / kg)

Delivery by October 03

"Kiwi Koala - Pouch with Pears, Bananas & Kiwis"

Holle "Kiwi Koala -​ Pouch with Pears, Bananas & Kiwis", 100 g

  • 100% fruit
  • For children 8 months and older
  • Naturally contains sugar
€ 0,99 (€ 9,90 / kg)

Delivery by October 03

"Fennel Frog - Pouch with Pears, Apples & Fennel" Organic Fruit Purée

Holle "Fennel Frog -​ Pouch with Pears, Apples & Fennel" Organic Fruit Purée, 100 g

  • 6 months & up
  • 100% fruit & vegetables
  • Unsweetened & no added salt
€ 0,99 (€ 9,90 / kg)

Delivery by October 03

Organic Demeter Baby Food Jar - Vegetable Risotto

Holle Organic Demeter Baby Food Jar -​ Vegetable Risotto, 220 g

  • 8 months & up
  • Stimulates the chewing reflex
  • Free from gluten, lactose & added salt
€ 1,11 € 1,39 (€ 5,05 / kg)

Delivery by October 03

Holle Baby Water

Holle Baby Water, 500 ml

  • Suitable from birth onwards
  • Ready to use, no boiling required
  • Balanced mineral content & low in sodium
€ 1,09 (€ 2,18 / l)

Delivery by October 03

"Veggie Bunny - Pouch with Carrots, Sweet Potatoes & Peas" Organic Fruit Purée

Holle "Veggie Bunny -​ Pouch with Carrots, Sweet Potatoes & Peas" Organic Fruit Purée, 100 g

  • 6 months & up
  • No added salt
  • Vegan and gluten-free
€ 0,99 (€ 9,90 / kg)

Delivery by October 03

Holle Organic Mango Morning Crunchy Muesli

Holle Organic Mango Morning Crunchy Muesli, 200 g

  • From 12 months
  • Sweetness from fruit only
  • With wholegrain oat & spelt flakes
€ 3,69 (€ 18,45 / kg)

Delivery by October 03

Holle Organic 1-2-3 Pretzel Snack

Holle Organic 1-​2-​3 Pretzel Snack, 80 g

  • For 3 years & up
  • Not topped with salt grains
  • Made from spelt
€ 1,79 (€ 22,38 / kg)

Not available at the moment

Holle Organic Chicken

Holle Organic Chicken, 125 g

  • For babies 5 months & older
  • Country of origin: Germany
  • Without added salt, spices or flavours
€ 1,69 (€ 13,52 / kg)

Delivery by October 03

Holle Organic Beef

Holle Organic Beef, 125 g

  • For babies 5 months & up
  • Country of origin: Germany
  • Without added salt, spices or flavours
€ 1,99 (€ 15,92 / kg)

Delivery by October 03

Organic Demeter Whole Grain Semolina Porridge

Holle Organic Demeter Whole Grain Semolina Porridge, 250 g

  • From the 5th month onwards
  • Easy to prepare
  • No added sugar
€ 3,09 (€ 12,36 / kg)

Delivery by October 03

Holle Organic Rice Cereal (Gluten-Free)

Holle Organic Rice Cereal (Gluten-​Free), 250 g

  • From the 5th month onwards
  • Carefully selected organic rice
  • Milk-free
€ 3,59 (€ 14,36 / kg)

Delivery by October 03

Organic Goat's Milk Porridge - Blueberry & Banana

Holle Organic Goat's Milk Porridge -​ Blueberry & Banana, 200 g

  • 6 months & up
  • Free from gluten and palm oil
  • Very mild taste
€ 3,99 (€ 19,95 / kg)

Delivery by October 03

Organic Whole Grain Millet Porridge (Gluten-Free)

Holle Organic Whole Grain Millet Porridge (Gluten-​Free), 250 g

  • From the 5th month onwards
  • Tender organic whole grain flakes
  • Easy to prepare
€ 3,59 (€ 14,36 / kg)

Delivery by October 03

Organic Fruit Mix, Freeze-Dried Organic Mixed Fruits

Holle Organic Fruit Mix, Freeze-​Dried Organic Mixed Fruits, 13 g

  • For 3 years & up
  • Sun-ripened fruit
  • No added sugar
€ 1,99 (€ 153,08 / kg)

Delivery by October 03

Holle Organic Baby Tea

Holle Organic Baby Tea, 30 g

  • 5th month onwards
  • 20 tea bags of 1.5 g each
  • With camomile
€ 2,99 (€ 99,67 / kg)

Delivery by October 03

Organic "Mango Monkey - Mango" Youghurt Pouch

Holle Organic "Mango Monkey -​ Mango" Youghurt Pouch, 85 g

  • For babies 8 months & up
  • A convenient snack
  • No added sugar
€ 1,05 € 1,39 (€ 12,35 / kg)

Delivery by October 03

Holle Organic Purple Panther Porridge

Holle Organic Purple Panther Porridge, 200 g

  • 1 year & up
  • Oat and spelt flakes
  • With blueberries
€ 2,99 (€ 14,95 / kg)

Delivery by October 03

Holle Organic Crispy Cereals - Lama Loops

Holle Organic Crispy Cereals -​ Lama Loops, 125 g

  • Age 1 year & up
  • With the natural sweetness of fruit
  • Puffed cereals
€ 2,29 (€ 18,32 / kg)

Delivery by October 03

Holle Organic Minis Banana Orange Bars

Holle Organic Minis Banana Orange Bars, 100 g

  • For children 12 months old and older
  • Handy & practical size
  • Seperatly packaged
€ 3,49 (€ 34,90 / kg)

Delivery by October 03

Organic Milk Porridge with Biscuits & Apple

Holle Organic Milk Porridge with Biscuits & Apple, 250 g

  • 6 months & up
  • Quick and easy to prepare
  • Free from palm oil
€ 3,69 (€ 14,76 / kg)

Delivery by October 03

Holle Organic Crispy Cereals - Choco Chipmunk

Holle Organic Crispy Cereals -​ Choco Chipmunk, 125 g

  • 1 year & up
  • For the whole family
  • With Fairtrade cocoa
€ 2,29 (€ 18,32 / kg)

Delivery by October 03

Organic 3-Grain Whole Grain Porridge (Gluten-Free)

Holle Organic 3-​Grain Whole Grain Porridge (Gluten-​Free), 250 g

  • Wholesome nutrition
  • For babies 6 months old and older
  • Lactose-free and vegan
€ 3,59 (€ 14,36 / kg)

Delivery by October 03

Holle Baby Food Jar - Parsnip Purée

Holle Baby Food Jar -​ Parsnip Purée, 125 g

  • From 5 months
  • Mild taste
  • No added salt or sugar
€ 0,99 (€ 7,92 / kg)

Delivery by October 03

Holle Organic Milk Porridge with Banana

Holle Organic Milk Porridge with Banana, 250 g

  • 6 moths & up
  • Easy to prepare
  • 100% whole grains
€ 3,69 (€ 14,76 / kg)

Delivery by October 03

Holle Organic Demeter Junior Müsli with Fruit

Holle Organic Demeter Junior Müsli with Fruit, 250 g

  • For babies 10 months old and older
  • Made without sweeteners
  • Lactose-free and vegan
€ 3,49 (€ 13,96 / kg)

Delivery by October 03

Organic Demeter Baby Food Jar - Potatoes, Pumpkin & Zucchini

Holle Organic Demeter Baby Food Jar -​ Potatoes, Pumpkin & Zucchini, 190 g

  • 6 months & up
  • Vegan & finely pureed
  • Free from gluten, lactose & added salt
€ 1,29 (€ 6,79 / kg)

Delivery by October 03